Technologie Push-in svorek společnosti Eaton - o 50 % kratší instalace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při konstrukci rozváděčů se dnes setkáváme s největšími ztrátami času při zapojování spínacích a automatizačních prvků. V tomto článku si povíme, jakým způsobem lze tyto ztráty efektivně eliminovat.

Momentálně máme k dispozici tři způsoby zapojení přístrojů. První konvenční možností je využití šroubových svorek. Jedná se o klasickou a stále hojně využívanou variantu. Každý výrobce uvádí, jaký utahovací moment je u dané svorky potřeba k bezpečnému připojení a výrobci by se tím také měli řídit. Druhou variantou je pak technologie pružinových svorek. V tomto případě již utahovací momenty neřešíme a k připojení vodiče do svorky nám stačí pružinu otevřít pomocí šroubováku. Třetí variantou je pak technologie Push-in, kde je zapojení ještě jednoduší, protože k připojení vodiče do svorky již žádný nástroj nepotřebujeme a stačí vodič pouze zatlačit do svorky, která se sama otevře a vodič zachytí. Touto cestou se také vydala společnost Eaton a postupně rozšiřuje portfolio přístrojů, které jsou Push-in svorkami vybaveny.
Svorky s technologií Push-in tak nyní najdeme kupříkladu na PLC řady XC303 a programovatelných relé easyE4, dále pak na elektronických jističích řady PXS24E a elektronických motorových spouštěčích řady EMS2 nebo na ovládacích a signalizačních přístrojích řady RMQ Titan. Nejnovějším přírůstkem do rodiny s Push-in svorkami jsou pak výkonové stykače DIL a motorové spouštěče PKZM0, což přináší velkou oblast potenciálního využití.
Pojďme si nyní povědět více informací o tom, co nám technologie Push-in přináší a v čem spočívá jejich výhoda.

Technologie Push in 2023 1
Push-in svorka se otevře při zatlačení vodiče dovnitř: tuhé vodiče nebo vodiče s dutinkami o průřezu od 0,2 mm² tak lze přímo připojit bez použití jakýchkoli nástrojů. Ke svorkám Push-in lze připojit i ohebné vodiče bez dutinek, stačí pomocí běžného šroubováku aktivovat uvolňovací mechanismus. Při použití technologie Push-in vzniká mezi vodičem a svorkou plynotěsný elektrický spoj. Zde je již jasně vidět první výhoda, tou je bezchybnost při zapojení. Jelikož přítlačná síla nezávisí na uživateli, tak nemůže dojít k přetažení či nedotažení, jak se často stává u šroubových svorek. Tento způsob zapojení je také odolný proti otřesům. Při laboratorním testování byla naměřená síla potřebná pro vytažení vodiče ze svorky 173 N, což je výrazně více než normou uváděná hodnota 35 N. Pro kompletní srovnání, u klasických pružinových svorek byla naměřená hodnota 56 N. Díky této unikátní vlastnosti, nám odpadá nutnost dodatečných kontrol v případě převozu již hotových zařízení na mnohdy značně velké vzdálenosti. S touto vlastností je také spojena bezúdržbovost přístrojů.
V případě šroubových svorek se doporučuje pravidelné dotahování. U technologie Push-in svorek nám tento úkon odpadá.

Technologie Push in 2023 2
Další informace ohledně technických parametrů se dovíme v odborné studii, kterou je možné stáhnout zde.
Co se týká již zmíněných časových ztrát při zapojování přístrojů, tak byly provedeny testy přímo ve výrobním závodu reálného zákazníka. Porovnávány byly všechny tři druhy svorek. V případě srovnání se šroubovými svorkami byla úspora 50 % a při srovnání s pružinovými svorkami pak 40 %. Jak se říká, tak čas jsou peníze a úspora v podobě 50 % času nám přináší i nemalé snížení nákladů. Více informací o těchto testech se můžeme dočíst v rozhovoru se zákazníkem po kliknutí zde.
Pokud se budeme bavit o eventuální náhradě standardních stykačů DIL a spouštěčů motorů PKZM0, tak je to velmi jednoduché. Rozměry přístrojů totiž zůstávají zcela shodné a není tak třeba žádného konstrukčního zásahu.

Technologie Push in 2023 3
Technologie svorek Push-in společnosti Eaton přináší spolehlivost a bezúdržbovost. S ohledem na nemalou úsporu nákladů, se rozhodně vyplatí o této možnosti popřemýšlet.
Veškeré informace jsou pak k dispozici na webových stránkách společnosti Eaton pod tímto odkazem.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Technická podpora CZ
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku