Spolehlivé, snadné a bezpečné napájení kritických aplikací

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Potřebujete zajistit dodávku elektrické energie do kritických aplikací? Nevymýšlejte složité sestavy přístrojů, jejich mechanické blokování, elektrické propojení a programování přepínací logiky.

Použijte automatický přepínač zdrojů řady TruONE®, který integruje vše potřebné pro přepínání mezi primárním a záložním zdrojem napájení do jednoho autonomního přístroje.

V kritických aplikacích jako jsou nemocnice, datová centra, telekomunikační sítě nebo kontinuální výrobní linky je nepřetržitá dodávka elektrické energie naprostou nezbytností. Právě výpadek dodávky může vést k ohrožení zdraví, ke kolapsu komunikačních systémů a také představuje velké ekonomické ztráty.
Aby se těmto negativním následkům předešlo, je třeba mít při výpadku primárního zdroje napájení zajištěno rychlé a spolehlivé přepnutí na alternativní zdroj napájení, a podle definovaných podmínek přepnout zpět na zdroj primární po jeho zotavení. Alternativním zdrojem může být záložní síť, záložní motor-generátor nebo bateriové úložiště.
Automatický přepínač řady TruONE® společnosti ABB je určen přesně k tomuto účelu. Navíc, na rozdíl od stávajících řešení na trhu, integruje všechny prvky nutné pro tuto funkci do jednoho přístroje. Vše je navrženo s ohledem na praktickou aplikaci, a výsledkem je přepínač, který se projektantům snadno navrhuje, výrobcům jednoduše instaluje a uživatelům snadno nastavuje i provozuje. Je bezpečný, spolehlivý, vyhovuje nejnovějším trendům komunikace a přináší další výhody a vylepšení, která u stávajících řešení dostupných na trhu zatím chyběla.

TruONE 2023 1

Výhody automatického přepínače TruONE®

Jednoduchý návrh a montáž
Konstrukce přepínače sdružuje všechny potřebné senzory, ovladače, spínací prvky, uživatelské rozhraní, zapojení a přepínací logiku do jedné kompaktní jednotky. Projektant tak nemusí řešit kombinaci dvou mechanicky blokovaných přístrojů, jejich propojení a spínací logiku. S trochou zjednodušení se dá se říct, že přepínač TruONE® je pro projektanta jen „obdélníček do schéma zapojení“, vše ostatní je vyřešeno přímo v přepínači.
Také pro výrobce rozváděčů je montáž jediného přístroje výrazně jednodušší a rychlejší. Přepínač stačí upevnit do skříňky nebo rozváděče, připojit k němu přívodní kabely od obou zdrojů a vývodní kabel do napájené aplikace. Dokonce ani propojovací můstky na straně vývodu není třeba instalovat jako u stávajících přepínačů, protože TruONE® má na každém pólu jen jednu výstupní svorku. Tato vlastnost šetří nejen čas montáže a materiál, ale také snižuje množství spojů, a tím i přechodových odporů, na kterých vznikají zbytečné výkonové ztráty, které je nutné ve formě ztrátového tepla odvést ven z rozváděče.
Další výhodou je možnost sejmout z přepínače uživatelské rozhraní a umístit ho na dveře rozváděče. Tam může sloužit nejen pro ovládání přepínače tlačítky umístěnými ve spodní části rozhraní, ale také jako signalizace stavu přepínače, stavu jednotlivých zdrojů či polohy přepínače. V nejvyšší výbavě pak jako digitální nebo analogový měřicí přístroj mnoha elektrických veličin. Úplně tak lze vynechat montáž a zapojení běžných tlačítek, signálek a panelových měřicích přístrojů na dveře rozváděče, protože jejich funkci uživatelské rozhraní plně nahradí. Kromě úspory nákladů na materiál a na montáž je toto řešení spolehlivější a bezpečnější, protože uživatelské rozhraní je připojeno jen datovým kabelem, který vylučuje možnou chybu vzniklou uvolněním některého z propojů jako u klasické instalace, a také nehrozí zavlečení nebezpečného napětí na dveře rozváděče.

