Automatický přepínač TruONE® od ABB zajišťuje nepřetržitou dodávku energie v administrativní Budově B na pražské Brumlovce

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lokalita Brumlovka je dnes považována za plnohodnotnou městskou čtvrť, kde se mimo jiné nachází i moderní administrativní budovy.

Příkladem je administrativní Budova B, která využívá unikátní automatický přepínač zdrojů TruONE®, a může se tak spolehnout na nepřetržitou dodávku energie.

Přeměna zanedbaného brownfieldu v moderní městskou čtvrť

Pražská Brumlovka prošla za 25 let velkou proměnou. Na jejím území se nachází 12 administrativních budov se sídly významných firem, tři rezidenční komplexy, škola, společenské centrum a dva multifunkční objekty. Původně tady však byl jen zanedbaný brownfield, a díky investicím české investiční a developerské společnosti Passerinvest Group a.s. může být Brumlovka považována za moderní čtvrť využívající smart technologie.
Administrativní Budova B se nachází přímo v centru multifunkčního areálu a v roce 2020 prošla nákladnou a kompletní revitalizací. Budova obdržela energetický štítek B, jde tedy o nemovitost s úsporným a efektivním provozem, a to právě díky zvoleným technologiím.
Elektroinstalaci zde dodala elektromontážní firma ELMO a.s. Jde o českou společnost, která se na tuzemském trhu pohybuje už od roku 1991 a poskytuje komplexní služby v oboru elektro. Zabývá se také výrobou rozváděčů nebo instalačními a projekčními pracemi. Na projektu Budovy B spolupracovala také s přední technologickou společností ABB.

truone brumlovka 2024 1

Spolehlivé řešení pro budovy, které jistí nepřetržitou dodávku energie

ELMO a.s. vybrala jako vhodné elektrotechnické řešení pro potřeby administrativní Budovy B automatický přepínač zdrojů TruONE®. Proč je právě TruONE® ideálním řešením, a to nejen na Brumlovce?
Přepínače TruONE® zajistí stabilní dodávky elektrické energie do dané aplikace automatickým přepínáním mezi primárním a alternativním zdrojem napájení, ať už jde o druhou síť nebo motorgenerátor. Zabraňuje tak vzniku nepříjemných situací, kdy by se celá budova ocitla bez dodávek energie potřebné k zajištění jejího provozu“, říká Jiří Mynář, produktový specialista ABB. Řešení je navíc uživatelsky příjemné, všechny komponenty pro sledování stavu obou zdrojů a přepínání mezi nimi jsou integrovány do jedné kompaktní jednotky.
V administrativních budovách podobným těm na Brumlovce je spolehlivost dodávek jedním ze základních předpokladů jejich plynulého provozu. Závisí na nich každodenní bezproblémový chod mnoha nájemníků z řad tuzemských i mezinárodních firem.
Hlavním důvodem, proč jsme se přiklonili k ABB TruONE®, bylo, že nejde pouze o přepínač vytvořený spojením více mechanických dílů, řídicích jednotek a displejů propojených vnější kabeláží, ale o celé řešení automatického přepínání mezi dvěma zdroji integrovanými do jednoho přístroje. Takové provedení z našeho pohledu značně zjednodušuje návrh, samotnou instalaci i nastavení přepínače. Především je ale maximálně spolehlivé, bezpečné a přehledné,“ vysvětluje Libor Kolařík z ELMO a.s.


Video: Automatický přepínač zdrojů TruONE v administrativní budově B na Brumlovce

Řešení s TruONE® eliminovalo stávající nedostatky

ELMO a.s. začala přepínače krátce po jejich uvedení na trh integrovat do projektů, ve kterých je vyžadováno napájení ze dvou nezávislých napájecích zdrojů. Do té doby pracovala s řešeními založenými buď na přepínání pomocí výkonových stykačů, nebo dvou mechanicky blokovaných jističů či vypínačů s motorovým pohonem. U obou variant se však potýkali se zásadními nedostatky.
Stykačové přepínače vyžadují pro sepnutí stykače a trvalé sepnutí vždy napájecí napětí. Hlavním nedostatkem však je, že při poruše není možné zdroje přepínat ručně. V případě přepínaní pomocí jističů nebo vypínačů s motorovým pohonem je sice ruční přepnutí možné, ale kvůli nutnosti poměrně složitého propojení automatické záskokové jednotky a jednotlivých motorových pohonů je toto řešení komplikovanější při výrobě i v provozu u koncového zákazníka, který ve většině případů neopraví případnou poruchu,“ popisuje Libor Kolařík a přikládá poznatek z praxe: „Motorové pohony jističů jsou navíc mechanicky a elektricky docela složitá zařízení. U několika zákazníků se nám stalo, že při nesprávné manipulaci došlo k jejich poškození.

Výhody „černé krabičky“

Firma tak ve svých stávajících projektech využívá pro záskoky zdrojů síť/generátor téměř výhradně automatické přepínače TruONE®. Jsou dostupné ve velkorysém proudovém rozsahu od 200 do 1600 ampérů, což pokryje prakticky všechny potřeby vzniklé provozem kancelářských a administrativních budov. Libor Kolařík na přepínačích oceňuje, že jde o kompletní přístroj: „Uživatel se nemusí potýkat se složitou montáží vnějšího ovládání. To velmi ulehčuje práci nejen tomu, kdo tuto „černou krabičku“ instaluje, ale také koncovému zákazníkovi. Stejně tak funguje ovládací a zobrazovací panel, který je možné osadit na dveře rozváděče a s přepínačem propojit jen s pomocí datového UTP kabelu.“
Přehlednou produktovou specifikaci automatického přepínače zdrojů TruONE® najdete v katalogu ABB. „Výhodou je pro nás i přepínání pomocí elektromagnetických ventilů, nemusíme se tak potýkat se složitým motorovým pohonem. Z provozního hlediska to znamená vyšší mechanickou odolnost,“ uzavírá výčet Libor Kolařík. Konstatuje, že Brumlovka se jako testovací prostředí pro ABB TruONE® osvědčila.

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku