Revoluce v trasování kabelů se Sonel LKZ-2500

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když přemýšlíte o lokátorech, „Sonel“ může být jedním z prvních slov, které Vás napadne. Tento výrobce měřicích přístrojů nabízí profesionální řešení pro trasování kabelů a detekci poruch již více než deset let.

Ke známým modelům LKZ-720, LKZ-1000 a LKZ-2000 právě přibyla nová sada lokátorů – Sonel LKZ-2500. Řešení představená v nové sadě jsou unikátní v celosvětovém měřítku a obsahují funkce, které byly dříve jen u mnohem dražších lokátorů.

Řada Sonel LKZ-2500 navržená a vyrobená v Polsku dostala zcela novou podobu. Jádrem systému je inovativní detektor Sonel LKD-2500 integrovaný s aplikací Sonel LKZ Mobile – aplikace umožňuje přístup k aktuálním odečtům a všem možnostem konfigurace. Sada obsahuje také vysílač Sonel LKN-2500 a veškeré potřebné příslušenství.

Pokročilý detektor Sonel LKD-2500

Detektor je malé zařízení umístěné uvnitř těsně uzavřeného trojúhelníkového pouzdra. Má tři 3D antény, což je ekvivalent devíti antén, které lze použít ke sledování objektů – to je v tomto cenovém segmentu přímo revoluční. To však není jediné zajímavé řešení – díky výměnným rukojetím a nastavitelnému sklonu je Sonel LKD-2500 mnohem flexibilnější než běžné přístroje. Lze jej používat s krátkou rukojetí (na úrovni vaší ruky) a s dlouhou, plně nastavitelnou rukojetí (na úrovni země). Tato ergonomická funkce je vhodná nejen při používání zařízení, ale také při přepravě nebo skladování.

revoluce sonel 2024 1
Detektor Sonel LKZ-2500 má speciální digitální algoritmy pro automatický výběr správných nastavení, včetně příslušných koeficientů, což snižuje potřebu zásahu operátora. Takto snadno lokalizují kabely nebo podzemní infrastrukturu i začátečníci. Co se týče prezentace výsledků, detektor zasílá informace o sledovaném objektu do řídicí jednotky několika způsoby:

  • graficky podle výšky sloupcového grafu,
  • digitálně zobrazující sílu přijímaného signálu,
  • vizuálně, zobrazující linku, která znázorňuje sledovaný objekt na kompasu
  • vizuálně, zobrazující průběhy přijímaného signálu vs. čas na kompasu

Postupně jsou měřeny a zobrazovány následující doplňkové parametry: hloubka a vzdálenost od objektu, úhel natočení detektoru vzhledem k trase objektu, proud procházející objektem nebo aktuální náběhová frekvence (v závislosti na zvoleném režimu) a GPS souřadnice bodů trasy uložené uživatelem. Detektor může pracovat v pasivním i aktivním režimu. V prvním režimu jsou objekty trasovány na základě signálů, které již v objektech procházejí: síťová frekvence 50/60 Hz (v režimu Power) nebo ve frekvenčním rozsahu od 2 do 65 kHz (v režimu Radio). V aktivním režimu zařízení využívá specifickou frekvenci, vysílanou přímo z vysílače LKN.

revoluce sonel 2024 2

Sonel LKN-2500 – zcela nový vysílač

Druhým modulem Sonel LKZ-2500 je vysílač signálu Sonel LKN-2500, integrovaný v pouzdře. Může být připojen přímo ke sledovanému objektu (po jeho deaktivaci), nepřímo – pomocí indukční svorky – ke sledování objektů pod napětím a indukcí (pomocí integrované antény k vysílání signálu v příslušném směru ke všem objektům umístěné pod vysílačem).
Každá sada s vysílačem Sonel LKN-2500 je běžně dodávána s příslušenstvím potřebným k uzemnění druhého konce kabelu – tato funkce byla zavedena v reakci na požadavky zaslané společnosti Sonel S.A. uživateli předchozích modelů LKZ.

revoluce sonel 2024 3

Mnohem více možností s aplikací Sonel LKZ Mobile

Lokační sadu doplňuje aplikace Sonel LKZ Mobile, pomocí které lze spárovat detektor LKD s libovolným mobilním zařízením přes Bluetooth. Aplikace využívá GPS mobilního zařízení k uložení tras objektů korelací geografických souřadnic s výsledky zaslanými z LKD. Uložené trasy lze kombinovat a vytvářet mapy, které lze sdílet s ostatními uživateli bezplatné aplikace. Také trasy uložené uživatelem lze prohlížet bez sady lokátoru Sonel LKZ-2500. Uživatelé aplikace mohou také přidávat komentáře týkající se konkrétních bodů měření a vytvářet fotoreportáže (pomocí fotoaparátu mobilního zařízení). Sonel LKZ Mobile může také zobrazit průběhy přijímaného signálu na kompasu v závislosti na čase, aby bylo snazší určit skutečnou situaci během trasování.

revoluce sonel 2024 4
Rok 2023 byl pro výrobce Sonel ekonomicky velice úspěšný. Během roku 2023 bylo uvedeno na trh celkem 13 nových přístrojů, které inovacemi odměnili již zavedené přístroje či rozšířili nabídku výrobce o zcela nové přístroje. Kromě v článku zmíněného zbrusu nového lokátoru LKZ 2500 byla na trh uvedena nová řada klešťových multimetrů CMP402, 403 a 1010, která díky inovacím nabízí nové funkce jako Inrush (zapínací proud) nebo funkce VFD, kterou oceníte při měření za měničem. Přístroje CMP1010 a 1015 pak disponují vyšší kategorií CATIV 600V a funkcí LowZ - nízkoimpedanční měření napětí pro eliminaci indukovaných napětí. Rovněž byl dokončen adaptér AHV3, který uplatníte zejména při testování FV instalací v kombinaci s již dříve uvedeným klešťovým přístrojem CMP1015, který umožňuje vysokonapěťové měření až 3 000V DC.

revoluce sonel 2024 5
Dalším přístrojem, který rozšiřuje výrobní portfolio je bateriový tester Sonel BT120, který umožňuje přesně testovat širokou škálu parametrů baterie pro zajištění optimálního výkonu baterie – měření AC/DC proudu až 400A, AC/DC napětí až 500V, měření vnitřní impedance baterie a zvlnění napětí.

revoluce sonel 2024 6
Při výstavbě středních a velkých FV farem vybírají projektanti, vedeni potřebou zajistit co nejvyšší energetický výnos a tím i maximální návratnost investice, střídače s napětím 1500 V DC / 800 V AC. Testování všech AC obvodů musí být provedeno v souladu s požadavky IEC 60364-6. Výstupní napětí 800 V AC, které v reálných podmínkách často překračuje tuto hodnotu, představuje pro dodavatele a servisní firmy obrovský problém, protože pro takto vysoká napětí nejsou na trhu zařízení, která by kontrolovala instalaci z hlediska splnění podmínek el. ochrana proti úrazu z hlediska měření impedance zkratové smyčky. Sonel byl první společností na světě, která přijala výzvu vytvořit měřič impedance poruchové smyčky pro provozní napětí do 900 V AC v kategorii měření CAT IV 1000 V. Tak vznikl plně dálkově řízený měřič Sonel MZC-340-PV. Pro letošní rok Sonel připravuje nový měřící přístroj pro testování FV instalací s napětím 1500V. PVM1530 bude umožňovat měřit zkratový proud 30A a vykreslovat IV charakterstiku. Další novinkou je tester 1 a 3f AC nabíjecích stanic elektromobilů Sonel EVSE 100 – přístroj bude schopen testovat jak pevné tak i přenosné nabíječky a nabíjecí kabely.

Tech Aid Czech Branch s.r.o.
Na Brankách 442/2, 678 01 Blansko
Tel.: +420 606 319 143
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tacb.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku