Podružné elektroměry, měření spotřeby a měření kvality elektrické energie

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na poli měření energie jsme s Vámi již více než 30 let. V následujícím textu se budeme zabývat možnostmi vícekanálového měření energie a představíme si i další možnosti měření pomocí našich analyzátorů kvality.

Měření spotřeby vývodů

Vícekanálové měření energie nabývá v posledních letech na čím dál větší popularitě. Vzhledem k rostoucím požadavkům na energetickou účinnost provozů a požadavkům na efektivní nakládání s elektrickou energií roste i potřeba energii efektivně měřit.
Měření se již netýká pouze výroben, ale i administrativních objektů, nákupních center, logistických parků, veřejného osvětlení a distribučních sítí.
Konvenční řešení složená z třífázových a jednofázových elektroměrů v těchto projektech často naráží na rozměrové dispozice, cenu a složitost instalace.
V těchto situacích je vhodným řešením náš vícekanálový měřicí systém, který je kompaktní a navržený pro efektivní a přesné měření většího počtu vývodů s ohledem na snadnou instalaci. Vhodný je pro podružné měření elektrické energie třífázových i jednofázových vývodů. Sestaven je z napěťového měřícího modulu EMU 3 nebo analyzátorů BCPM 233.012 či SMY 134 a proudových měřicích modulů EMI 12. EMU 3, SMY 134 a BCPM souběžně zajišťují také koncentraci a zprostředkování dat nadřazenému systému. Jednotlivé moduly jsou propojeny sběrnicí, která je páteří celého vícekanálového měřicího systému.

podruzne elektromery 2024 1
V maximální sestavě může být systém složený z koncentrátoru a až pěti jednotek EMI 12 a je schopen měřit až 20 třífázových vývodů (až 60 proudů). Měřena nejsou pouze napětí, proudy a energie, ale také výkony (kW, kvar, kVA), THDU, THDI nebo harmonické napětí až do 50. řádu. S použitím BCPM 233.012 získáte navíc plnohodnotný analyzátor kvality třídy A se záznamem veškerých měřených veličin do vnitřní paměti nebo analyzátor třídy S s SMY 134.

EMU 3
Napěťový měřicí modul určený pro spojení s jedním až pěti moduly EMI 12 přes sběrnici k měření 4 až 20 vývodů. Veškerá měřená data poskytuje přes RS485 softwaru ENVIS nebo jakékoliv jiné aplikaci přes Modbus.

SMY 134
Analyzátor kvality třídy S s rozhraním local bus. Měří 3 napětí, 4 proudy na hlavním přívodu s možností rozšíření až na dalších 20 vývodů prostřednictvím EMI 12. Měřené hodnoty vývodů zobr

podruzne elektromery 2024 2

azuje na displeji, ukládá do vnitřní paměti poskytuje přes komunikační rozhraní Ethernet nebo USB.

 

BCPM 233.012
Napěťový měřicí modul a analyzátor kvality třídy A. Měří 3 napětí a 3 proudy na hlavním přívodu a dále až 4 třífázové vývody. Při rozšíření čtyřmi moduly EMI 12 je možné sledovat až 20 vývodů. Veškeré měřené hodnoty a vyhodnocení ukládá do vnitřní paměti a poskytuje přes komunikační rozhraní Ethernet, RS485 nebo USB.

EMI 12
Rozšiřující modul měření proudu pro EMU 3 a BCPM 233.012. Disponuje 4 konektory RJ12 pro měření čtyř třífázových vývodů.

EMI 12 FLEX, EMI 12 HALL
Rozšiřující modul měření proudu určené pro měření stejnosměrných proudů (HALL) a pro měření pomocí pružných proudových snímačů (FLEX).

podruzne elektromery 2024 3

Analyzátory kvality elektrické energie

Analyzátory kvality ARTIQ, BCPM a SMZ 244 jsou pokročilé kompaktní analyzátory kvality energie pro distribuční sítě, průmyslovou automatizaci a rozsáhlé energy management projekty. Extrémně přesné měření výkonů a energie, v kombinaci s integrovanou pamětí pro záznam měřených hodnot a poruchových událostí, z nich dělá ideální řešení i pro ty nejnáročnější projekty.
Již v základu jsou vybaveny komunikačním rozhraním Ethernet, USB a RS-485 s podporou protokolů Modbus TCP a RTU a volitelně podporují také protokol IEC 60870-5-104 (IEC 104). Analyzátory měří kvalitu dle EN 61000-4-30 ed. 3 ve třídě A a energii měří s přesností 0.2S.

podruzne elektromery 2024 4
Analyzátory ARTIQ 233 splňují požadavky na CAT IV a jsou zaměřeny pro nasazení v nejnáročnějších podmínkách jako jsou distribuční trafostanice (DTS). ARTIQ 235 je předurčen zejména pro náročné průmyslové prostředí, datová centra a podobně. SMZ 244 se montuje do panelu, má velký grafický displej a je vhodný pro všechny náročné aplikace, kde je vyžadována místní interakce s přístrojem nebo širší spektrum vstupů a výstupů. BCPM je modulární a umí měřit kromě kvality také spotřebu na přívodu a na 4 - 20 vývodech. Uplatnění tak nachází například v trafostanicích, kde je schopný měřit kvalitu a zatížení na přívodu a současně také zatížení a spotřebu jednotlivých vývodů.
Méně náročnou a tím i ekonomičtější Třídu S dle EN 61000-4-30 zastupují analyzátory SMP, SMY a SMC. Opět i zde plní SMP a SMC 233 požadavky na CAT IV a jsou určeny primárně pro nejnáročnější aplikace jako měření v distribučních sítích, měření na VN a další. SMY, SMC 133 jsou vhodné pro ostatní aplikace vyžadující monitoring kvality sítě jako jsou průmyslové objekty, nemocnice, datová centra, administrativní budovy a řada dalších, kterým může zhoršená kvalita odebírané energie způsobit odstávku nebo jiné škody.

Transformátory J3CT
Kombinované třífázové násuvné transformátory umožňující snadnou instalaci a měření třífázových vývodů.

Transformátory JC
Kompaktní jednofázové nacvakávací transformátory vhodné pro snadnou instalaci do existujících rozvodů

Průžené snímače JRF MOI
Rogowského cívky vhodné pro bezpečnou a rychlou instalaci a pro měření větších proudů 400 - 5000A.

podruzne elektromery 2024 5

O nás

K M B systems, s.r.o. se více než třicet let zabývá vývojem, výrobou a prodejem měřicích a regulačních zařízení pro použití v distribučních sítích NN, VN, VVN, v energetice, průmyslu i v komerčním sektoru.
Mezi nejznámější produkty patří regulátory jalového výkonu NOVAR, které jsou velice úspěšné doma i v zahraničí a bylo jich vyrobeno více než 100000 ks. Dalším známým výrobkem jsou přenosné analyzátory řady SIMON.
Vedle systému vícekanálového měření energie patří k novinkám také sortiment produktů CAT IV. V podobě napájecích zdrojů se zálohováním, analyzátorů kvality a dalších produktů nachází uplatnění především v distribučních stanicích.
Samozřejmostí je pro nás také dodávka komponent potřebných k měření a regulaci jalového výkonu, jako jsou pojistkové odpínače, měřicí transformátory proudu, kompenzační kondenzátory, hradící a dekompenzační tlumivky, stykače a další.

K M B systems, s.r.o.
Tř. Dr. M. Horákové 559, 460 06 Liberec
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.kmb.cz
www.kmbsystems.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku