Vsaďte na bezpečnost!!! SONEL PAT 86

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Celosvětový trend elektrifikace znamená, že kolem nás je stále více zařízení napájených elektřinou: od počítačů, televizorů nebo kávovarů, přes stavební zařízení, jako je elektrické nářadí, nebo svářečky, až po průmyslová zařízení, jako jsou lisy a soustruhy.

Používáme je každý den a často reflexivně, ale jsou bezpečné? Vadná zařízení jsou častou příčinou vzniku požáru, úrazu, ztráty zdraví a dokonce i smrti.
Jak testovat taková zařízení? Vhod přijdou normy a právní akty týkající se pravidelných zkoušek elektrických zařízení.
V mnoha zemích, kde je testování zařízení povinné, jsou normy často citovány v právních úpravách a jejich používání je povinné, např. německý standard VDE- 701/702. Pokud však neexistují jasně definované předpisy, které by se měly používat, můžete se odvolat na harmonizované normy nebo normy jiných zemí - německé, britské atd.
Skupina norem pro bezpečnost elektrických zařízení zahrnuje také normu, která vyjasňuje pravidla pro kontrolu svařovacího zařízení - EN 60974. Podmínky, ve kterých svářeči obvykle pracují, lze považovat za těžké - nejen pro člověka, ale také pro použité vybavení.
Co dělat? Měřicí přístroj by měl umožňovat posouzení účinnosti zařízení v souladu s platnými normami, umožňovat ukládání a uchovávání dat a mít příslušné dokumenty potvrzující jeho účinnost (EU prohlášení o shodě, kalibrační certifikát). PAT-86 byl vytvořen pro testování elektrických zařízení a svařovacích strojů.
Splňuje nejen výše uvedené požadavky, ale také vysoké standardy designu produktů SONEL.
Jednou ze základních činností, kterou je třeba při kontrolách udělat, je vizuální kontrola testovaného zařízení. Sonel PAT-86 umožňuje naprogramovat vizuální kontrolu podle vašich preferencí. Během měření vás tak bude měřidlo upozorňovat na nutnost kontroly jednotlivých prvků zařízení a potvrdit provedení těchto akcí přímo na obrazovce měřiče. Prvky pro ověření lze předem naprogramovat pomocí softwaru PAT Analysis při vytváření postupu měření pro dané zařízení.

apt 86 2020 1
U zařízení v první třídě ochrany by se měla měřit spojitost a odpor ochranného vodiče. Účelem této zkoušky je zkontrolovat, zda jsou dostupné kovové součásti testovaného objektu připojeny k zemi. Měřič PAT-86 umožňuje kontrolovat připojení ochranných vodičů proudem 200 mA. Kromě toho lze díky použití účinného generátoru proudu měřit proudem 10 A nebo 25 A, což vede k přesnosti 1 mΩ.
K dispozici jsou dvě metody měření: dvou a čtyřvodičová. V případě dvouvodičové metody existuje možnost automatického nulování, tj. korekce výsledku odporem použitých testovacích vodičů, u čtyřvodičové metody je odpor testovacích vodičů kompenzován a nemá tak vliv na konečný výsledek.
Dalším krokem je měření izolačního odporu. Kvalitní izolace je základem pro účinnou ochranu před úrazem elektrickým proudem. Sonel PAT-86 poskytuje měření s napětím 100 V, 250 V, 500 V a 1000 V DC při proudu až 1 mA! Ve spojení s širokým měřicím rozsahem (dokonce až 599,9 MΩ) poskytuje možnost přesné kontroly stavu izolace.
Normy obecně mezinárodní, německé nebo britské - často vyžadují kontrolu únikových proudů. Jedná se o proudy proudící k zemi:

  • izolací zařízení,
  • prostřednictvím kapacit přítomných v zařízení,
  • v důsledku nežádoucích podmínek, jako jsou zkraty nebo poškození izolace.

apt 86 2020 2

Rozlišuje se mezi náhradním, diferenciálním, dotykovým a svodovým proudem PE. Sonel PAT-86 měří každý z výše uvedených proudů. Během měření náhradního svodového proudu generuje měřič snížené bezpečné napětí a převádí výsledek na proud, který by se vyskytl během provozu se jmenovitým napětím. Při měření rozdílového, dotykového a svodového proudu PE je možné změnit polaritu. Kromě toho lze měření rozdílového a svodového proudu PE provádět pomocí kleští, což usnadňuje zkoušky zařízení trvale připojených k napájecí síti. Sonel PAT-86 vám dává možnost provést funkční test. Měřič kontroluje spotřebu proudu, aktivní, jalový a zdánlivý výkon zařízení, cosφ, účiník (PF), proud a napětí THD. Měření lze provádět proudovými kleštěmi a napěťovými vodiči nebo pomocí zásuvky Schuko.
S volitelným příslušenstvím umožňuje měřič testování prodlužovacích kabelů a kabelů IEC. Během těchto měření PAT monitoruje odpor ochranného vodiče, izolační odpor a provádí test polarity.
Stále častěji najdete prodlužovací kabely nebo zařízení chráněná RCD (PRCD). Chrániče lze snadno zkontrolovat pomocí nového PAT, bez ohledu na to, zda se jedná o chránič pro všeobecné použití či chránič 10 mA, 15 mA nebo 30 mA s krátkodobým zpožděním. Můžete zvolit tvar průběhu vlny a také měřit dobu odezvy při násobení jmenovitého proudu (0,5 I∆, 1 I∆, 2 I∆, 5 I∆). Kromě přenosných chráničů může měřič kontrolovat stacionární zařízení na zbytkový proud v rozváděči.
Zkoušky svařovacího zařízení jsou velkou výhodou pro PAT-86. U svařovacích musíte kromě vizuální zkoušky, kontinuity ochranného vodiče, izolačního odporu a svodového proudu v PE vodiči provést také:

  • měření primárního až sekundárního odporu (svařovací obvod),
  • měření PE na sekundární odpor,
  • svodový proud svařovacího obvodu a napětí svařovacího obvodu naprázdno.

To vše lze provést pomocí nového měřiče Sonel PAT-86!
Sonel PAT-86 disponuje velkým 5,6'' dotykový LCD displejem a propracovaným systémem automatického postupu, který je plně programovatelný uživatelem. Díky možnosti nastavit limity a dobu trvání měření může měřič provést samotnou sekvenci měření a vyhodnotit jejich výsledky. Přenos dat je možný přes USB, Wi-Fi nebo LAN - spolu s volitelnou aplikací PAT Server může měřič pracovat v cloudovém systému, který umožňuje vzdálený přístup, plynulý provoz a správu dat.

apt 86 2020 3

Adaptér pro testování dobíjecích stanic elektromobilů Sonel EVSE-01

Adaptér komunikuje s multifunkčními měřiči SONEL řady MPI. Umožňuje provádět komplexní měření v souladu s platnými předpisy. Kromě toho umožňuje také základní diagnostiku řídicího systému dobíjecí stanice. Simulace nabíjecího kabelu (PP) a simulaci stavu připojení vozidla (CP), která uvede stanici do různých provozních stavů, přičemž zkontroluje řídicí signály definované normou EN 61851. Pro usnadnění diagnostiky je jedna ze zásuvek EVSE-01 vybavena signálem modulace šířky pulzu (PWM).
Měření nabíjecí stanice lze provádět ve spojení s jakýmkoli měřičem z rodiny multifunkčních zařízení MPI (s přihlédnutím k možnostem a technickým parametrům daného modelu). V této řadě vyniká vlajková loď společnosti Sonel, MPI-540. Umožňuje sekvence automatických měření určených pro nabíjecí stanice. Díky této funkčnosti lze měření provádět rychle a efektivně. Na druhou stranu plná podpora třífázových stanic znamená zabránění zbytečnému přepínání kabelů během měření následujících fází obvodu.
Díky kombinaci ergonomie a snadného použití s výše uvedenými funkcemi je adaptér EVSE-01 mezi uživateli ceněný a žádaný.

Tech Aid Czech Branch s.r.o.
Pražská 1602/7, 678 01 Blansko
Tel.: +420 606 319 143
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tacb.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku