Chauvin Arnoux představuje nové modely záznamníků kvality sítě řady PEL100

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když před časem francouzská firma Chauvin Arnoux představila řadu třífázových záznamníků PEL, tak tím vytvořila velmi populární zařízení s výborným poměrem cena/výkon. Nyní k stávajícím modelům PEL 102 a 103 přibyly dvě novinky.

Ve stejné konstrukci provedený PEL 104 a vysoce odolný a s vysokým krytím zkonstruovaný PEL 106.

Pro ty, co se s těmito přístroji nesetkali, jde o 3fázové záznamníky kvality elektrické sítě. Jsou použitelné pro jednofázové až třífázové instalace (s možností speciálních zapojení jako je Aronovo zapojení). Napětí je měřeno přímo čtyřmi napěťovými vstupy a proud pomocí tří proudových převodníků. Převážně jsou používány pro energetické bilance zařízení, návrh nových nebo úpravu stávajících rozvodů, ale díky dlouhodobému záznam většiny běžně potřebných parametrů sítě jsou užívány i pro základní záznam kvality sítě. Z naměřených dat je pak možné jednoduše vytvořit zprávu o měření, data vyexportovat do běžných formátů jako je pdf nebo csv. Stejný software se stará o komunikaci a konfiguraci zařízení, a to i za pomoci mobilních přístrojů nebo tabletů.
První novinkou je model PEL 104. Společně s nižšími verzemi PEL 102 a 103 je osazen v tenkém odolném pouzdře se vstupy na vrchní straně a magnetickou zadní částí. Z hlediska měření má stejný počet vstupů (3 proudové a 4 napěťové), ale je možné zaznamenávat data s nejkratším úsekem (agregací) už od 200 ms, tedy 5x častěji než u nižších verzí (ty mají 1s). Také dokáže na rozdíl od modelů PEL 102 a 103 rozložit jalový výkon na jednotlivé složky rušivého výkonu (N, D, Q1).

zaznamniky pel 2021 1
Významně byly rozšířeny komunikační schopnosti. PEL 104 má vestavěné Wi-Fi rozhraní a je možné přístroj přímo připojit do stávající infrastruktury a vzdáleně jej ovládat. Je ale možné použít jej i jako hotspot pro přímé připojení s přístrojem. Oproti tomu GPRS slouží pro funkci, po které někteří uživatelé volali. Přístroj PEL 104 lze nakonfigurovat tak, aby při překročení zadaného parametru automaticky odeslal email na zadanou adresu a uživatel tak má okamžité informace o nastalém problému a může je ihned začít řešit. Stejně tak je možné odesílat souhrnný denní report z měření.
Druhým novým modelem je záznamník PEL 106. Již sám vzhled napovídá, že jeho hlavní devizou je vysoké krytí a nejvyšší elektrická bezpečnost CAT IV/1000V. Přístroj včetně převodníků je zkonstruován s krytím IP 67 a je tak možné jej používat i ve venkovních prostředích (proto je kufřík z šedého plastu, aby co nejméně lákal pozornost, i ve Francii mají zřejmě problémy s nenechavými prsty svých spoluobčanů a upustili od typické žluté barvy přístroje). Oproti všem předešlým modelům je vybaven jedním vstupem navíc (4 proudové a 5 napěťových) a nabízí přímé měření proudu nulovým vodičem a napětí mezi nulovým a ochranným vodičem. I u něj byl zkrácen záznam na 200 ms a použit rozklad výkonů.

zaznamniky pel 2021 2
Na rozdíl od nižších modelů navíc umožňuje využít vestavěné Bluetooth rozhraní pro komunikaci až se 4 mi přístroji L452. Tyto přístroje umožňují každý záznam 2 signálů řídících smyček 4-20 mA nebo 0-10 V. Celkem tedy až 8 elektrických i neelektrických parametrů jako je tlak, teplota, rychlost větru, průtok, nebo jakýchkoli jiných převedených na standardizované signály. Lze tak dát do souvislosti elektrické a neelektrické parametry měřeného zařízení a porovnat jejich vzájemný vliv.

zaznamniky pel 2021 3
S funkčním rozšířením se nezapomnělo se ani na stávající modely. Zajímavou novinkou v software pro mobilní zařízení (OS Android) je možnost výpočtu mechanických parametrů motoru (všechny modely). Po zadání nezbytných štítkových hodnot jsou z nich (a z měřených elektrických) vypočítány mechanické parametry motoru jako je výkon, točivý moment, účinnost nebo otáčky. Není potřeba připojovat žádná další čidla.
Pro modely PEL 102, 103 a 104 byl vyvinut i nový napájecí adaptér pro napájení z měřené instalace. Ten nyní umožňuje pohodlně napájet přístroj z instalace o napětí až 600 V (mezi fázemi). PEL 106 jej má již zabudovaný v sobě.
Předělány byly také převodníky. Zcela nová řada převodníků MA 194 nabízí vyšší odolnost než předešlé MA193. Nový stíněný kabel, pevnější a spolehlivější zámek, ale hlavně délky od kompaktních 250 a 350 mm až po 1000 mm s nimiž lze ovinout několik přívodních vodičů současně při zachování rozsahu od 100 mA až do 10 000 A. Stávající majitele modelů PEL jistě potěší jejich zpětná kompatibilita.

zaznamniky pel 2021 4
Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat, rádi poradíme s výběrem vhodného přístroje pro vaši aplikaci.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel. CZ: +420 541 235 532
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.

Najdete nás na Facebooku