Bezpečněji s chrániči typu A

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Současné spotřebiče s elektronikou dnes ve většině případů využívají spínané zdroje. Ty však trvale generují rušení, které může při poruše způsobit nečinnost chráničů typu AC.

Z tohoto důvodu již mnoho evropských zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, …) používá k ochraně zásuvkových a světelných obvodů chrániče typu A. Chrániče typu AC jsou u nich zakázané. Proč tomu tak je?

Chrániče typu AC jsou určené pouze pro střídavé reziduální proudy. Pulzující stejnosměrné (DC) složky reziduálního proudu mohou mít za následek snížení jejich reakční citlivosti, dokonce i zablokování jejich vybavení. Bez problémů mohou být používány v instalacích, kde se vyskytují pouze pasivní prvky (odpory, indukčnosti, kondenzátory), které vylučují vznik stejnosměrných proudů. Avšak dnes se už instalace bez elektronických prvků z důvodu neustálého doplňování interiérů moderními spotřebiči prakticky nevyskytují.
Chrániče typu A jsou určené pro střídavé a pulzující stejnosměrné reziduální proudy, případně s malým podílem vyhlazeného stejnosměrného reziduálního proudu do 6 mA. Proto se používají k ochraně obvodů se zařízeními obsahujícími polovodičové prvky, které mohou při poruše generovat reziduální proudy se stejnosměrnými složkami. A právě díky převažujícím spotřebičům s elektronikou se jejich potřeba rozšířila i do domovních aplikací.

chranice ac 2024 1
Chrániče typu AC a typu A se konstrukčně liší materiálem jádra součtového proudového transformátoru. Jádro je u chráničů typu A vyrobeno z materiálu s nižší remanencí, a tím je funkčnost chráničů typu A zajištěna i při výskytu malého podílu hladkého stejnosměrného proudu (do 6 mA).

chranice ac 2024 2
To však neplatí u chráničů typu AC, u kterých může působením stejnosměrného proudu dojít k nasycení magnetického materiálu a chránič typu AC nemusí být spolehlivý. Toto nebezpečí zejména narůstá při nedodržování pravidelného testování chrániče TEST tlačítkem. Pravidelné testování doporučujeme jednou za půl roku.

chranice ac 2024 3
Z těchto důvodů v České republice OEZ úplně ukončuje dodávky chráničů typu AC. Od října 2023 OEZ nabízí chrániče typu A za stejné ceny jako chrániče typu AC. A nejen to. Chrániče LFE, LFN typu A a jističochrániče LMF, OLI typu A jsou běžně skladem na všech prodejních místech, kde byly dříve k dispozici v typu AC.

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku