Opravdu "horká hlava": Nový materiál SLS pro 3D tisk

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

3D tiskem vyrobené polymerové komponenty budou v budoucnu schopny odolávat mnohem vyšším teplotám - například v motorovém prostoru automobilu.

Zatímco u standardních materiálů pro SLS tisk na trhu hrozí, že se budou deformovat při teplotě vyšší než 80°C, nový práškový materiál iglidur i230 od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma HENNLICH, vydrží dlouhodobou aplikační teplotu 110°C. Materiál navíc neobsahuje PTFE a je přibližně o 80 % odolnější proti opotřebení než klasický PA12.

Stále více konstruktérů využívá 3D tiskárny, aby mohli rychle a levně vyrábět komponenty, zejména pro malé série a prototypy. Obzvláště populární je selektivní laserové spékání (SLS), aditivní proces, při kterém tiskárna spojuje plastový prášek vrstvu po vrstvě a vytváří tak součástky, například kluzná pouzdra. Problémem ale je, že komponenty vyrobené z komerčně dostupných materiálů pro SLS tisk, jako je PA12, se obvykle používají pouze v aplikacích s teplotou do 80°C. Při překročení této hranice materiál měkne a ztrácí rozměrovou stabilitu. Proto se nemohou použít například pro ložiska v motorovém prostoru automobilu, v průmyslových provozech nebo v mnoha klimatizačních a chladicích systémech.

"Vzhledem k tomu, že v poslední době vzrostla poptávka po dílech z 3D tisku pro aplikace s vysokými okolními teplotami, vyvinula firma igus nový materiál pro SLS tisk s názvem iglidur i230," říká Tomáš Vlk, produktový manažer pro kluzná pouzdra a lineární vedení ve společnosti HENNLICH.

sls material 2024 1

Testy v certifikovaných externích laboratořích podle norem DIN EN ISO 75 HDT-A a HDT-B prokázaly jeho tepelnou odolnost. Podle těchto testů je tento materiál vhodný pro dlouhodobé použití při teplotách až 110°C. Krátkodobě odolává i extrémním teplotám až 170 °C, aniž by se deformoval. Materiál je také elektrostaticky vodivý, a tak chrání stroje a systémy před elektrostatickými výboji, které mohou v nejhorším případě způsobit požáry a výbuchy. iglidur i230, stejně jako mnoho dalších materiálů od společnosti igus, také neobsahuje PTFE.

O 80 % odolnější proti opotřebení než PA12

iglidur i230 je nejen mimořádně odolný vůči teplotám, ale také vůči opotřebení. Testy ve vlastní laboratoři firmy prokázaly, že tento materiál je přibližně o 80 % odolnější proti opotřebení než PA12. "3D tištěná ložiska z igliduru i230 tak mají výrazně delší životnost, zvyšují efektivitu strojů, systémů a vozidel a snižují potřebu údržby," říká Tomáš Vlk. Materiál má zároveň přibližně o 50 % vyšší mechanickou pevnost ve srovnání s PA12 při pokojové teplotě. Kromě toho materiál vydržel při zkouškách v ohybu tlak 94 MPa. "To umožňuje například dosáhnout stejné pevnosti komponent v kluzných pouzdrech s tenčí tloušťkou stěny a ušetřit místo a hmotnost v kompaktních instalačních prostorech," zdůrazňuje odborník z firmy HENNLICH. V neposlední řadě se uživatelé 3D tištěných ložisek vyrobených z igliduru i230 mohou obejít bez časově náročného mazání. Pevná maziva jsou integrována do materiálu pro tisk SLS a zajišťují nízké tření při chodu na sucho.

Více na www.hennlich.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku