Stejnosměrné odpínače pro fotovoltaické aplikace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Počet fotovoltaických elektráren rychle roste, stejně jako tlak na jejich efektivitu a rychlou návratnost. Pro úsporu nákladů při jejich výstavbě, zejména pak nákladů na kabeláž, se čím dál častěji staví elektrárny na samé hranici nízkého napětí dané normou, tj. na 1500 V DC.

To samozřejmě vyvolává silnou poptávku po přístrojích, které jsou vystaveny odlišným podmínkám než v konvenčních aplikacích.

Zaměříme-li se na stejnosměrné odpínače, jejichž úlohou je bezpečné odpojení solárních panelů od zbytku systému, tak už v polovině minulé dekády přidala Mezinárodní elektrotechnická komise do normy IEC 60947-3 novou přílohu D týkající se spínačů, odpínačů a pojistkových kombinací určených právě k použití ve fotovoltaických systémech. Jeden z mnoha nových požadavků obsažených v této příloze se týká vytvoření nových kategorií užití. Zatímco v konvenčních stejnosměrných aplikacích vybíráme spínací prvky podle kategorií užití DC-20, DC-21, DC-22 až DC-23, pro potřebu fotovoltaických aplikací rozšiřuje příloha D kategorie užití o kategorie DC-PV0, DC-PV1 a DC-PV2. Tyto kategorie zohledňují různé problematické jevy vyskytující se ve fotovoltaických elektrárnách, jako je vznik zpětných proudů, kritických proudů a značných nadproudů při určité časové konstantě.
Tomuto trendu se tedy museli přizpůsobit i výrobci přístrojů. Ve většině případů se jedná o přístroje, které bylo třeba nově vyvinout nebo provést nové testy na výrobcích stávajících. ABB nabízí pro odpínání stejnosměrných zátěží celou řadu odpínačů řady OTDC až do proudu 800 A / 1500 V, a to v nejtěžší kategorii užití DC-PV2.

ss odpinace fve 2024 1

Odpínače OTDC série XS pro nejmenší aplikace

Tato série je určena především pro fotovoltaické systémy na rodinných domech. Najdete zde odpínače pro spínání buď jednoho obvodu do proudu 32 A / 1000 V / DC-21B nebo dvou obvodů 32 A/ 660 V / DC-21B nebo 20 A / 1000 V / DC-21B jedním odpínačem. Dodávají se v provedení s čelní montáží do panelu, s montáží na základu nebo DIN lištu. V třípólovém provedení lze odpínače díky svým rozměrům montovat do běžné rozvodnice do řady s ostatními modulárními přístroji. Tato série odpínačů je v nabídce také v krytech ve stupni krytí IP65 pro nástěnnou montáž.

ss odpinace fve 20242

Odpínače OTDC série S2.0 pro střední aplikace

V této sérii jsou v nabídce odpínače do proudů 250 A a napětí 1500 V DC pro kategorii užití od DC-21B až pro nejtěžší kategorii DC-PV2 podle přílohy D normy IEC 60947-3. V nabídce jsou odpínače pro spínání jednoho i dvou obvodů jedním odpínačem. Tato série zahrnuje běžné varianty pro aplikace se zkratovými proudy do 10 kA a speciální varianty -ESS, které jsou navrženy a testovány s pojistkami pro vyšší zkratové aplikace až do 40 kA. Například pro bateriová uložiště.

ss odpinace fve 20243

Odpínače OTDC série M pro velké aplikace

Tato série nabízí odpínače do velikosti proudů 1000 A a napětí 1500 V DC pro kategorii užití od DC-21B až pro nejtěžší kategorii DC-PV2 podle přílohy D normy IEC 60947-3. V nabídce jsou odpínače pro spínání jednoho, dvou nebo tří obvodů jedním odpínačem. Také v této sérii jsou v nabídce speciální varianty -ESS navržené a testované s pojistkami pro vyšší zkratové aplikace, a to až do 100 kA.
Požadovaná hladina napětí, kategorie užití a počet spínaných obvodů mají zásadní vliv na proudovou zatížitelnost jednotlivých odpínačů. Široký sortiment odpínačů řady OTDC speciálně vyvinuté pro stejnosměrné aplikace a jejich technické parametry najdete a přehledně zpracované v technickém katalogu, výběr odpínače podle parametrů aplikace vám také značně usnadní webový nástroj e-Configure.

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku