Nový tester elektromotorů Schleich MTC2R7

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

MTC2 R7 (obr. 1) je špičkové zařízení pro testování vinutí, cívek a armatur - nově definuje testování přepětím. Využívá nejnovější hardwarové technologie spárované s nejmodernějším softwarem .NetCore.


Nový tester výrazně zvyšuje přesnost jednotlivých zkušebních metod a rychlostí měření.
Přístroj zahrnuje dva patenty fy. SCHLEICH. Zkouška rázovým napětím je schopna nově pulzní frekvence až 50 Hz. Doba testování počátečních napětí částečného výboje se tak může zkrátit až o 75 %.
Metoda SCHLEICH „peak to peak“ pro detekci napěťově závislých poruch vinutí byla zcela přepracována a nyní umožňuje vysoce citlivou detekci poruch i v případě cívek s velmi vysokým počtem vinutí zapojených sériově nebo paralelně. Do testeru je dále možné plně integrovat RLC testy.
Nově jsou testery řady MTC2 R7 vybaveny dotykovým displejem Full-HD o úhlopříčce 15,6", který umožňuje optimální zobrazení ale i ovládání.
Plně automatické přepínání testovací metody na všechna testovací připojení zrychluje postup testů a vestavené PC s Windows 10® | 11® přináší prakticky neomezenou kompatibilitu. Testery MTC2 R7 jsou vybaveny různými rozhraními pro dálkové ovládání a přenos dat (Ethernet, RS232, fieldbus), a díky modulární konstrukci nabízí velkou rozmanitost testovacích metod a možnosti rozšíření.
Dobré testovací zařízení musí zapadnout do zavedené infrastruktury, rozšířit a zdokonalit stávající možnosti. Z tohoto důvodu byl připojovací panel testeru MTC2 R7 umístěn na boku a nenápadně zapuštěn tak, aby byl snadno přístupný (obr.2). Ať už je zařízení obsluhováno na stole nebo stojí na podlaze, všechna připojení jsou vždy pohodlně přístupná.

Testovací kabely a připojení

Pět testovacích vodičů dává možnost kontaktovat všechna relevantní připojení k vinutí najednou. Tři fázová připojení a také nulový bod (pokud je potřeba) jsou propojena čtyřmi testovacími vodiči. Čtvrté testovací připojení při zapojení do hvězdy poskytuje jedinečné zvýšení přesnosti testu. Páté testovací připojení je připojeno ke skříni statoru / motoru pro zkoušku izolace mezi vinutím a vrstveným jádrem.

Schleich MTC2R7 2023 1

Automatické přepínání testovací metody

Po připojení tester MTC2 R7 automaticky otestuje všech pět svorek. Díky integrovanému přepínání testovacích metod již není třeba znovu připojovat žádná připojení ručně. To šetří čas a zabraňuje chybám.
Pokud je třeba více než obvyklá čtyři měřicí připojení, je potřeba například připojit další testovaná čidla, je pak možné rozšířit MTC2 R7 na celkem 8 měřicích připojení plus kostra.

Test rázovým napětím

Rázové napětí se strmostí hrany odpovídající normě nenechá žádnou poruchu nezjištěnou. MTC2 R7 nabízí testování rázovým napětím s pulzní frekvencí až 50 Hz. To má za následek značné zkrácení doby testovacího cyklu, což je zvláště výhodné v kombinaci s měřením vstupního napětí při testu částečných výbojů (RPDIV).
Test rázovým napětím lze provádět regulovaným napětím 6, 12, 15, 25, 30, 40 nebo 50 kV podle konfigurace testeru s dobou náběhu 100 – 500 ns v souladu s IEEE std 522-2004.

Zkouška částečnými výboji (PD) při testu rázovým napětím

Do MTC2 R7 lze také integrovat test PD vyhovující normě. Poskytuje informace o kritických nedostatcích izolace a vhodnosti provozu s frekvenčními měniči. Zde SCHLEICH sleduje dvě strategie k získání dobrých výsledků měření: jak na statoru, tak na plně sestaveném motoru. Sestavené motory se měří na propojce v testovacím kabelu, a statory pak pomocí antény.
Až dosud bylo měření počátečního napětí částečných výbojů časově náročným testem.
U testovaného třífázového zařízení to může například trvat až 8,5 minuty (v závislosti na parametrizaci testovacích kroků). Díky novému, patentovanému testu rázovou vlnou je u MTC2 R7 možné zkrátit dobu testu až o 75 % (při stejné parametrizaci testovacích kroků).
Test PD při testu rázovým napětím lze provádět opět při 6, 12, 15 a 25 kV v souladu s EN 60034-18:2014.

Test DC vysokým napětím, izolace a odporu

Pro dosažení vysoce přesných výsledků měření pro porovnání měření odporu mezi 3 fázemi, je test odporu prováděn pomocí čtyř-vodičové technologie. Tím se automaticky kompenzují odpory v testovacích vodičích. Kromě toho MTC2 R7 detekuje pokojovou teplotu, a kompenzuje jakýkoliv její vliv. Test velikosti odporu včetně teplotní kompenzace je standardní součástí MTC2 R7 a je prováděn 1, 2 a 3fázově v rozsazích 1 mΩ – 1 MΩ.
Test stejnosměrným vysokým napětím (HV TEST) lze provádět ručně individuálním nastavením od 0 V na 6, 12, 15, 25, 30, 40 a 50 kV nebo automaticky programovatelně.
Izolační odpor DC pak ve stejném rozsahu napětí pro odporové rozsahy 1 MΩ – 100 GΩ (volitelně až 1 TΩ). Lze též měřit PI (polarizační index) a DAR (poměr dielektrické absorpce).

Test AC vysokým napětím

Kromě výše uvedených testů lze také použít test střídavým vysokým napětím. Také se automaticky přepne na testované zařízení pomocí automatického přepínání testovací metody. Tato zkouška je prováděna do napětí do 6 kV s limitním proudem 100 mA.

Schleich MTC2R7 2023 2

Zkouška směru otáčení

Pro kontrolu točivého pole statoru simuluje MTC2 R7 napájení točivého pole na třech připojeních vinutí statoru zapojených do hvězdy nebo trojúhelníku. Speciální sonda umístěná ve statoru snímá smysl otáčení, který je následně vyhodnocen MTC2 R7.

Zkouška kotvy

Softwarový asistent nabízí optimalizovanou podporu pro test kotvy motoru. Provede uživatele testem tak, aby žádná lamela nechyběla. Ruční test se provádí pomocí testovacích sond nebo adaptéru kotvy.
Automatický test využívá plně automatický kontaktní adaptér. Kotva nebo kontaktní adaptér se otáčí tak, aby se lamely dotýkaly přesně a spolehlivě. K tomuto účelu je zabudováno automatické nastavení polohy.

Software

Nový software MTC2 R7 je založen, jak již bylo uvedeno, na nejmodernější technologii .NET a byl zcela přepracován.
MTC2 R7 se vyznačuje moderním a jasným zobrazením, které umožňuje intuitivní ovládání. Pro zajištění ovládání dotykem během mobilního používání nebo v dílně lze zvětšit zobrazení různých nastavení. Ve spojení s velkou dotykovou klávesnicí umožňuje software provoz i bez myši a klávesnice.
Mnoho rozhraní integrovaných v MTC2 R7 umožňuje vlastní nastavení zabezpečení prostoru testování integrovaným bezpečnostním obvodem (např. ochranná závora nebo testovací kryt), použití výstražného světla nebo signalizace výsledků testu.
Pro různé typy testovaných zařízení lze do MTC2 R7 uložit téměř libovolný počet testovacích sekvencí. K těmto testovacím sekvencím lze přistupovat a spouštět je prostřednictvím rozhraní.
Všechny výsledky testů jsou přístupné přes rozhraní a lze je tak ukládat do centrální databáze přes řídicí PC. Také je možné ukládat výsledky lokálně na MTC2 R7 nebo na úložiště na síti.
Do testovacího postupu lze uložit prakticky všechna data o motoru včetně obrázku. To zjednodušuje archivaci dat s odpovídajícími výsledky měření. Údaje o motoru lze také vytisknout přímo na standardní protokol ve spojení s výsledky měření.
Tester MTC2R7 je napájen ze sítě o 100 – 250 V, 47 – 63 Hz.
Další podrobnosti o tomto a dalších testerech firmy Schleich získáte u zástupce pro ČR a SR společnosti Blue Panther s.r.o.

Blue Panther s.r.o.
Mezi Vodami 29, 143 00 Praha
Tel.: +420 241 762 724
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.blue-panther.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku