Engineering Base jako výhoda v automatizaci budov

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Projektanti se v oblasti automatizace budov potýkají s nekonečným přepisováním dat mezi tabulkami (nejčastěji v MS Excel) a projekčním SW. Navíc v projekčním prostředí často nejsou propojeny ani informace mezi sebou.

To znamená, že informace je uchována v symbolech samotných a je nutná jejich synchronizace pro udržení konzistentnosti obsahu. Takový styl práce většinou obsahuje spoustu chyb. Bez automatického propojení dat (online) ve větších projektech, není v lidských silách ohlídat správnost všech zadaných údajů nad celou dokumentací. Řešením tohoto problému je použití elektroprojekční platformy Engineering Base, která mimo jiné přináší i spoustu dalších funkcí usnadňujících projektantům jejich práci.

Engineering Base jako jediný z elektroprojekčních programů funguje na bázi plně databázové architektury, využívající centrálního SQL serveru. Napříč celým projektem se vytváří online vazby s SQL databází. Dokumentace je tedy konzistentní a změna parametrů jakéhokoliv prvku se ihned projeví v objektovém stromě, na listech i v tabulkových tzv. pracovních seznamech (kusovníky, seznamy přístrojů, kabelů atp.).
V oblasti automatizace budov často dostávají elektroprojektanti půdorys již zpracovaný. Půdorys se následně importuje, např. ve formátu DXF/DWG, do Engineering Base. Možná je však i tvorba půdorysu přímo v Engineering Base. Do půdorysu lze v měřítku zakreslit elektrické prvky, kabely a jejich topologie. Vzniklá topologie kabelových propojení umožní návrh optimálního trasování kabelů. Celková délka každého kabelu je spočítána v závislosti na zvoleném měřítku a parametrech trasy, kterou prochází. Definováním ostatních materiálů jako jsou kabelové žlaby nebo průchodky, je rovněž spočítáno jejich naplnění. Uživatelům jsou také k dispozici vybrané katalogy prvků od výrobců elektrických zařízení a jejich příslušenství.

automatizace budov 2024 1
Nová architektura programu umožňuje také snadnou tvorbu rozpočtu za materiál a práce, kdy přímo do tabulkové části podobné Excelu lze zadat všechny položky bez nutnosti zakreslení prvku na listy výkresů. Grafickou dokumentaci je taktéž možno vygenerovat s pomocí typových zapojení nebo stylem drag & drop vynést části schémat na listy výkresů.
Dalším usnadněním jsou nástroje pro poloautomatickou tvorbu konstrukčních schémat a osazení rozváděče přístroji, kdy systém je schopen sám vyskládat prvky na lišty, při zohlednění všech rozměrů, tak aby bylo možno přístroje bez problémů zapojit. Navíc systém nabízí i možnost rozváděč automaticky prodrátovat. Engineering Base v tomto případě zohledňuje napěťové hladiny, EMC třídy a velikost kabelových žlabů.
Engineering Base podporuje taktéž tvorbu technologických schémat. Platforma je tedy vhodná jak pro elektroprojektanty, projektanty MaR, tak i pro technology. Velkým přínosem je spolupráce všech profesí pod jednou databází, což velmi usnadňuje výměnu dat mezi těmito profesemi a okamžité zanášení změn do všech částí projektu. Jednotlivé profese tedy mohou pracovat na projektu paralelně s konzistentními daty. Nevznikají tak chyby při předávání díla a veškeré změny v projektu jsou ihned promítnuty do celé dokumentace. Výsledný projekt lze předat v nejrůznějších výstupních formátech, např. ve formátu Smart PDF, ve kterém zůstává zachována struktura projektu a navigace mezi výkresy je tak velmi snadná.

automatizace budov 2024 2
Platforma tedy projektantům nabízí nejen zakreslení elektrických prvků do schémat dispozic budov, návrh rozmístění prvků v rozvaděči a generování typových zapojení, ale také usnadňuje řešení a výpočty kabelových tras a tvorbu rozpočtů. Tyto přednosti urychlují plánování a výstavbu i např. fotovoltaických systémů a technologických celků.
V oblasti automatizace budov Engineering Base pomáhá projekčním firmám růst, dostávat se k větším projektům a šetřit projekční čas. Mezi významné zákazníky v této oblasti patří například CCC s.r.o, DBD CONTROL SYSTEMS spol. s r.o a Evora Smart s.r.o.

Technodat Elektro, s.r.o.
tr. Tomáše Bati 3295, 760 01 Zlín
Tel.: +420 571 894 311
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.technodat.cz
www.engineeringbase.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku