Chcete mít přehled o energetických tocích ve vašich sítích? Představujeme nové produkty pro měření a komunikaci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V současné době čelí manažeři různých provozů a center velkým výzvám v oblasti řízení distribuce elektrické energie k jednotlivým zátěžím. Rostoucí cena elektřiny, vyšší poplatky za její distribuci a tlak na snižování uhlíkové stopy je nutí k přehodnocování energetické situace.

Zásadními předpoklady pro efektivní řízení jsou vhodné monitorovací mechanismy, systematické zaznamenávání energetických toků a energetické vyhodnocení. Danou problematiku popisuje norma ISO 50001, jejímž úkolem je pomáhat přizpůsobit požadavky v oblasti energetického managementu konkrétním potřebám. Norma uvádí postupy, které cíleně zavádějí opatření, jež vedou k úsporám energie a umožňují neustálé zlepšování procesu efektivního řízení energie.

Monitorování elektrických veličin lze provádět pomocí námi nabízených jisticích prvků, které kromě ochrany, umožňují i měření. Na základě takto zjištěných hodnot můžeme analyzovat spotřebu elektrické energie a další ukazatele. Můžeme také vyvozovat opatření pro snížení nákladů, ale i rychle lokalizovat případnou poruchu. Naměřené hodnoty lze i archivovat a z uložených dat vytvářet reporty, které umožňují energetickým manažerům vypracovávat energetické zprávy v souladu s ISO 50001.

Jaké mají produkty pro měření a komunikaci funkce?

Funkce měření
Používá se u různých typů přístrojů, jističe nevyjímaje. Měřicími přístroji můžeme zaznamenávat hodnoty základních veličin jako je proud, napětí, frekvence, ale i účiník a všechny druhy výkonů a energií. Některé přístroje měří například i vyšší harmonické napětí a proud.

Funkce datové komunikace
Tato schopnost je určena k přenosu naměřených dat do různých nadřazených systémů, které je pak mohou dále zpracovávat.

mereni komunikace 2023 1

Jak se produkty pro měření a komunikaci v OEZ vyvíjely?

S produkty pro měření a komunikaci jsme se v OEZ mohli setkat již od roku 2004. V tomto roce jsme přinesli řešení pro měření a komunikaci u Arionů, které pokrývají hodnoty proudů v rozmezí od 630 A do 6300 A.
V roce 2020 jsme představili velmi sofistikované a přesné analyzátory sítí PAQ. Ty jsme integrovali buď na dveře rozváděčů, nebo na DIN lištu uvnitř rozváděče. Ve stejném roce jsme také nabídli možnost měření a komunikace u našich deionů 3VA2, které pracují v proudovém rozsahu od 100 A do 1600 A.
Od roku 2023 jsme rozšířili nabídku našich produktů o pojistky, modulární přístroje a přístroje pro sběr a vizualizaci dat. Patří k nim:

  • Pojistky 3NA3 COM s menším pouzdrem, jež jsou vybaveny modulem pro měření a komunikaci. Tyto pojistky se snadno vkládají do lištových odpínačů FSD2, řadových odpínačů 3NP1153 nebo do spodků SP.2.
  • Pro menší jednofázové výkony jsou nejzajímavější naše modulární jističe 5SL6 COM do 32 A nebo univerzální komunikační spínače 5ST3 COM, které lze použít na standardní modulární jističe a chrániče až do 80 A.
  • Součástí naší nabídky jsou i obloukové ochrany s nadproudovou ochranou 5SV6 COM.

mereni komunikace 2023 2

Naše produkty pro měření a komunikaci nabízejí více než jen měření běžných elektrických veličin. Mají také schopnost měřit teplotu uvnitř přístroje, což může být další způsob, jak hlídat správné fungování přístrojů a spotřebičů.
Naměřené hodnoty z těchto nových přístrojů a informace o jejich stavu jsou bezdrátově přenášeny do komunikačního rozhraní Powercenter 1000. Můžete si je zobrazovat přímo na místě u rozváděče pomocí bluetooth s využitím bezplatné mobilní aplikace powerconfig nebo je dál přenášet do nadřazeného systému pomocí ethernetového komunikačního protokolu Modbus TCP.
Pokud nedisponujete vlastním nadřazeným systémem, můžete využít naše nové komunikační rozhraní Powercenter 3000, které kromě přenášení naměřených hodnot a údajů o stavu nových přístrojů přenáší také naměřené hodnoty a informace o stavu ze stávajících vzduchových jističů Arion a kompaktních jističů 3VA2. Díky tomu získáte přehled o celém systému a síť se tak stává transparentní.

mereni komunikace 2023 3
Powercenter 3000 disponuje vlastním webovým rozhraním, které po zadání IP adresy přístroje umožňuje jednoduché grafické zobrazení naměřených veličin a aktuálního stavu prostřednictvím webového prohlížeče. Data zde mohou být také archivována a lze je využít pro tvorbu různých reportů, například o spotřebě. Tato funkcionalita může posloužit při provádění energetických auditů jako dostatečný podklad pro doložení, jak efektivně s energiemi hospodaříme.
Po letošním rozšíření našeho portfolia se nabídka přístrojů pro měření a komunikaci stala komplexní pro proudy od 2 A do 6300 A a umožňuje tak energetickým manažerům vypracovávat v souladu s ISO 50001 energetické zprávy od nejmenších výkonů po ty nejvyšší.
Pro více informací se podívejte do našeho katalogu Produkty pro měření a komunikaci.

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku