Zásady ochrany před účinky tepla dle normy ČSN 33 2000-4-42 ed. 2

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

S příchodem technologického pokroku a stále se zvyšujícími požadavky na výkon a efektivitu elektrických zařízení roste i riziko vzniku požárů způsobených jejich provozem.

Abychom zajistili bezpečnost a ochránili nejen majetek, ale i lidské životy, je klíčové věnovat pozornost normám, které definují zásady ochrany před účinky tepla. Jednou z takových norem je ČSN 33 2000-4-42 ed. 2 Elektrické instalace nízkého napětí - Část 4-42: Bezpečnost - Ochrana před účinky tepla, která klade důraz na prevenci požárů vyvolaných elektrickými zařízeními.

ucinky tepla 2024 1

Ochrana před účinky tepla (tedy před požárem) spočívá v tom, aby elektrické zařízení nebylo příčinou vzniku požáru. Vždy musíme dodržovat požadavky norem a také se musíme řídit pokyny výrobce daného zařízení. Příčinou požáru může být například funkční selhání ochranných přístrojů, akumulace tepla v zařízení, nadproud, přepětí nebo úder blesku. Neopomenout nesmíme ani lidský faktor, jako je nesprávná montáž zařízení, který hraje nemalou roli v příčinách vzniku požárů.
V případě, že teplota na povrchu zařízení dosáhne nebezpečné hodnoty, musíme zajistit, aby zařízení bylo umístěno na hmotě, která je z hlediska požáru dostatečně odolná, nebo je oddělena od stavebních konstrukcí přepážkou. Další možností je zajištění bezpečného unikání tepla v dostatečné vzdálenosti od konstrukcí z hořlavého materiálu.

ucinky tepla 2024 2
Materiály krytu elektrického zařízení musí vydržet nejvyšší teplotu, která může být v tomto zařízení vyvolána. Pokud se elektrické zařízení, u kterého existuje riziko nebezpečné akumulace tepla, např. svítidlo, nachází v blízkosti hořlavých materiálů stavební konstrukce budovy, musíme zajistit, aby bylo od takových stavebních prvků dostatečně vzdáleno a hořlavá konstrukce nebyla vystavena nebezpečné teplotě.
V budovách, jejichž stavební konstrukce podporují šíření požáru, musíme zajistit, aby elektrická instalace nemohla šířit požár. Použijeme například krabice a kryty určené do dutých stěn a k nim odpovídající silové ohniodolné a oheň retardující kabely.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku