Chauvin Arnoux představuje nové modely záznamníků kvality sítě řady PEL100

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když před časem francouzská firma Chauvin Arnoux představila řadu třífázových záznamníků PEL, tak tím vytvořila velmi populární zařízení s výborným poměrem cena/výkon. Nyní k stávajícím modelům PEL 102 a 103 přibyly dvě novinky.

Ve stejné konstrukci provedený PEL 104 a vysoce odolný a s vysokým krytím zkonstruovaný PEL 106.

Pro ty, co se s těmito přístroji nesetkali, jde o 3fázové záznamníky kvality elektrické sítě. Jsou použitelné pro jednofázové až třífázové instalace (s možností speciálních zapojení jako je Aronovo zapojení). Napětí je měřeno přímo čtyřmi napěťovými vstupy a proud pomocí tří proudových převodníků. Převážně jsou používány pro energetické bilance zařízení, návrh nových nebo úpravu stávajících rozvodů, ale díky dlouhodobému záznam většiny běžně potřebných parametrů sítě jsou užívány i pro základní záznam kvality sítě. Z naměřených dat je pak možné jednoduše vytvořit zprávu o měření, data vyexportovat do běžných formátů jako je pdf nebo csv. Stejný software se stará o komunikaci a konfiguraci zařízení, a to i za pomoci mobilních přístrojů nebo tabletů.
První novinkou je model PEL 104. Společně s nižšími verzemi PEL 102 a 103 je osazen v tenkém odolném pouzdře se vstupy na vrchní straně a magnetickou zadní částí. Z hlediska měření má stejný počet vstupů (3 proudové a 4 napěťové), ale je možné zaznamenávat data s nejkratším úsekem (agregací) už od 200 ms, tedy 5x častěji než u nižších verzí (ty mají 1s). Také dokáže na rozdíl od modelů PEL 102 a 103 rozložit jalový výkon na jednotlivé složky rušivého výkonu (N, D, Q1).

zaznamniky pel 2021 1
Významně byly rozšířeny komunikační schopnosti. PEL 104 má vestavěné Wi-Fi rozhraní a je možné přístroj přímo připojit do stávající infrastruktury a vzdáleně jej ovládat. Je ale možné použít jej i jako hotspot pro přímé připojení s přístrojem. Oproti tomu GPRS slouží pro funkci, po které někteří uživatelé volali. Přístroj PEL 104 lze nakonfigurovat tak, aby při překročení zadaného parametru automaticky odeslal email na zadanou adresu a uživatel tak má okamžité informace o nastalém problému a může je ihned začít řešit. Stejně tak je možné odesílat souhrnný denní report z měření.
Druhým novým modelem je záznamník PEL 106. Již sám vzhled napovídá, že jeho hlavní devizou je vysoké krytí a nejvyšší elektrická bezpečnost CAT IV/1000V. Přístroj včetně převodníků je zkonstruován s krytím IP 67 a je tak možné jej používat i ve venkovních prostředích (proto je kufřík z šedého plastu, aby co nejméně lákal pozornost, i ve Francii mají zřejmě problémy s nenechavými prsty svých spoluobčanů a upustili od typické žluté barvy přístroje). Oproti všem předešlým modelům je vybaven jedním vstupem navíc (4 proudové a 5 napěťových) a nabízí přímé měření proudu nulovým vodičem a napětí mezi nulovým a ochranným vodičem. I u něj byl zkrácen záznam na 200 ms a použit rozklad výkonů.

zaznamniky pel 2021 2
Na rozdíl od nižších modelů navíc umožňuje využít vestavěné Bluetooth rozhraní pro komunikaci až se 4 mi přístroji L452. Tyto přístroje umožňují každý záznam 2 signálů řídících smyček 4-20 mA nebo 0-10 V. Celkem tedy až 8 elektrických i neelektrických parametrů jako je tlak, teplota, rychlost větru, průtok, nebo jakýchkoli jiných převedených na standardizované signály. Lze tak dát do souvislosti elektrické a neelektrické parametry měřeného zařízení a porovnat jejich vzájemný vliv.

zaznamniky pel 2021 3
S funkčním rozšířením se nezapomnělo se ani na stávající modely. Zajímavou novinkou v software pro mobilní zařízení (OS Android) je možnost výpočtu mechanických parametrů motoru (všechny modely). Po zadání nezbytných štítkových hodnot jsou z nich (a z měřených elektrických) vypočítány mechanické parametry motoru jako je výkon, točivý moment, účinnost nebo otáčky. Není potřeba připojovat žádná další čidla.
Pro modely PEL 102, 103 a 104 byl vyvinut i nový napájecí adaptér pro napájení z měřené instalace. Ten nyní umožňuje pohodlně napájet přístroj z instalace o napětí až 600 V (mezi fázemi). PEL 106 jej má již zabudovaný v sobě.
Předělány byly také převodníky. Zcela nová řada převodníků MA 194 nabízí vyšší odolnost než předešlé MA193. Nový stíněný kabel, pevnější a spolehlivější zámek, ale hlavně délky od kompaktních 250 a 350 mm až po 1000 mm s nimiž lze ovinout několik přívodních vodičů současně při zachování rozsahu od 100 mA až do 10 000 A. Stávající majitele modelů PEL jistě potěší jejich zpětná kompatibilita.

zaznamniky pel 2021 4
Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat, rádi poradíme s výběrem vhodného přístroje pro vaši aplikaci.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel. CZ: +420 541 235 532
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku