Ochrana rozváděčů před vlivem kondenzace vody a klimatickými podmínkami

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nejen v železniční dopravě je elektrická infrastruktura klíčovým faktorem pro spolehlivý a efektivní provoz. Rozváděče jsou v tomto kontextu nezbytnými prvky, které zajišťují distribuci elektrické energie a regulaci toku proudu.

Nicméně životnost a spolehlivost těchto rozváděčů může být vážně ohrožena vlivem kondenzace vody, vysokých teplot a extrémních klimatických podmínek.

V požadované teplotě se pohybujeme podle technických specifikací jednotlivých elektrických součástek, které jsou nainstalovány v rozváděči. Tato teplota má zásadní dopad na jejich provozní schopnost a životnost. Některé elektrické prvky, jako jsou například jističe, s rostoucí teplotou projevují degradaci svých základních parametrů. Naopak příliš nízké teploty mohou vést ke kondenzaci vzdušné vlhkosti uvnitř rozváděče. Běžné pracovní teploty se typicky pohybují v rozmezí od 20 do 55 °C.
V tomto článku se podíváme na klíčové komponenty, chránící rozvaděče před těmito nepříznivými podmínkami.

Topná tělesa a teplovzdušné ventilátory

Komponenty Stego využívají pokročilé topné elementy, které umožňují udržovat konstantní teplotu uvnitř rozvaděčů i za extrémních podmínek. Provozní výpadky způsobené nepříznivými klimatickými podmínkami mnohonásobně převyšují výdaje na pořízení kvalitních topných těles.
Topná tělesa se zpravidla umisťují do menších skříní. Teplovzdušné ventilátory jsou umísťovány do středních a velkých skříní, kde je nutné použít velké topné výkony s nutností rozvíření tepla po celém vnitřním objemu skříně.
Nová inovativní topná tělesa LOOP (Obr. 1) s profilem ve tvaru smyčky jsou odolná proti nárazům a vibracím a splňují veškeré atestace a certifikace. Díky smyčkovému tvaru je topné těleso mimořádně účinné při odvádění tepla z topných PTC elementů a dosahuje až o 30 % nárůstu efektivity topidla se srovnatelnými produkty dostupnými na trhu. Všechna topidla LOOP s izolační třídou 2 (řady LTS 064, LT 065 a LTF 065) byla úspěšně testována proti nárazům a vibracím podle DIN EN 60068-2-27:2010-02, DIN EN 60068-2-64:2009-04 ve vztahu dle normy DIN EN IEC 61373:2011-04, kat. 1 B. Díky tomu jsou vhodná a plně certifikována pro aplikace vystavené silným vibracím, jako jsou železniční doprava nebo větrné elektrárny. Plastové kryty a komponenty navíc splňují normu hořlavosti UL94-0 V0.
Zobrazit více informací.

ochrana rozvadecu 2024 1

Chlazení rozváděčových skříní

Dobře navržené ventilační systémy zajišťují efektivní proudění vzduchu uvnitř rozvaděčů, čímž se minimalizuje tvorba kondenzace a přehřívání zařízení.
Pro pasivní chlazení je možné použít ventilátory FPI (Obr. 2) a ventilátory FPO (Obr. 3) s moderním designem a vysokou účinností. Využívají technologie vzduchových klapek, které se v případě potřeby otevírají nebo zavírají. Tím dosahují vyššího proudění, efektivnějšího chlazení a zároveň brání přístupu nečistot nebo stříkající vodě do vnitřního prostoru skříně. Filtr ventilátoru chrání komponenty před prachem a průnikem vody většinou se stupněm krytí IP54. Nedílnou výhodou těchto ventilátorů je rychlá instalace pomocí „rohatek“, které zajišťují vysokou těsnost. Použitím pouze jedné filtrační vložky na výstupní mřížce se snižují náklady na údržbu.
Zobrazit více informací.

ochrana rozvadecu 2024 2

Regulace a řízení topných a chladících zařízení

S řešeními Stego se můžete spolehnout na nejvyšší úroveň regulace, spolehlivosti a efektivity. Termostaty a hygrostaty zajišťují vypnutí a zapnutí při nastavené hodnotě, čímž dochází k úspoře elektrické energie a nedochází ke zbytečnému vyhřívání nebo chlazení skříně.
Mechanické termostaty KTO/KTS 111 (Obr. 4) s bimetalem mohou být použity až do nadmořské výšky 5 000 metrů. Zapojení je pomocí push-in svorek a jejich přesnost je zajištěna dobrým průtokem vzduchu.

ochrana rozvadecu 2024 3
Pro zamezení vzniku kondenzace se pro regulaci topení používají hygrostaty, které sledují relativní vlhkost ve skříni.
Pro dokonalé řízení teploty a vlhkosti zároveň je tak ideální kombinace termostatu a hygrostatu v elektronickém termo-hygrostatu ETF 012. Nastanou-li nepříznivé klimatické podmínky (nízká teplota nebo vyšší relativní vlhkost), termo-hygrostat zareaguje.
Zobrazit více informací.

Rozdíly tlaku ve skříních rozvaděčů

Rozdíly tlaku ve skříních rozvaděčů jsou výsledkem vnitřních a vnějších teplotních změn. V případě podtlaku nebo částečného vakua se může prach a vlhkost dostat do skříně přes těsnění dveří. Když se vzduch uvnitř skříně ochladí, může dojít ke kondenzaci. Kromě toho může prach způsobit vodivá spojení, která vedou ke zkratu. Jaké je adekvátní protiopatření?
Řešením mohou být kompenzátory tlaku Stego, které umožňují řízenou změnu tlaku a díky vysokému stupni krytí (IP55 nebo IP66) nenarušují krytí skříně. Dodávány jsou ve variantách nejen z odolného plastu, ale také z nerezové oceli a ve velikostech M12 a M40.

ochrana rozvadecu 2024 4

Osvětlení skříní

Jednou ze součástí elektrických rozváděčů je osvětlení. Jedná se spíše o příslušenství, které není plně nezbytné, avšak umístění svítidel podstatně vylepšuje obslužnost zařízení a zvyšuje bezpečnost práce.
Proces vnímání zrakového vjemu je velice složitý, větší vliv při něm mají fyziologické a také psychofyzikální vlivy než jevy čistě optické. LED svítilny Stego charakterizuje vysoká věrnost barev a dopřejí pohodlí Vašim očím. Velkými výhodami LED svítilen je široký rozsah napájení bez použití adaptéru. Lampy mohou být napájeny v rozsahu od 100 do 240 V AC, lze je tak použít kdekoliv na světě. Ve verzi pro stejnosměrné napájení je použitelný rozsah napětí 24 - 48 V DC. LED svítilny jsou odolné proti vibracím a rázům. LED 025 ECOLINE (Obr. 5) se připojuje skrze svorkovnici, tím tedy odpadá nutnost doobjednat zástrčky nebo napájecí kabely.
Zobrazit více informací.

ochrana rozvadecu 2024 5

GHV Trading s.r.o.: Vaš Partner pro Spolehlivost a Inovaci
Pro další podrobnosti můžete kontaktovat zaměstnance společnosti GHV Trading, spol. s r.o.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel. CZ: +420 541 235 532
Tel. SK: +421 255 640 293
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku