Analyzátory kvality elektrické energie Fluke 177X

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V tomto článku bychom rádi upozornili na novou řadu analyzátorů kvality elektrické energie řady z produkce firmy Fluke řady Fluke 177X.

Obecně jsou analyzátory kvality sítě (energie) výkonným nástrojem, který umožňuje průmyslovým podnikům sledovat a analyzovat kvalitu elektrické energie, identifikovat problémy spojené s nekvalitou elektřiny, a přijmout preventivní opatření pro zajištění spolehlivého provozu výrobních zařízení.
Kvalita elektřiny je stále důležitějším faktorem, a má zásadní vliv na výrobní zařízení a celkovou efektivitu výroby. Špatná kvalita může vést k poškození výrobních zařízení, ztrátám výroby a zvýšeným nákladům. Správná kvalita elektřiny naopak může přispět k snížení provozních nákladů, zvýšení stability technického vybavení a eliminaci zbytečných poruch a přerušení výroby.
Analyzátory kvality elektrické energie jsou však schopny nabídnout analýzu i spotřeby elektrické energie a pomoci k její optimalizaci, a tím i ke snížení uhlíkové stopy podniku.
Nebezpečí spojená s kvalitou elektřiny zahrnují kolísání napětí, napěťové špičky, přepětí, poklesy napětí, nesymetrie napětí, harmonické zkreslení napětí i proudu a další elektromagnetické interference.
Uživatelé elektřiny v podnicích by měli zajistit kvalitu elektřiny odpovídající požadavkům výrobních zařízení. Vodítkem jim může být norma ČSN EN 50160, které je především určena pro ověření kvality v distribuční síti, ale lze ji částečně použít i pro oblast průmyslu.
Analyzátory kvality elektřiny řady Fluke 177X, jsou navrženy pro monitorování a diagnostiku těchto problémů. Pomocí nich mohou technici identifikovat a analyzovat problémy s kvalitou elektřiny, a získat tak přehled o stavu sítě v daných částech závodu, což jim následně umožní přijmout nápravná a preventivní opatření a zajistit spolehlivý provoz zařízení.

Fluke 177X 2023 1
Přístroje řady Fluke 177X jsou umístěny v mechanicky odolné skříní pro použití v průmyslovém prostředí, napájení je zajištěno akumulátorem nebo ze sítě s tím, že nabíjecí elektronika je uvnitř přístroje. Odpadá tak externí zdroj. Přístroje lze napájet i z měřené sítě.
Vstupy přístrojů, napěťové i proudové, jsou čtyř kanálové – 3 fáze plus nulový vodič. Napěťové vstupy jsou v přepěťové kategorii 1 000 V CAT III / 600 V CAT IV s maximálním napětím 1 000 Vef a frekvenčním rozsahem od DC do 1 MHz. Proudové vstupy pak DC až 30 kHz. Velikost měřeného proudy je zajištěna širokou škálou proudových převodníků.
Pro převod napěťových a proudových signálů je použit A/D převodník s rozlišením 24 bitů a vzorkovací frekvencí až 20 MS/s pro zachycení velmi rychlých přechodových jevů na síti (obr. 2).

Fluke 177X 2023 2
Navíc jsou k dispozici další dva vstupy AUX s rozsahem 0–10 V DC (obr. 3) pro připojení převodníků na měření dalších veličin.
Analyzátory automaticky detekují chyby ve zapojení napětí a proudu a poskytují korekci bez nutnosti přepojování vodičů nebo proudových převodníků (obr. 4).
Dotykový displej s vysokým rozlišením umožňuje snadné ovládání i v rukavicích, což zajišťuje rychlé a jasné výsledky (obr. 5).
Z pohledu uživatele jsou Fluke 177X jsou zařízeními 2 v 1. Kombinují funkce měření v reálném čase pro odstraňování problémů (PQ Mete), a měřiče kvality energie (PQ záznam a Analýza) s robustními schopnostmi analýzy a protokolování kvality energie a spotřeby v jedno snadno použitelném ručním zařízení. Přístroje řady Fluke 177X jsou konstruovány a certifikovány podle IEC 61000-4-30 ve třídě A a vyhodnocování výsledku ve shodě s normami EN 50160 a IEEE 519.

Fluke 177X 2023 3
Funkce „PQ Metr“ poskytuje okamžitý přístup k aktuálním datům na obrazovce v terénu pro rychlou identifikaci potenciálních a jejich odstraňování. Podrobná funkce „PQ záznam a Analýza“ eliminuje složitost provádění studií kvality napájení tím, že uživatele provede procesem nastavení a zajistí, že pokaždé jsou zachycena správná data.
Z hlediska komunikace a přenosu naměřených dat jsou vybaveny rozhraním Ethernet 1Gbit, USB C, modulem Wi-Fi, Bluetooth 5.0 a LTE/4G. Dále pak konektorem MCX na připojení antény GNSS pro přivedení signálu zabudovaného modulu GPS.
Součástí dodávky analyzátorů řady Fluke 177X je i výkonný software Energy Analyze Plus (obr. 6), který nabízí řadu výhod pro vyhodnocení naměřených dat. Umožňuje stahovat, analyzovat, sledovat a vykazovat údaje o kvalitě elektrické energie, a i o hospodaření s energií. Snadno a rychle je možné porovnávat současné výsledky s historickými hodnotami, srovnávat je s průmyslovými normami a porovnávat naměřená data s místními podmínkami k zajištění komplexnějšího přehledu o dění v provozu – a to i v průběhu sběru dat.

Fluke 177X 2023 4

Dále uvádíme krátké shrnutí schopností analyzátorů řady Fluke 177X:

Automatické měření
Analyzátory Fluke 177X automaticky zaznamenávají více než 500 parametrů kvality elektrické energie, což zjednodušuje sběr dat.

Snadné ovládání
Díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní a jednoduchému nastavení je možné rychle provádět potřebná měření.

Vysoká přesnost
Fluke 177X dokážou zachytit rychlé přechodné jevy až do 8 kV a harmonické zkreslení až do 30 kHz.

Flexibilita
Analyzátory jsou vybaveny dotykovým displejem a možností napájení přímo z měřeného obvodu, což eliminuje potřebu hledání elektrické zásuvky nebo použití prodlužovacího kabelu.

Podrobná analýza
Fluke 177X umožňují provádět různé metody analýzy harmonických zkreslení, což je stále více požadované v dnešní době s rostoucím využíváním měničů.

Fluke 177X 2023 5

Využití analyzátorů ve výrobních podnicích:

Energetické studie
Analyzátory umožňují provádět studie spotřeby energie, což je zásadní pro identifikaci oblastí, kde je možné dosáhnout úspor. Grafické rozhraní přístrojů přináší snadno pochopitelné grafy spotřeby elektrické energie.

Zkoušky zatížení
Pomocí analyzátorů lze testovat, jak různé výrobní zařízení ovlivňují kvalitu elektrické energie.

Detekce poruch
Analyzátory Fluke 177X mohou odhalit selhání zařízení způsobená přechodnými jevy a přispět k prevenci výpadků.

Použití těchto analyzátorů vede k lepšímu pochopení a řízení elektrické energie ve výrobních podnicích, což přináší zlepšení efektivity a snížení nákladů na energii.
Další informace o analyzátorech řady Fluke 177X získáte u platinového distributora firmy Fluke, společnosti Blue Panther s.r.o.

Blue Panther s.r.o.
Mezi Vodami 29, 143 00 Praha
Tel.: +420 241 762 724
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.blue-panther.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku