Nový klešťový wattmetr Kyoritsu KEW 6020BT

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V dnešní době, kdy na elektrické síti přibývá znečištění harmonickým zkreslením, již ve většině případů i při základních kontrolních měření napětí, proudu a výkonů nepostačuje běžný klešťový multimetr nebo wattmetr.

Je třeba ruční přístroj s jednoduchým ovládáním a snadným připojením na měřenou část sítě. Vzhledem k využití přístroje především při kontrole v rozvodnách, kde připojovací sběrnice či kabely mají velké průřezy, Kyoritsu přináší klešťový přístroj s velkými kleštinami (obr. 1), které obejmou vodič o průměru až 75 mm a sběrnici 80 x 30 mm.

KEW 2060BT je pokročilý klešťový měřič výkonu, který nabízí širokou škálu funkcí pro analýzu a kontrolu kvality napájení v elektroinstalačních systémech. Jedná se o přístroj schopný nejen provádět základní měření jako je napětí, proud (T RMS) a výkony, ale i analyzovat harmonické složky a vypočítat celkové harmonické zkreslení pro kontrolu kvality napájení i ověřit pořadí fází v různých elektroinstalačních konfiguracích.
Přístroj je konstruován jako třífázový, má tedy tři napěťové vstupy. Ty využije jednak k již zmíněnému ověření sledu fází (obr. 3), ale i k měření jedno fázových výkonů – příklad připojení pro jednofázové měření výkonu je na obrázku 2–a třífázových výkonů. Pro volbu jednotlivých měřicích funkcí slouží otočný přepínač a tři tlačítka, která pro různé funkce nastavení přepínače mají různé funkcionality. Například v poloze SETUP, je možné přístroj přednastavit pro potřebná měření, jako je nastavení frekvence, typu měřeného výkonu a podobně.

KEW 6020BT 2024 2 Lze volit 1f, 3f vyvážený a 3f nevyvážený výkon. Pro měření nevyvářeného výkonu přístroj využívá metodu 2 wattmetrů v Aronově zapojení. Protože máme k dispozici jen jedny kleště pro měření proudu, přístroj pracuje sekvenčně, kdy kleště nasadíme na jednu fázi, stiskem tlačítka odměříme a přendáme kleště na druhou fázi a postup zopakujeme. Přístroj zobrazí všechny tři výkony a výkon celkový. V SETUPu lze krom dalších funkcí nastavit i převodní poměr pro napětí i proud. Přístrojem KEW 2060BT lze tak tedy měřit i výkony přes proudové i napěťové převodníky a zobrazit skutečnou hodnotu výkonů. Rozsah měřených proudů lze nastavit na 40, 400 a 1 000 A. Napětí pak na 30 až 1 000 V. Rozsah měřených výkonů je 40, 400 a 1 000 KW (kVA / kVAr).
Během měření je schopen zachycovat MIN, MAX hodnoty z efektivní hodnoty, ale i špičkovou hodnotu v rámci periody. Měří frekvenci od 30 Hz do 999 Hz a nejen PF (power factor) ale i úhel mezi napětím a proudem pro zvolené funkce.

KEW 6020BT 2024 3
Při měření harmonických je možné měřit a zobrazovat každou harmonickou napětí a proudu od 1. do 30. (v RMS), míru obsahu a faktor celkového zkreslení (THD-R / THD-F). Přiklad zobrazení harmonických při měření proudu je na obr. 4 v části zobrazení aplikace.
Jak je vidět, přepínáním funkčním tlačítkem lze zobrazit jak celkový proud a úroveň jeho zkreslení v procentech, tak i listovat po jednotlivých harmonických a zobrazovat jejich velikost v ampérech i v procentech. To samé pak i pro napětí.
KEW 2060BT je vybaven komunikačním rozhraním Bluetooth, a tak připojit přístroj k telefonu nebo tabletu pro vzdálené monitorování a ukládání dat. Na obrázku 4 jsou vidět obrazovky aplikace KEW PowerR, kterou je možné získat zdarma jak pro přístroje Android, tak Apple.

KEW 6020BT 2024 4
Jak je patrno z obrázku, je možno zobrazit grafický průběh signálu napětí i proudu i jeho okamžité hodnoty, časový průběh změn napětí, proudů výkonů a dalších měřených parametrů i spektrum seznam harmonických. Všechny parametry lze v aplikaci ukládat a exportovat. Současně lze nastavit trigger pro vyhodnocení dosažení přednastaveného limitu.
Z bezpečnostního pohledu je KEW 2060BT navržen tak, aby splňoval mezinárodní bezpečnostní normy IEC 61010-1 CAT IV 600 V a CAT III 1000 V.

Blue Panther s.r.o.
Mezi Vodami 29, 143 00 Praha
Tel.: +420 241 762 724
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.blue-panther.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku