Dnešní doba nám těžce zkouší. Na vyšší ceny elektrické energie si budeme muset zvyknout a to zákonitě vede k hledání úspor. Úspora elektrické energii, že ji méně spotřebujeme, je však v přímém protikladu k našemu komfortu.
Kabelové vodicí kladky: snadné odvíjení kabelů v problematických místech
Při práci s kabely, zejména při tažení nebo protahování, potřebujeme zajistit ochranu nejen samotného kabelu před poškozením, ale také okolí, v němž s kabely pracujeme. Navíc je mnohdy složité pracovat s těžkými kabely, které svojí vahou prakticky znemožňují snadnou a bezpečnou manipulaci.
Podlahové rozvody OBO Bettermann
Aplikace podlahových elektrických rozvodů musí vycházet nejen z požadavků a přání profese elektro, ale i z kontextu použitého stavebního řešení. Při výběru optimálního podlahového úložného systému je proto třeba vždy respektovat celou řadu velmi „neelektrických“ parametrů.
Kladení a uložení kabelů do země
Kabely se musí ukládat do země v hloubkách nejméně podle tabulky 1 a obrázků 1a a 1b. Vzhledem k ostatním trasám sítí technického vybavení musí v hranicích měst a obcí uložení kabelů odpovídat ČSN 73 6005 (v té jsou uvedeny také hloubky uložení pro kabely nad 1 000 V).
Požární bezpečnost kabelových kanálů, podlaží a šachet
Kabelové prostory se rozdělují na požární úseky. Největší velikost požárního úseku kabelového podlaží i kabelového kanálu je 750 m2. Největší velikost požárního úseku kabelové šachty je omezena jejím vnitřním objemem 150 m3.
Projektování prostorů kabelových rozvodů
Projektové řešení prostorů kabelového rozvodu musí vycházet především z požadavků na bezpečnost přítomných pracovníků, spolehlivý a bezpečný provoz uložených kabelů, přizpůsobení prostorů kabelového rozvodu pro montáž kabelů.
Značení vodičů a svorek barvami
Identifikace barvou se musí provádět u konců (zakončení) vodiče, přednostně však po jeho celé délce buď barvou izolace, nebo barevnými značkami (markery), kromě holých vodičů, kde barevné označení musí být u konce vodičů a u připojovacích bodů/míst.
Kabelové nosné konstrukce HL system s klasifikací dle ČSN 73 0895
Drátěné žlaby se stále čím dál víc uplatňují ve všech typech instalací. Výhodou systému HL system je nadstandardní průměr nosných drátů a integrované Rapid Klik spojky.
Novinky v projektování a požární bezpečnosti dobíjecích stanic pro elektromobily
Problematiku elektromobility z pohledu projekční a požární bezpečnosti zajímá stále více projektantů a realizačních firem.
Rozsáhlé testy potvrzují mnoho výhod technologie Push-in
Technologie Push-in nabízí úsporu času i nákladů ve všech fázích životního cyklu rozváděče. Nová odborná studie publikovaná společností Eaton, která se zabývá řízením energie, ukazuje na základě mnoha praktických i laboratorních testů přidanou hodnotu technologie Push-in v porovnání se šroubovými a pružinovými svorkami.