Snadné nastavení a uvedení do provozu
Pro snadné a rychlé nastavení je přepínač vybaven funkcí automatické konfigurace. Tato funkce automaticky detekuje jmenovité hodnoty napětí, frekvence, fázový systém, sled fází a umístění nulového vodiče (1. nebo 4. pól) zdrojů, které si uloží do paměti. S takto automaticky nastavenými hodnotami lze přepínač okamžitě spustit do provozu. Stále však zůstává zachována možnost tyto hodnoty v menu přístroje ručně upravit, a přizpůsobit tak chování přepínače individuálním potřebám konkrétní aplikace.
Další možností je nastavení všech parametrů na obrazovce počítače v software Ekip Connect 3, který je volně ke stažení. Narozdíl od procházení jednotlivých položek v menu uživatelského rozhraní, je nastavení v počítači přehlednější a rychlejší. Konkrétní konfiguraci si můžete také uložit a importovat do dalších přepínačů. Takto lze rychle a efektivně nastavit více přepínačů, nebo nastavení z jednoho přepínače snadno použít i pro přepínače další.

Spolehlivý provoz
Pro zajištění spolehlivého provozu je přepínač TruONE® vybaven funkcí prediktivní údržby. V nejvyšší výbavě přístroj obsahuje měření proudu a teplotní senzory. Kombinací měřených hodnot napětí, proudů, účiníku a teploty během spínání je tak přepínač schopen vypočítat opotřebení kontaktů a díky tomu odhadnout svoji životnost.
Jeden z teplotních senzorů je umístěn přímo na kontaktech, dokáže tak indikovat uvolněný spoj na silových svorkách, který může být příčinou požáru. Narozdíl od běžného snímání teploty termokamerou, které se obvykle provádí při periodické revizi zařízení, je tak u přepínače TruONE® potenciálně uvolněný kontakt hlídán nepřetržitě.
Dále je přepínač vybaven hodinami reálného času. Umožňuje tak nejen zaznamenávat veškeré události do deníku, ale také v nastavitelných intervalech testovat funkčnost záložního motor-generátoru a o testech vést záznamy, kdy a s jakými parametry byl generátor testován. Na základě těchto informací může uživatel s předstihem odhalit blížící se poruchu a přijmout nápravná opatření dříve, než dojde ke škodám v důsledku nenastartování motorgenerátoru při výpadku primárního zdroje napájení.

Volitelná konektivita
Přepínač TruONE® může komunikovat až šesti různými komunikačními protokoly, které však nejsou do přepínače pevně zabudovány. Komunikace je realizována pomocí volitelných zásuvných modulů. Ty lze do přepínače doplnit kdykoliv později přímo v místě instalace, případně jde moduly komunikace vyměnit, pokud má přepínač komunikovat na jiném protokolu, než bylo původně zamýšleno. Přepínač tak splňuje nejen současné požadavky, ale je připraven i na změny a rozšíření, které můžou nastat během provozu.
Kompletní informace najdete na webových stránkách, nebo si stáhněte technický katalog.

Klíčové vlastnosti

Největší předností přepínače TruONE® je, že jde o jeden přístroj, na rozdíl od stávajících řešení na trhu. Jeden ucelený přístroj, ve kterém jsou všechny komponenty a propojení nutné pro detekci a přepínání mezi zdroji integrovány uvnitř přístroje. Takový přístroj zjednodušuje specifikaci, montáž a nastavení, zvyšuje spolehlivost a bezpečnost. Zároveň je připraven na doplnění nebo změny komunikačních protokolů kdykoliv během provozu.

Základní parametry:

 • Jmenovité proudy 200–1600 A
 • Jmenovité napětí 200–480 V, rozsah pracovního napětí ± 20 %
 • Rychlé přepnutí v desítkách až stovkách milisekund
 • Tři úrovně uživatelského rozhraní a tomu odpovídající výbava přepínače
 • Možnost ručního ovládání, a to i přes dveře rozváděče
 • Nastavitelné funkce digitálních vstupů a výstupů
 • Rozsáhlé nastavení časových prodlev přepínače
 • Možnost rozšíření o komunikaci pomocí zásuvných modulů
 • Prediktivní údržba

Podívejte se také na webinář ABB, případně napište rovnou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku