Aktuální novinky
V případě poruchy izolace je automatické odpojení elektrického napájení nezbytné pro zajištění maximální bezpečnosti elektrických zařízení a ochranu uživatelů před nebezpečným dotykovým napětím.
Více článku
Přehled kategorií
Norma ČSN EN 50110-1, která je klíčová pro zajištění bezpečnosti při práci na elektrických zařízeních, prošla revizí naposledy v květnu 2015.
Elektrotéka představuje revoluční online platformu určenou pro profesionály v elektrotechnickém průmyslu.
V současnosti neexistuje žádná norma či jiný předpis, který by předepisoval závazný způsob označování vnějších vlivů ve výkresové dokumentaci.
Rada Evropské unie na konci června přijala nové nařízení o strojních zařízeních 2023/1230 ze dne 14. června 2023 o strojních zařízeních a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES a směrnice Rady 73/361/EHS.
Komisi pro určení vnějších vlivů svolává na podnět projektanta oboru elektro investor (zástupce investora, hlavní inženýr projektu apod.), který rovněž zajišťuje vypracování seznamu účastníků komise a jejich podpis protokolu po jeho vypracování.
Protokol o určení vnějších vlivů je základní dokument pro přípravu projektové dokumentace, který zachycuje možná rizika a z nich vyplývající skutečnosti a zásadní technické požadavky na elektrickou instalaci.
S příchodem technologického pokroku a stále se zvyšujícími požadavky na výkon a efektivitu elektrických zařízení roste i riziko vzniku požárů způsobených jejich provozem.
Vnější vlivy jsou kombinací charakteristik okolního prostředí, které ovlivňují činnost příslušenství, zahrnujících např. přítomnost vody, oleje nebo stavebních materiálů, nízké a vysoké teploty, korozivní nebo znečišťující látky a sluneční záření.
Elektrické "lockout - blokování" je proces odpojení zdroje elektrického napájení a instalace zámku, který zabraňuje zapnutí napájení.
Elektroměrový rozváděč musí zahrnovat ochranná opatření a musí být vhodný pro instalace navržené tak, aby ochranná opatření byla v souladu s ČSN 33 2000-4-41 ed. 3.
Účelem údržby je udržet elektrické zařízení v provozuschopném a bezpečném stavu. Údržba může sestávat z „preventivní údržby", která je vykonávána na základě stanovených technologických postupů s cílem zabránit poruše a udržovat zařízení v provozním stavu nebo „opravné údržby", kterou se opravují nebo nahrazují opotřebované části.
Elektrická instalace samospotřebitelů musí být schopná provozu v libovolném zamýšleném provozním režimu. Podle potřeb může elektrická instalace samospotřebitele (PEI) kdykoliv změnit provozní režim a kdykoliv se může vrátit zpět do základního provozního režimu.
V případě poruchy izolace je automatické odpojení elektrického napájení nezbytné pro zajištění maximální bezpečnosti elektrických zařízení a ochranu uživatelů před nebezpečným dotykovým napětím.
Společnost Turck je dlouhodobým dodavatelem řešení pro všechna průmyslová odvětví a úlohy. A to nejen v případě samotného hardwaru, ale i služeb souvisejících se správným návrhem.
Do České republiky každoročně ze zemí mimo Evropskou unii proudí podle odhadu desítky až stovky nejen výrobních strojů. Ne ve všech zemích je však bezpečnost práce prioritou a mnoho strojů proto nesplňuje evropské bezpečnostní požadavky.
V každém moderním strojním zařízení je hlavní vypínač esenciálním prvkem zajišťujícím bezpečnost a spolehlivost provozu. Správné použití hlavního vypínače pro veškeré elektrické napájení a vestavěné napájecí zdroje je nezbytné pro bezpečné a efektivní fungování strojů.
Ve světě průmyslu, kde jsou strojní zařízení neustálými pilíři výrobních linek, hraje precizní a bezchybná instalace elektrických komponent zásadní roli.
V tomto článku se zaměříme na téma, které by mohlo být na první pohled považováno za rutinní a možná i samozřejmé, avšak ve skutečnosti má klíčový význam pro bezpečnost a efektivitu strojů a strojních zařízení.