S příchodem technologického pokroku a stále se zvyšujícími požadavky na výkon a efektivitu elektrických zařízení roste i riziko vzniku požárů způsobených jejich provozem.
Abychom zajistili bezpečnost a ochránili nejen majetek, ale i lidské životy, je klíčové věnovat pozornost normám, které definují zásady ochrany před účinky tepla. Jednou z takových norem je ČSN 33 2000-4-42 ed. 2 Elektrické instalace nízkého napětí - Část 4-42: Bezpečnost - Ochrana před účinky tepla, která klade důraz na prevenci požárů vyvolaných elektrickými zařízeními.
Ochrana před účinky tepla (tedy před požárem) spočívá v tom, aby elektrické zařízení nebylo příčinou vzniku požáru. Vždy musíme dodržovat požadavky norem a také se musíme řídit pokyny výrobce daného zařízení. Příčinou požáru může být například funkční selhání ochranných přístrojů, akumulace tepla v zařízení, nadproud, přepětí nebo úder blesku. Neopomenout nesmíme ani lidský faktor, jako je nesprávná montáž zařízení, který hraje nemalou roli v příčinách vzniku požárů.
V případě, že teplota na povrchu zařízení dosáhne nebezpečné hodnoty, musíme zajistit, aby zařízení bylo umístěno na hmotě, která je z hlediska požáru dostatečně odolná, nebo je oddělena od stavebních konstrukcí přepážkou. Další možností je zajištění bezpečného unikání tepla v dostatečné vzdálenosti od konstrukcí z hořlavého materiálu.
Materiály krytu elektrického zařízení musí vydržet nejvyšší teplotu, která může být v tomto zařízení vyvolána. Pokud se elektrické zařízení, u kterého existuje riziko nebezpečné akumulace tepla, např. svítidlo, nachází v blízkosti hořlavých materiálů stavební konstrukce budovy, musíme zajistit, aby bylo od takových stavebních prvků dostatečně vzdáleno a hořlavá konstrukce nebyla vystavena nebezpečné teplotě.
V budovách, jejichž stavební konstrukce podporují šíření požáru, musíme zajistit, aby elektrická instalace nemohla šířit požár. Použijeme například krabice a kryty určené do dutých stěn a k nim odpovídající silové ohniodolné a oheň retardující kabely.