Přehled kategorií

Rada Evropské unie na konci června přijala nové nařízení o strojních zařízeních 2023/1230 ze dne 14. června 2023 o strojních zařízeních a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES a směrnice Rady 73/361/EHS.

Komisi pro určení vnějších vlivů svolává na podnět projektanta oboru elektro investor (zástupce investora, hlavní inženýr projektu apod.), který rovněž zajišťuje vypracování seznamu účastníků komise a jejich podpis protokolu po jeho vypracování.

Protokol o určení vnějších vlivů je základní dokument pro přípravu projektové dokumentace, který zachycuje možná rizika a z nich vyplývající skutečnosti a zásadní technické požadavky na elektrickou instalaci.

Na každou elektrickou instalaci anebo na každé elektrické zařízeni působí okolní prostředí, ve kterém je elektroinstalace zřízena anebo elektrické zařízení instalováno.

Opravy a generální prohlídky zařízení ve výbušných atmosférách musí být vyznačeny na viditelném místě na hlavní části zařízení. Toto označení musí být čitelné a trvanlivé s ohledem na všechny odpovídající podmínky okolí.

V tomto díle se zaměříme na průběh a vyhodnocení opakovaných zkoušek a zkoušek po opravě tak, jek jej požadují normy ČSN EN 50678 a ČSN EN 50699. Nové EN normy se od stávající ČSN 33 1600 ed. 2 v některých detailech liší, ale odlišnosti nejsou z hlediska průběhu zkoušek zásadní.

Vnější vlivy jsou kombinací charakteristik okolního prostředí, které ovlivňují činnost příslušenství, zahrnujících např. přítomnost vody, oleje nebo stavebních materiálů, nízké a vysoké teploty, korozivní nebo znečišťující látky a sluneční záření.

Elektrické "lockout - blokování" je proces odpojení zdroje elektrického napájení a instalace zámku, který zabraňuje zapnutí napájení.

Elektroměrový rozváděč musí zahrnovat ochranná opatření a musí být vhodný pro instalace navržené tak, aby ochranná opatření byla v souladu s ČSN 33 2000-4-41 ed. 3.

Účelem údržby je udržet elektrické zařízení v provozuschopném a bezpečném stavu. Údržba může sestávat z „preventivní údržby", která je vykonávána na základě stanovených technologických postupů s cílem zabránit poruše a udržovat zařízení v provozním stavu nebo „opravné údržby", kterou se opravují nebo nahrazují opotřebované části.

Elektrická instalace samospotřebitelů musí být schopná provozu v libovolném zamýšleném provozním režimu. Podle potřeb může elektrická instalace samospotřebitele (PEI) kdykoliv změnit provozní režim a kdykoliv se může vrátit zpět do základního provozního režimu.

V každé části elektrické instalace musí být uplatněno jedno nebo více ochranných opatření, přičemž se berou v úvahu podmínky vnějších vlivů.

V tomto článku se zaměříme na téma, které by mohlo být na první pohled považováno za rutinní a možná i samozřejmé, avšak ve skutečnosti má klíčový význam pro bezpečnost a efektivitu strojů a strojních zařízení.

Funkční bezpečnost strojů a zařízení je v dnešní době již samozřejmostí a každý výrobce strojů ví, že stroj, uváděný na trh, musí plnit legislativní požadavky, které v rámci EU, nařizují příslušné zákony jednotlivých zemí, s odkazem na platná nařízení vlády, která u nás přejímají znění směrnic evropských.

Čekají vás konstrukční úpravy stávajícího strojního zařízení, chystáte se koupit nový stroj ze země mimo EU, případně došlo k úrazu na vašem pracovišti právě v souvislosti se strojním zařízením?

Bezpečnost osob pracujících s průmyslovými stroji, systémy a linkami je všeobecnou prioritou každé společnosti a je také vyžadována a definována množstvím nařízení
a norem, které je nutné plnit.

Ochranné blokování strojních zařízení je technické opatření, které slouží k ochraně pracovníků před nebezpečím způsobeným chodem strojů a zařízení. Jedná se o metodu, která umožňuje zamezit neoprávněnému nebo nebezpečnému provozu strojů a zařízení a zajišťuje bezpečnost pracovního prostředí.

Ochranný obvod sestává z propojení svorky (svorek) PE, ochranných vodičů v zařízení stroje, včetně kluzných kontaktů, pokud jsou součástí obvodu, dále z vodivých konstrukčních částí a neživých částí elektrického zařízení a vodivých konstrukčních částí stroje.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.