UPS – napájení, spolehlivost a pocit klidu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Výpadky proudu a jeho dodávek mohou mít na podnikání značně negativní dopad. Pokud se servery v datovém centru ocitnou bez napájení byť jen na několik sekund, může to vést k hodinám a někdy i ke dnům výpadku provozu.

Přitom jediná hodina takového výpadku může podniky stát i více než 7 miliónů Kč, a v některých případech dokonce až 120 milionů Kč.

Takové problémy se netýkají jen větších organizací. Bez ohledu na velikost firmy jsou pro podnikání počítače, servery a síť stejně důležité jako datové centrum pro velký podnik. Výpadky mohou být nákladné nejen z hlediska ztráty produktivity, pověsti a tržeb, ale dojde i k nevyhnutelným prodlevám při restartování zařízení, obnově poškozených souborů a opětovném spuštění všech procesů, které byly přerušeny. Často může dojít k poškození elektrických obvodů a dalších součástí, které pokud se neřeší, může vést k předčasnému selhání zařízení a ztrátě dat.
Mnoho společností se spoléhá na elektrický generátor, který chrání jejich cenná elektronická a elektrická zařízení před výpadkem proudu. Generátor sám o sobě však nestačí. Teprve nepřerušitelný zdroj napájení (UPS) zaručí, že zařízení poběží dál, dokud nenaskočí generátor, což může často trvat i několik minut. Už z tohoto důvodu lze UPS považovat za rozumnou strategii ochrany napájení, která poskytuje cenově výhodné pojištění proti dopadům případných výpadků.

spolehlivost ups 2024 1

Ochrana napájení

UPS chrání IT zařízení organizace a další elektrická zařízení před problémy, jako jsou nejen výpadky napájení, které přeruší dodávku elektrické energie, ale plní i další tři základní funkce.

  1. Zabrání poškození hardwaru, které je obvykle způsobeno přepětím, špičkami nebo rušením v napájení. Na rozdíl od přepěťových ochran, které nijak nezlepšují kvalitu napájení firemních zařízení, mnoho modelů UPS také neustále upravuje kvalitu vstupního napájení.
  2. Zásadní je, že UPS také zabrání ztrátě a poškození dat. Bez UPS může dojít k poškození dat uložených v zařízení nebo v horším případě k jejich úplné ztrátě. Ve spojení se softwarem pro správu napájení však UPS zajistí šetrné vypnutí systému a ve virtuálních prostředích může iniciovat migraci virtuálních počítačů do záložního místa nebo cloudu.
  3. Kromě toho zajistí trvalou dostupnost sítí a dalších aplikací a zároveň zabrání výpadkům. Některé UPS mohou poskytnout dostatečnou dobu provozu na baterie pro překonání krátkých výpadků napájení v řádu minut, jiné mohou poskytnout až hodiny provozu, což stačí i pro delší výpadky.

spolehlivost ups 2024 2

Správné řešení

Neexistuje univerzální přístup k výběru UPS. Při určování UPS, která nejlépe vyhovuje specifickým potřebám společnosti, je třeba vzít v úvahu několik faktorů.
Důležité je například to, v jakém energetickém prostředí se společnost nachází. Třífázové UPS mohou dodávat více elektrické energie než jednofázové a obvykle se používají v průmyslovém a obchodním prostředí, zatímco jednofázové systémy UPS se používají pro každodenní zařízení s nižšími požadavky na výkon, jako jsou notebooky, osvětlení a televizory. Po určení, zda má být UPS jednofázové nebo třífázové, se výběr dále zúží podle požadovaného výkonu zálohovaného zařízení nebo podniku. Nejen při výběru jednofázového UPS má smysl zvolit UPS s vyšším výkonem než je aktuální potřeba. Výkonová rezerva umožní budoucí růst bez nustnosti pořízení nového UPS.
Organizace by si měly stanovit i své požadavky na dobu provozu, neboť tento aspekt může významně ovlivnit cenu řešení. A měly by zvážit, kolik místa jsou ochotny pro UPS vyhradit a kde jej plánují instalovat. To jim pomůže zjistit, zda je pro jejich instalaci vhodnější samostatně stojící nebo rackový model, i když některé UPS mají provedení 2v1, což znamená, že je lze nasadit v obou instalacích.
V tomto bodě by se také mělo zvážit možné budoucí rozšíření. Například pro organizace s omezeným rozpočtem či úsilím o minimalizaci nákladů přinese často nejlepší dlouhodobou hodnotu modulární UPS, který jim umožní zvýšit kapacitu bez nutnosti výměny celého UPS.
A samozřejmě je zásadní i jeho opravitelnost. Zatímco UPS ochrání připojená zařízení během výpadku, software pro správu napájení zajistí, aby byla zachována veškerá rozpracovaná práce, a aby bylo elektronické zařízení šetrně vypnuto v případě, že výpadek přesáhne dobu provozu na baterie UPS. Mezi další možnosti monitorování a správy patří zaznamenávání a oznamování událostí týkajících se napájení, integrace do virtuálních a cloudových platforem a vzdálený dohled UPS servisním personálem jeho výrobce.

spolehlivost ups 2024 3

Pro pocit klidu

Je velmi důležité vybrat UPS, která splňuje potřeby organizace v oblasti správy napájení, zejména v současném prostředí, kdy roste riziko výpadků proudu. Nejenže roste poptávka po energii, ale faktory, jako je současná geopolitická situace, extrémní atmosférické jevy způsobené změnou klimatu a přechod od fosilních paliv k méně stabilním obnovitelným zdrojům energie, znamenají, že problémy v globálním energetickém systému pocítí podniky všude na světě bez rozdílu.
Stručně řečeno, tím, že UPS umožní systémům organizace pracovat až do obnovení pravidelných dodávek energie, může nabídnout pocit klidu z toho, že během výpadku mohou zaměstnanci pokračovat v práci, nedojde ke ztrátě dat a provoz bude pokračovat jako obvykle.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Technická podpora CZ
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku