Aktuální novinky
Německá firma Euchner patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních.
Více článku
Přehled kategorií
Komisi pro určení vnějších vlivů svolává na podnět projektanta oboru elektro investor (zástupce investora, hlavní inženýr projektu apod.), který rovněž zajišťuje vypracování seznamu účastníků komise a jejich podpis protokolu po jeho vypracování.
Protokol o určení vnějších vlivů je základní dokument pro přípravu projektové dokumentace, který zachycuje možná rizika a z nich vyplývající skutečnosti a zásadní technické požadavky na elektrickou instalaci.
Na každou elektrickou instalaci anebo na každé elektrické zařízeni působí okolní prostředí, ve kterém je elektroinstalace zřízena anebo elektrické zařízení instalováno.
Opravy a generální prohlídky zařízení ve výbušných atmosférách musí být vyznačeny na viditelném místě na hlavní části zařízení. Toto označení musí být čitelné a trvanlivé s ohledem na všechny odpovídající podmínky okolí.
V tomto díle se zaměříme na průběh a vyhodnocení opakovaných zkoušek a zkoušek po opravě tak, jek jej požadují normy ČSN EN 50678 a ČSN EN 50699. Nové EN normy se od stávající ČSN 33 1600 ed. 2 v některých detailech liší, ale odlišnosti nejsou z hlediska průběhu zkoušek zásadní.
Vedle, v současnosti platné české normy ČSN 33 1600 ed. 2 – Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání, vstoupila v platnost od května letošního roku i evropská norma ČSN EN 50678 - Obecný postup pro ověřování účinnosti ochranných opatření elektrických spotřebičů po opravě.
Vnější vlivy jsou kombinací charakteristik okolního prostředí, které ovlivňují činnost příslušenství, zahrnujících např. přítomnost vody, oleje nebo stavebních materiálů, nízké a vysoké teploty, korozivní nebo znečišťující látky a sluneční záření.
Elektrické "lockout - blokování" je proces odpojení zdroje elektrického napájení a instalace zámku, který zabraňuje zapnutí napájení.
Elektroměrový rozváděč musí zahrnovat ochranná opatření a musí být vhodný pro instalace navržené tak, aby ochranná opatření byla v souladu s ČSN 33 2000-4-41 ed. 3.
Účelem údržby je udržet elektrické zařízení v provozuschopném a bezpečném stavu. Údržba může sestávat z „preventivní údržby", která je vykonávána na základě stanovených technologických postupů s cílem zabránit poruše a udržovat zařízení v provozním stavu nebo „opravné údržby", kterou se opravují nebo nahrazují opotřebované části.
Elektrická instalace samospotřebitelů musí být schopná provozu v libovolném zamýšleném provozním režimu. Podle potřeb může elektrická instalace samospotřebitele (PEI) kdykoliv změnit provozní režim a kdykoliv se může vrátit zpět do základního provozního režimu.
V každé části elektrické instalace musí být uplatněno jedno nebo více ochranných opatření, přičemž se berou v úvahu podmínky vnějších vlivů.
Německá firma Euchner patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních.
Tento článek od společnosti CONTRA spol s.r.o. a Fortress Interlocks pojednává o normách týkajících se bezpečnosti strojů, zejména pak norem týkajících se blokovacích zařízení s technologií chyceného klíče.
Německá firma EUCHNER je tradičním výrobcem komponent pro zajištění bezpečnosti strojních zařízení, jako jsou bezpečnostní dveřní spínače, zámky, dveřní systémy a systémy elektronických klíčů pro řízení přístupu.
Řídicí obvod stroje (control circuit of a machine) je obvod používaný pro řízení stroje a elektrického zařízení, včetně monitorování.
HMI je uživatelské rozhraní nebo ovládací panel, který spojuje člověka se strojem, systémem nebo zařízením. Technicky se termín HMI vztahuje na jakoukoli obrazovku, která umožňuje uživateli komunikovat se zařízením. V praxi se však termín HMI nejčastěji používá v souvislosti s centralizovaným sledováním průmyslového procesu.
Ochranný obvod sestává z propojení svorky (svorek) PE, ochranných vodičů v zařízení stroje, včetně kluzných kontaktů, pokud jsou součástí obvodu, dále z vodivých konstrukčních částí a neživých částí elektrického zařízení a vodivých konstrukčních částí stroje.