Osvětlení pracoviště – normy a předpisy

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V oblasti osvětlovací techniky došlo v posledních letech k rozhodující změně od klasické žárovky k moderní LED. Technologie LED dorazila i do oblasti osvětlení pracovišť, kde je třeba dodržovat rozsáhlé normy a předpisy.

První část této série článků se zabývá nejdůležitějšími normami a předpisy, které jsou v tomto ohledu významné, zatímco druhá část se věnuje nařízení o pracovištích, které určuje, co musí zaměstnavatelé dodržovat s ohledem na bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při zřizování a provozu pracovišť.

Technologie LED zaznamenala v posledních letech prudký rozvoj díky vývoji LED diod s velmi vysokou světelnou účinností, a tím i vynikající energetickou účinností. V kombinaci s dlouhou životností, odolností proti nárazu, minimální tvorbou tepla, absencí infračervené složky a plně netoxickými materiály tato nová technologie plně přesvědčila uživatele. Dlouhá životnost umožňuje vůbec poprvé instalovat žárovky napevno do svítidel a otevírá zcela nové možnosti svobody designu. Tato nová generace svítidel je cíleně rozvržena pro vyzařovací charakteristiky a požadavky na chlazení LED diod. Místo reflektorů, které se používají jako světlovody u běžných kulatých reflektorů, se dnes před LED často umisťují optické systémy z plastu, aby bylo světlo účinně usměrněno. Protože lze snadno regulovat jas a barvu, lze toto umělé světlo přizpůsobit měnícímu se slunečnímu světlu v průběhu dne, a tím zvýšit pocit pohody a zlepšit výkonnost člověka. Tento biologický účinek světla je nyní poprvé správně pochopen. LED diody tak již dávno překročily svůj dřívější status efektového osvětlení a používají se pro osvětlení displejů, LED displejů a svítidel. Moderní dopravní prostředky, signalizační systémy a pouliční osvětlení, stejně jako vnitřní a venkovní osvětlení, si bez nich již nelze představit. Při všem tomto nadšení pro moderní osvětlovací techniku a její rozmanité využití je však třeba dodržovat platné normy a předpisy pro osvětlení pracovišť. V tomto článku najdete stručný přehled nejdůležitějších předpisů a odkazy na zdrojové materiály, abyste si v případě potřeby mohli shromáždit obsáhlejší informace.

osvetleni pracovist 2024 1

Normy pro osvětlení pracovišť

Jako základ pro uspořádání osvětlení pracovišť slouží normy ČSN, které jsou národními verzemi evropských norem EN. Stanovují kvantitativní a kvalitativní požadavky na kvalitu osvětlovací soustavy. Normy zpravidla odrážejí současný stav techniky, mají poradní charakter a slouží jako podklad pro smlouvy a právní spory.

ČSN EN 12464-1
Norma ČSN EN 12464-1 (Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovišť – Část 1: Vnitřní pracoviště) se zabývá požadavky na osvětlení vnitřních pracovišť s ohledem na zrakový výkon a zrakovou pohodu při všech běžných úkonech sledování, včetně úkonů sledování obrazovek monitorů. Stanovuje požadavky na osvětlení s ohledem na množství a kvalitu pro většinu pracovních míst a jejich přidružených povrchů. Aby byla projektantům poskytnuta co největší volnost pro inovativní systémy osvětlení, nejsou stanovena žádná konkrétní řešení. Osvětlení lze zajistit pomocí denního světla, umělých zdrojů světla nebo kombinací obou. Kromě osvětlenosti norma popisuje také další kvantitativní a kvalitativní charakteristiky kvality pro realizaci dobrého světelného prostředí. Patří mezi ně rozložení jasu, osvětlenost, oslnění, směr světla, barva světla a podání barev, jakož i blikání a denní světlo. Tabulky v kapitole 5 normy specifikují podrobné požadavky na osvětlení místností (oblastí), úkolů a činností. Obsahují udržovací hodnotu osvětlenosti, mezní hodnotu UGR pro oslnění, index podání barev a komentáře týkající se výjimek a zvláštností. Existují oblasti se zvláštními požadavky na podání barev (Ra ≥ 90), které je třeba zohlednit při použití LED osvětlení.

osvetleni pracovist 2024 2

ČSN EN 12464-2
Norma ČSN EN 12464-2 (Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů – Část 2: Venkovní pracovní prostory) se zabývá požadavky na osvětlení venkovních pracovišť s ohledem na zrakový výkon a zrakový komfort pro všechny běžné pozorovací úkoly. Je uspořádána stejně jako norma ČSN EN 12464-1 a stanoví srovnatelné požadavky na osvětlení, ale soustředí se zejména na úkoly pozorování v noci. Tabulky v kapitole 5 normy uvádějí podrobné požadavky na osvětlení pro oblasti, úkoly a činnosti. Zahrnují udržovací hodnotu osvětlenosti, minimální hodnotu rovnoměrnosti osvětlení U0, mezní hodnotu hodnocení oslnění GRL, index podání barev a komentáře týkající se výjimek a zvláštností.

ČSN EN 1838 - Světlo a osvětlení – Nouzové osvětlení
Nouzové osvětlení se aktivuje při výpadku normálního umělého osvětlení a z tohoto důvodu musí mít autonomní napájení. Jedná se o obecný termín pro pohotovostní a bezpečnostní osvětlení, které se dále dělí na bezpečnostní osvětlení únikových cest, proti panické osvětlení a bezpečnostní osvětlení pracovišť, která jsou vystavena mimořádnému nebezpečí. Cílem bezpečnostního osvětlení je umožnit pracovníkům spolehlivě zastavit potenciálně nebezpečné pracovní procesy a vyhnout se nebezpečným situacím v případě celkového výpadku proudu, dostat se na místo, na kterém lze únikovou cestu jako takovou jasně rozpoznat, a použít ji k bezpečnému opuštění budovy nebo prostoru. Naproti tomu záložní osvětlení umožňuje pokračovat ve všech potřebných úkonech beze změny. Norma ČSN EN 1838 stanovuje minimální hodnoty pro plánování a instalaci pohotovostního osvětlení a pro celou dobu jeho životnosti. Jako příklad uvádíme následující tabulku s požadavky na intenzitu osvětlení bezpečnostního osvětlení. Další specifikace týkající se šířky svítidel a rovnoměrnosti osvětlení najdete v normě.

osvetleni pracovist 2024 3

Požadované měřicí přístroje

Pro měření osvětlenosti na místě jsou stanoveny měřicí přístroje s kosinovou a V(λ) korekcí s tolerancí chyby ≤ 10 %. Vzhledem k minimálním hodnotám osvětlenosti se doporučuje použít měřicí přístroj s rozlišením nejméně 2 místa vpravo od desetinné čárky.

GMC – měřicí technika, s.r.o.
Fügnerova 2316/1a, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 410 905
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.gmc.cz

osvetleni pracovist 2024 4

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku