Nové požadavky na protipožární bezpečnost budov: náklady na stavby rostou

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmyslové nebo komerční novostavby se v letošním roce musí vypořádat s vyššími nároky na zabezpečení elektroinstalačních systémů proti požárům. Nařizuje to úprava technické normy o požární bezpečnosti staveb (ČSN 73 0848).

Podle společnosti COBAP, předního českého dodavatele a správce komplexních řešení v oblasti technického zařízení budov, mají tyto změny v letošním roce také dopad na stavební náklady. Vzhledem k vyšším požadavkům na zabezpečení elektroinstalací se celková cena výstavby může prodražit v řádu několika procent.

Jen samotná elektroinstalace se podílí na celkovém rozpočtu staveb přibližně kolem deseti procent. Vyšší náklady do jejího pořízení, projektování a montáže mohou znamenat nezanedbatelnou částku. Zejména u velkých průmyslových či komerčních budov s investicemi ve stovkách milionů korun se může celková cena objektu navýšit až o nižší desítky milionů,“ říká Zdeněk Tůma spolumajitel a jednatel společnosti COBAP.

Změny mají odrážet nové trendy a technologie v oblasti elektroinstalací, včetně kabelových rozvodů, jejichž cílem je zvýšení ochrany života a zdraví a majetku před požáry. Jak vyplývá i z údajů Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR), v loňském roce došlo v Česku k požárům ve více než čtyři sta výrobních a průmyslových halách. Jen v těchto případech přesáhla finanční škoda 2,6 miliardy korun a tvořila bezmála polovinu (45 %) ze všech škod způsobených požáry. „Přitom technická závada na elektroinstalaci je z hlediska četnosti v příčinách vzniku požárů bohatě zastoupená,“ doplňuje Klára Ochmanová z generálního ředitelství HZS ČR.

TZB elektroinstalace 2024 1

Nároky na prostor

Nárůst ceny stavebních nákladů se odvíjí zejména od požárních zabezpečení kabelových tras, rozvaděčů a záložních zdrojů energie. Pokud se rozvaděč a záložní zdroj energie nachází ve stejné místnosti, musí se nově umístit do speciálních skříní a krytů s vyšší pořizovací cenou. V ideálním případě by ale každé z těchto zařízení mělo být ve zcela oddělené místnosti.

Z pohledu projektantů, elektrotechniků i osob zodpovídajících za bezpečnost jde o preferované řešení. V praxi to znamená potřebu dalšího volného prostoru, kdy navíc není výjimkou, že takových zařízení je v jednom stavebním projektu více. Přitom každý metr čtvereční má pro investora svoji hodnotu a v případě prostoru, který má odolat požáru je cena o to vyšší,“ vysvětluje Zdeněk Tůma ze společnosti COBAP, která ročně dodává obdobná technická řešení do desítek komerčních nemovitostí v sektoru průmyslových a logistických hal nebo veřejných budov.

Nároky na požární zabezpečení elektroinstalací a kabelových rozvodů se netýkají jen novostaveb, ale také objektů určených pro rekonstrukci. „Požadavky normy by měly být primárně zaneseny již v projektu a následně správně realizovány na stavbě. Jde ostatně i o jednu z podmínek pro získání kolaudačního souhlasu,“ doplňuje Martin Malý, odborník na inženýrskou činnost pro pozemní stavby.

TZB elektroinstalace 2024 2

O společnosti COBAP

Česká společnost COBAP je na trhu již od roku 2009 a kromě služeb v oblasti nízkého a vysokého napětí, slaboproudých a bezpečnostních systémů nabízí kompletní zajištění technického zařízení budov. Zákazníkům, zejména z řad stavebních firem, tím pomáhá ušetřit čas a snižovat náklady spojené s řízením a realizací multioborových projektů. Specializuje se především na komerční nemovitosti v sektoru průmyslových a logistických hal, zdravotnických objektů, staveb ve školství či sportovních a obchodních center a dalších budov občanské vybavenosti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku