Řešení pro nabíjení elektromobilů

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řidiči potřebují nabíjet svá elektrická vozidla doma i na cestách, což znamená, že potřebují přístup k nabíjecím místům v obytných i veřejných prostorách, jako jsou čerpací stanice a pracoviště.

Nabíjení může probíhat buď střídavým, nebo stejnosměrným proudem.

Nabíjení střídavým proudem

Jedná se o cenově nejdostupnější typ nabíjecí infrastruktury, protože střídavý proud je k dispozici přímo ze sítě. Může být buď jednofázové nebo třífázové. V komerčním a průmyslovém prostředí se téměř vždy používá třífázový systém, protože je to účinnější způsob, jak uspokojit vyšší nároky na napájení.
Baterie v elektromobilu – stejně jako baterie v notebooku nebo mobilním telefonu - je nabíjena stejnosměrným proudem. To znamená, že proud z AC nabíječky musí být před použitím k napájení baterie elektromobilu převeden ze střídavého na stejnosměrný proud. Proud prochází palubní nabíječkou (OBC), která reguluje napětí a proud. Rychlost nabíjení závisí na výkonu palubní nabíječky. To znamená, že i když je elektromobil nabíjen výkonnou AC nabíječkou o výkonu 22 kW, výkon, který baterie využije, a tedy i rychlost dosažení kapacity, závisí na možnostech a omezeních palubní nabíječky – ať už se jedná o výkon nebo počet fází.

Konektory a zásuvky pro elektromobily

Existují různé typy nabíjecích konektorů pro elektromobily v závislosti na tom, zda jsou připojeny k nabíjecímu bodu na střídavý nebo stejnosměrný proud. Vstupní konektor vozidla a typ nabíječky určují, kterou zásuvku lze použít.
AC konektory pro nabíjení střídavým proudem se označují jako typ 1 a typ 2:

 • Typ 1 je jednofázový konektor, který umožňuje nabíjení až do výkonu 7,4 kW v závislosti na možnostech elektromobilu a kapacitě sítě. Konektory typu 1 se nejčastěji vyskytují u elektromobilů vyráběných v Americe a Asii.
  elektromobilita nabijeni 2024 2
 • Typ 2 podporuje jednofázové i třífázové nabíjení, takže umožňuje rychlejší nabíjení až do výkonu 22 kW. Konektory typu 2 se nejčastěji vyskytují u elektromobilů vyráběných v Evropě.
  elektromobilita nabijeni 2024 3

Režimy nabíjení elektromobilů

Čtyři režimy nabízejí různé způsoby nabíjení, které v podstatě představují vývoj technologie nabíjení elektromobilů.

Režim 1: Domácí zásuvka a prodlužovací kabel (AC nabíjení)
Jedná se o připojení elektromobilu k síti prostřednictvím standardní domácí zásuvky a kabelu bez ochranného zařízení. Vzhledem k vysokému odběru z nabíječky, který trvá několik hodin, se zvyšuje pravděpodobnost požáru nebo úrazu elektrickým proudem, proto se režim 1 nedoporučuje.

Režim 2: Domovní zásuvka s vestavěným proudovým chráničem (AC nabíjení)
Elektromobil je připojen k síti prostřednictvím domácí zásuvky, ale nabíjení probíhá pomocí kabelu s vestavěnou ochranou (proudovým chráničem nebo RCD), který chrání před úrazem elektrickým proudem a požárem.

Režim 3: Vyhrazený nabíjecí systém pro elektromobily (AC nabíjení)
Elektromobil je připojen k síti prostřednictvím specifické zásuvky, konektoru a vyhrazeného okruhu. Režim 3 lze použít při nabíjení v obytných, komerčních a veřejných prostorách a v závislosti na jeho použití se provozuje s různým výkonem.

Režim 4: Vyhrazený nabíjecí systém pro elektromobily (DC nabíjení)
Jediný režim pro nabíjení stejnosměrným proudem, které se provádí prostřednictvím vyhrazeného okruhu a konektoru a obvykle pouze na veřejných nabíjecích místech. Přeměna střídavého proudu na stejnosměrný probíhá v nabíjecí stanici, která umožňuje dosáhnout výkonu kolem 50 kW, případně vyššího, pokud to dodávka v rámci sítě dovolí.

elektromobilita nabijeni 2024 4

Objevte portfolio AC nabíjecích stanic Eaton

Green Motion Home pro rezidenční aplikace
Eaton Green Motion Home je AC nabíjecí stanice pro elektromobily, speciálně navržená pro vnitřní i venkovní použití v soukromých parkovacích zařízeních pro jednotlivé domy. Nabíjecí stanice Green Motion Home poskytuje řadu výhod, například:

 • Bezpečné a spolehlivé nabíjení elektromobilů založené na osvědčené technologii, technických znalostech a dlouholetých zkušenostech v oboru.
 • Jmenovitý výkon 3,7 kW až 22 kW, možnost přizpůsobení nabíjecího výkonu aktuální spotřebě domu
 • Snadná správa a ovládání pomocí speciální mobilní aplikace pro Android a iOS.

elektromobilita nabijeni 2024 5

Green Motion Building pro komerční aplikace
Eaton Green Motion Building je AC nabíjecí stanice pro elektromobily určená pro vnitřní i venkovní použití v soukromých a veřejných parkovacích zařízeních pro multirezidenční, komerční a průmyslové aplikace. Tato nabíjecí stanice pro elektromobily přináší řadu výhod:

 • Bezpečné nabíjení elektromobilů založené na osvědčené technologii nabíjení elektromobilů o jmenovitém výkonu 3,7 kW až 22 kW
 • Připojení přes WiFi, Ethernet, 4G, podpora protokolů OCPP a Modbus TCP/IP
 • Řízení spotřeby pomocí dynamického a statického vyrovnávání zatížení – až 50 nabíjecích stanic
 • Možnost autorizace pomocí RFID karet a integrace se software Eaton Charging network manager nebo jiným softwarem CPO

elektromobilita nabijeni 2024 6

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Technická podpora CZ
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku