Vyšší výkon s použitím menšího množství mědi

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na letošním veletrhu v Hannoveru (Hannover Messe) představila společnost Rittal nový systém rozvodu proudu VX25 Ri4Power. Přináší ještě vyšší efektivitu pro výrobce průmyslových rozváděčů.

Tento systém nabízí výhody, jako je vyšší proudová zatížitelnost, snadnější monitorování a údržba. Systém je testován a certifikován dle ČSN EN 61439.

Německo zaznamenalo v posledních dvou letech nejvyšší tempo růstu v elektrotechnickém průmyslu. Důvodem tohoto rostoucího trendu v oblasti strojírenství je i nasazení stále více výkonných pohonných technologií. Rozváděče pro rozvod proudu se proto musí vyvíjet tak, aby splňovaly stále vyšší nároky – včetně vyšších proudových hodnot ve spojení s kompaktními menšími rozměry. Rittal tento požadavek optimálně splňuje s novým systémem VX25 Ri4Power. S menším průřezem měděných přípojnic lze nyní dosáhnout vyšších jmenovitých proudů až 6 300 A ve srovnání s předcházejícím systémem.

Uspořádání přípojnic šetří měď

Menší průřez přípojnic automaticky snižuje náklady na celý systém, protože měď je drahou komoditou. Optimalizované uspořádání zajišťuje vyšší jmenovité proudy pro nový systém VX25 Ri4Power – v závislosti na variantě je možné docílit až 6 300 A, se zkratovou odolností do 100 kA. Pro osazování se používají ploché přípojnice – pro maximální proudové zatížení jsou je k dispozici osm sběrnic 50x10 mm na fázi.
Zvláštní pozornost byla věnována zjednodušení systému. Stejný držák přípojnic se používá do skříní s hlubokou 600 mm a 800 mm. Montáž je také jednodušší: držáky přípojnic se přišroubují k profilu VX25 třemi šrouby, bez nutnosti dodatečného montážního materiálu.

mene medi 2019 1

Méně dílů

Vzhledem k tomu, že nový systém rozvodu proudu VX25 Ri4Power je založen na skříni VX25, uživatelé využívají výhod systému řadových skříní VX25, jako je symetrie rámu, stejná rozteč, méně dílů, snazší a rychlejší montáž. Příslušenství (např. chassis) mohou být namontovány na svislé i vodorovné části rámu skříně, což přispívá k menšímu počtu dílů. Pro systém VX25 Ri4Power je nyní k dispozici boční stěna pro oddělení funkčních prostorů, která může být instalována jak na pravé, tak na levé straně rozváděče. Je možné pak vytvořit další funkční prostor, který může sloužit pro upevnění kabelů. V boční stěně funkčního prostoru jsou k dispozici průchody pro kabely a vodiče v rozteči 50 mm. Při vylomení těchto předpřipravených průchodů nevznikají žádné ostré hrany, kde by mohlo dojít k poškození izolace kabelů. V horní části skříně je samostatný prostor pro instalaci dalších komponentů, které jsou snadno přístupné přes čelní kryt.

Nový konfigurační software

Společně s uvedením nového systému rozvodu proudu VX25 Ri4Power na trh vydala společnost Rittal v nové verzi plánovací software Power Engineering. Díky tomu lze rozváděč snadno a rychle navrhnout. Při vývoji nové verze byla hlavní pozornost zaměřena na uživatelskou přívětivost. Návrh je velmi intuitivní a je třeba nastavit jen několik parametrů. To umožňuje i méně zkušeným uživatelům snadno a bezpečně konfigurovat rozváděče v rámci ověřené stavebnice dle ČSN EN 61439. Samozřejmostí jsou také rozhraní k programu Eplan Electric P8, export dílů do systému MS-Excel, stejně jako výkresy připojovacích sad.
Nový konfigurátor nízkonapěťových rozváděčů VX25 Ri4Power lze nalézt na stránce www.rittal.cz

mene medi 2019 2

Jednoduché monitorování a údržba

Systém VX25 Ri4Power nabízí řadu výhod v souvislosti s údržbou. Nový přípojnicový systém a spojky přípojnic jsou přístupné zepředu: to usnadňuje kontrolu utahovacího momentu šroubových spojení, nebo určení teploty kontaktních bodů pomocí infračervené kamery. Je také možné realizovat sofistikované monitorovací mechanismy. Může být instalováno IoT rozhraní, které spolupracuje se senzory, např. pro monitorování teploty nebo vlhkosti. V kombinaci s nadřazeným řídicím systémem umožňuje provozovateli monitoring svého zařízení a efektivní využívání napájení.

Rittal Czech, s.r.o
Ke Zdibsku 182, 250 66 Zdiby
Tel.: +420 234 099 000
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.rittal.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku