Jemné jako lidský vlas: Nové mikropřevody s modulem 0,2

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Díky velmi drobným zubům jsou mikropřevodovky vhodné pro velmi přesné aplikace v malých zástavbových prostorech.


Ať už jde o mikropohony, mikroskopy nebo přesné strojírenství: Inženýři na celém světě vytvářejí stále kompaktnější výrobky. Společnost igus v Česku výhradně zastoupená strojírenskou firmou HENNLICH pro ně nyní vyrábí mikro ozubená kola s modulem až 0,2. Velikost zubů se blíží velikosti lidského vlasu. Vysoce výkonné triboplasty zajišťují extrémně nízké opotřebení a přesné pohyby pro vysoce kvalitní výrobky.

Když fotograf zoomuje fotoaparát, pohybuje se mechanismus složený z malých ozubených koleček uvnitř objektivu, které se skládá z malých ozubených koleček. Jsou velká jen několik milimetrů. Zuby těchto ozubených koleček jsou ještě menší, pouhým okem sotva rozeznatelné. "Pro takovéto přesné technické aplikace potřebují konstruktéři mikropřevody, které jsou přitom dostatečně stabilní a odolné proti opotřebení, aby spolehlivě fungovaly po celá léta," vysvětluje Tomáš Vlk, produktový manažer pro kluzná pouzdra a lineární vedení ve firmě HENNLICH. "Nyní jsme schopni dodávat mikropřevody z vysoce výkonných triboplastů s modulem až 0,2."

Firma přitom spoléhá na polotovary iglidur, včetně iglidur A180 nebo iglidur A500. Tyto materiály jsou tribologicky optimalizované. Mají proto velmi dobré vlastnosti z hlediska tření a opotřebení ve spojení s robustností. Zároveň jsou výrazně lehčí než kovová ozubená kola.

mikroprevodovka 2024 1

Zuby jemné jako lidský vlas

S moduly o velikosti až 0,2 posunula firma igus hranice své mechanické výroby ještě dále. "Ozubená kola se zuby, které jsou pouhým okem sotva rozeznatelné, je schopnost, kterou se odlišujeme od mnoha našich konkurentů na trhu," zdůrazňuje Tomáš Vlk. "I přes své malé rozměry mají zuby vynikající mechanické vlastnosti. Umožňují velmi přesné a spolehlivé pohyby v přesné mechanice."

Úsporné ceny i pro menší množství

Firma igus nyní poskytuje zakázkovou výrobu mikropřevodů z vysoce výkonných plastů. "Mechanická výroba z polotovarů iglidur umožňuje dosáhnout zajímavých cen i pro menší množství výrobků. Větší množství, například pro sériovou výrobu v automobilovém průmyslu, je možné vyrábět vstřikováním," vysvětluje Tomáš Vlk. Ozubená kola jsou vhodná pro řadu aplikací, kde jsou vyžadovány jemně vyladěné pohyby v nejmenším prostoru - například pro mikroskopy a další optické přístroje, stejně jako pro miniaturní motory a mikropohony.

Více informací získáte na www.hennlich.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku