Bezpečněji s chrániči typu A

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Současné spotřebiče s elektronikou dnes ve většině případů využívají spínané zdroje. Ty však trvale generují rušení, které může při poruše způsobit nečinnost chráničů typu AC.

Z tohoto důvodu již mnoho evropských zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, …) používá k ochraně zásuvkových a světelných obvodů chrániče typu A. Chrániče typu AC jsou u nich zakázané. Proč tomu tak je?

Chrániče typu AC jsou určené pouze pro střídavé reziduální proudy. Pulzující stejnosměrné (DC) složky reziduálního proudu mohou mít za následek snížení jejich reakční citlivosti, dokonce i zablokování jejich vybavení. Bez problémů mohou být používány v instalacích, kde se vyskytují pouze pasivní prvky (odpory, indukčnosti, kondenzátory), které vylučují vznik stejnosměrných proudů. Avšak dnes se už instalace bez elektronických prvků z důvodu neustálého doplňování interiérů moderními spotřebiči prakticky nevyskytují.
Chrániče typu A jsou určené pro střídavé a pulzující stejnosměrné reziduální proudy, případně s malým podílem vyhlazeného stejnosměrného reziduálního proudu do 6 mA. Proto se používají k ochraně obvodů se zařízeními obsahujícími polovodičové prvky, které mohou při poruše generovat reziduální proudy se stejnosměrnými složkami. A právě díky převažujícím spotřebičům s elektronikou se jejich potřeba rozšířila i do domovních aplikací.

chranice ac 2024 1
Chrániče typu AC a typu A se konstrukčně liší materiálem jádra součtového proudového transformátoru. Jádro je u chráničů typu A vyrobeno z materiálu s nižší remanencí, a tím je funkčnost chráničů typu A zajištěna i při výskytu malého podílu hladkého stejnosměrného proudu (do 6 mA).

chranice ac 2024 2
To však neplatí u chráničů typu AC, u kterých může působením stejnosměrného proudu dojít k nasycení magnetického materiálu a chránič typu AC nemusí být spolehlivý. Toto nebezpečí zejména narůstá při nedodržování pravidelného testování chrániče TEST tlačítkem. Pravidelné testování doporučujeme jednou za půl roku.

chranice ac 2024 3
Z těchto důvodů v České republice OEZ úplně ukončuje dodávky chráničů typu AC. Od října 2023 OEZ nabízí chrániče typu A za stejné ceny jako chrániče typu AC. A nejen to. Chrániče LFE, LFN typu A a jističochrániče LMF, OLI typu A jsou běžně skladem na všech prodejních místech, kde byly dříve k dispozici v typu AC.

OEZ s.r.o.
Šedivská 339, 561 51 Letohrad
Tel.: +420 465 672 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oez.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku