Když přemýšlíte o lokátorech, „Sonel“ může být jedním z prvních slov, které Vás napadne. Tento výrobce měřicích přístrojů nabízí profesionální řešení pro trasování kabelů a detekci poruch již více než deset let.
Ke známým modelům LKZ-720, LKZ-1000 a LKZ-2000 právě přibyla nová sada lokátorů – Sonel LKZ-2500. Řešení představená v nové sadě jsou unikátní v celosvětovém měřítku a obsahují funkce, které byly dříve jen u mnohem dražších lokátorů.
Řada Sonel LKZ-2500 navržená a vyrobená v Polsku dostala zcela novou podobu. Jádrem systému je inovativní detektor Sonel LKD-2500 integrovaný s aplikací Sonel LKZ Mobile – aplikace umožňuje přístup k aktuálním odečtům a všem možnostem konfigurace. Sada obsahuje také vysílač Sonel LKN-2500 a veškeré potřebné příslušenství.
Pokročilý detektor Sonel LKD-2500
Detektor je malé zařízení umístěné uvnitř těsně uzavřeného trojúhelníkového pouzdra. Má tři 3D antény, což je ekvivalent devíti antén, které lze použít ke sledování objektů – to je v tomto cenovém segmentu přímo revoluční. To však není jediné zajímavé řešení – díky výměnným rukojetím a nastavitelnému sklonu je Sonel LKD-2500 mnohem flexibilnější než běžné přístroje. Lze jej používat s krátkou rukojetí (na úrovni vaší ruky) a s dlouhou, plně nastavitelnou rukojetí (na úrovni země). Tato ergonomická funkce je vhodná nejen při používání zařízení, ale také při přepravě nebo skladování.
Detektor Sonel LKZ-2500 má speciální digitální algoritmy pro automatický výběr správných nastavení, včetně příslušných koeficientů, což snižuje potřebu zásahu operátora. Takto snadno lokalizují kabely nebo podzemní infrastrukturu i začátečníci. Co se týče prezentace výsledků, detektor zasílá informace o sledovaném objektu do řídicí jednotky několika způsoby:
- graficky podle výšky sloupcového grafu,
- digitálně zobrazující sílu přijímaného signálu,
- vizuálně, zobrazující linku, která znázorňuje sledovaný objekt na kompasu
- vizuálně, zobrazující průběhy přijímaného signálu vs. čas na kompasu
Postupně jsou měřeny a zobrazovány následující doplňkové parametry: hloubka a vzdálenost od objektu, úhel natočení detektoru vzhledem k trase objektu, proud procházející objektem nebo aktuální náběhová frekvence (v závislosti na zvoleném režimu) a GPS souřadnice bodů trasy uložené uživatelem. Detektor může pracovat v pasivním i aktivním režimu. V prvním režimu jsou objekty trasovány na základě signálů, které již v objektech procházejí: síťová frekvence 50/60 Hz (v režimu Power) nebo ve frekvenčním rozsahu od 2 do 65 kHz (v režimu Radio). V aktivním režimu zařízení využívá specifickou frekvenci, vysílanou přímo z vysílače LKN.
Sonel LKN-2500 – zcela nový vysílač
Druhým modulem Sonel LKZ-2500 je vysílač signálu Sonel LKN-2500, integrovaný v pouzdře. Může být připojen přímo ke sledovanému objektu (po jeho deaktivaci), nepřímo – pomocí indukční svorky – ke sledování objektů pod napětím a indukcí (pomocí integrované antény k vysílání signálu v příslušném směru ke všem objektům umístěné pod vysílačem).
Každá sada s vysílačem Sonel LKN-2500 je běžně dodávána s příslušenstvím potřebným k uzemnění druhého konce kabelu – tato funkce byla zavedena v reakci na požadavky zaslané společnosti Sonel S.A. uživateli předchozích modelů LKZ.
Mnohem více možností s aplikací Sonel LKZ Mobile
Lokační sadu doplňuje aplikace Sonel LKZ Mobile, pomocí které lze spárovat detektor LKD s libovolným mobilním zařízením přes Bluetooth. Aplikace využívá GPS mobilního zařízení k uložení tras objektů korelací geografických souřadnic s výsledky zaslanými z LKD. Uložené trasy lze kombinovat a vytvářet mapy, které lze sdílet s ostatními uživateli bezplatné aplikace. Také trasy uložené uživatelem lze prohlížet bez sady lokátoru Sonel LKZ-2500. Uživatelé aplikace mohou také přidávat komentáře týkající se konkrétních bodů měření a vytvářet fotoreportáže (pomocí fotoaparátu mobilního zařízení). Sonel LKZ Mobile může také zobrazit průběhy přijímaného signálu na kompasu v závislosti na čase, aby bylo snazší určit skutečnou situaci během trasování.
Rok 2023 byl pro výrobce Sonel ekonomicky velice úspěšný. Během roku 2023 bylo uvedeno na trh celkem 13 nových přístrojů, které inovacemi odměnili již zavedené přístroje či rozšířili nabídku výrobce o zcela nové přístroje. Kromě v článku zmíněného zbrusu nového lokátoru LKZ 2500 byla na trh uvedena nová řada klešťových multimetrů CMP402, 403 a 1010, která díky inovacím nabízí nové funkce jako Inrush (zapínací proud) nebo funkce VFD, kterou oceníte při měření za měničem. Přístroje CMP1010 a 1015 pak disponují vyšší kategorií CATIV 600V a funkcí LowZ - nízkoimpedanční měření napětí pro eliminaci indukovaných napětí. Rovněž byl dokončen adaptér AHV3, který uplatníte zejména při testování FV instalací v kombinaci s již dříve uvedeným klešťovým přístrojem CMP1015, který umožňuje vysokonapěťové měření až 3 000V DC.
Dalším přístrojem, který rozšiřuje výrobní portfolio je bateriový tester Sonel BT120, který umožňuje přesně testovat širokou škálu parametrů baterie pro zajištění optimálního výkonu baterie – měření AC/DC proudu až 400A, AC/DC napětí až 500V, měření vnitřní impedance baterie a zvlnění napětí.
Při výstavbě středních a velkých FV farem vybírají projektanti, vedeni potřebou zajistit co nejvyšší energetický výnos a tím i maximální návratnost investice, střídače s napětím 1500 V DC / 800 V AC. Testování všech AC obvodů musí být provedeno v souladu s požadavky IEC 60364-6. Výstupní napětí 800 V AC, které v reálných podmínkách často překračuje tuto hodnotu, představuje pro dodavatele a servisní firmy obrovský problém, protože pro takto vysoká napětí nejsou na trhu zařízení, která by kontrolovala instalaci z hlediska splnění podmínek el. ochrana proti úrazu z hlediska měření impedance zkratové smyčky. Sonel byl první společností na světě, která přijala výzvu vytvořit měřič impedance poruchové smyčky pro provozní napětí do 900 V AC v kategorii měření CAT IV 1000 V. Tak vznikl plně dálkově řízený měřič Sonel MZC-340-PV. Pro letošní rok Sonel připravuje nový měřící přístroj pro testování FV instalací s napětím 1500V. PVM1530 bude umožňovat měřit zkratový proud 30A a vykreslovat IV charakterstiku. Další novinkou je tester 1 a 3f AC nabíjecích stanic elektromobilů Sonel EVSE 100 – přístroj bude schopen testovat jak pevné tak i přenosné nabíječky a nabíjecí kabely.
Tech Aid Czech Branch s.r.o.
Na Brankách 442/2, 678 01 Blansko
Tel.: +420 606 319 143
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tacb.cz