Analyzátory sítí PAQ

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Před rokem jsme zavedli po důkladném zvážení a pečlivých přípravách do sortimentu vlastní analyzátory sítí PAQ. Jedná se o základní řadu analyzátorů, které jsou díky svým parametrům vhodné jak pro měření základních veličin.

Jako je napětí a proud, tak dalších veličin, jako je například podíl vyšších harmonických, výkon či Cosφ. Analyzátory jsou vhodné i pro aplikace, které vyžadují přesnější měření. Jednou z hlavních výhod analyzátorů je vzorkovací frekvence, která je jednou z největších v této kategorii analyzátorů na trhu a činí 25,6 kHz (pro 50 Hz) a 30,72 k Hz (pro 60 Hz). Vzorkovací frekvence zaručuje vysokou přesnost měření. Dle normy EN 61000-4-30 jsou napětí a proudy měřeny nepřetržitě každou periodu a ve všech fázích. Hodnoty na displeji jsou pak aktualizovány každou sekundu.

Analyzátory PAQ se vyrábějí ve vestavném provedení do dveří rozváděče či panelu s výřezem 92 x 92 mm. Montáž do výřezu je jednoduchá bez nutnosti použití jakéhokoliv nástroje. Novinkou letošního jara je provedení na DIN lištu. Určené je především do rozvodnic či menších rozváděčů, kde není potřeba mít displej na dveřích nebo ho není možné umístit na dveře. Provedení na DIN lištu měří stejné veličiny, má stejnou přesnost měření jako vestavné provedení. Jedná se pouze o odlišnou montáž.

PAQ 2021 1
Obě provedení mají nezávislé napájení. Nejsou tedy napájeny ze svorek, které zároveň slouží pro měření. Lze zvolit dva rozsahy napájení AC/DC 85 – 265 V nebo provedení na nižší napětí AC/DC 24 – 65 V. Nezávislé napájení je výhodné, pokud potřebujete měnit nastavení analyzátoru nebo číst některé hodnoty během síťového výpadku. Samozřejmostí je pak připojení na nějaký záložní zdroj, např. UPS.

PAQ 2021 2
Analyzátory sítí PAQ mají možnost připojení k datové komunikaci. U vestavného provedení lze zvolit Modbus RTU (RS485) či Profibus. Provedení na DIN lištu má pouze jednu možnost, a to připojení na Modbus RTU (RS485). Přes komunikaci lze přenášet všechny naměřené hodnoty. Pokud v místě instalace není dostupná datová komunikace, je možnost využít tzv. převodníků pro získání dat z analyzátorů PAQ. V případě použití převodníků musí mít analyzátor vždy Modbus RTU (RS485). Aktuálně nabízíme převodník z Modbus RTU na USB, pomocí kterého lze propojit analyzátor přímo s počítačem. Tento typ převodníku lze také použít v případě, že v dané instalaci zatím není připravena datová komunikace po protokolu Mudbus RTU. Tuto síť si můžete vytvořit sami po propojení až 32 analyzátorů na jeden převodník. Novinkou letošního jara je další typ převodníku, a to je převodník Modbus RTU na LAN. Tento převodník bude umožnovat taktéž připojení až 32 analyzátorů.

PAQ 2021 3
Pokud nemáte možnost analyzátor PAQ připojit k datové komunikaci, a přesto chcete zaznamenávat naměřené hodnoty, lze použít provedení s interní pamětí 1 GB. Jedná se o jednu z nejvyšších vnitřních pamětí podobných analyzátorů na trhu. Vy si jednoduše nastavíte, jaké parametry chcete zaznamenávat a s jakou periodou. Všechny veličiny se nastavují pomocí software, o kterém bude ještě řeč. V software je taktéž vidět, jak dlouho bude trvat zaplnění paměti při zadaných parametrech a dané periodě zaznamenávání. Po uběhnutí této doby se začne paměť přepisovat. Např. při měření deseti základních veličin a časové periodě 1 minuta je to více než dva roky. Stačí se tedy připojit počítačem např. jednou za rok, stáhnout si uložená data a nadále s nimi pracovat.
Analyzátor má také záznam odběrových profilů až pro 4 tarify (zjednodušeně elektroměry). Nastavení jednotlivých tarifů, časové periody je možné taktéž pomocí software. Když pomineme základní měření celkové spotřeby je možné si také nastavit čtvrthodinové maximum nebo si například nastavit měření spotřeby ve výrobě pro jednu či druhou směnu.

PAQ 2021 4
Bylo by dobré říct také něco k samotnému software. Nejdříve bych chtěl poznamenat, že celý software na rozdíl od jiných je úplně zdarma ke stažení na našich webových stránkách v sekci ke stažení. Software můžou používat i lidé, kteří nevládnou cizím jazykům, jelikož je celý v českém jazyce. Nic méně je možnost nastavit i jiný jazyk než češtinu. Program se skládá ze dvou částí, první část slouží pro nastavení neboli parametrizaci a druhou je samotná databáze. Většinu nastavení pro standardní provoz analyzátoru zadáte přímo na přístroji, ale pokud potřebujete přesnější nastavení či specifikaci veličin například pro ukládání hodnot do paměti, pak je nutné použít software. Druhá část, jak už jsem poznamenal, je samotná databáze, kde se vám po připojení zaznamenávají naměřené hodnoty a vy s těmito daty můžete nadále pracovat a vyhodnocovat je přímo v samotném software.

PAQ 2021 5
Analyzátor může mít také tři reléové výstupy a čtyři programovatelné digitální vstupy/výstupy. Vstupy a výstupy umožňují např. externí signalizaci dosažených veličin. Vstupy a výstupy lze také například použít pro ovládání jiných zařízení při překročení hodnoty některé z naměřených veličin. Digitální vstupy a výstupy si lze nastavit dle přednastavených jednoduchých logických komparátorů v software anebo lze nastavit vlastní funkci pomocí grafického návrháře. Je to podobné nastavení jako na PLC, ale mnohem jednodušší.
Více informací k analyzátorům najdete v katalogu Analyzátory sítí nebo v návodech k použití, které jsou ke stažení na našich webových stránkách www.oez.cz

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku