Aplikace podlahových elektrických rozvodů musí vycházet nejen z požadavků a přání profese elektro, ale i z kontextu použitého stavebního řešení. Při výběru optimálního podlahového úložného systému je proto třeba vždy respektovat celou řadu velmi „neelektrických“ parametrů.
Kladení a uložení kabelů do země
Kabely se musí ukládat do země v hloubkách nejméně podle tabulky 1 a obrázků 1a a 1b. Vzhledem k ostatním trasám sítí technického vybavení musí v hranicích měst a obcí uložení kabelů odpovídat ČSN 73 6005 (v té jsou uvedeny také hloubky uložení pro kabely nad 1 000 V).
Požární bezpečnost kabelových kanálů, podlaží a šachet
Kabelové prostory se rozdělují na požární úseky. Největší velikost požárního úseku kabelového podlaží i kabelového kanálu je 750 m2. Největší velikost požárního úseku kabelové šachty je omezena jejím vnitřním objemem 150 m3.
Projektování prostorů kabelových rozvodů
Projektové řešení prostorů kabelového rozvodu musí vycházet především z požadavků na bezpečnost přítomných pracovníků, spolehlivý a bezpečný provoz uložených kabelů, přizpůsobení prostorů kabelového rozvodu pro montáž kabelů.
Značení vodičů a svorek barvami
Identifikace barvou se musí provádět u konců (zakončení) vodiče, přednostně však po jeho celé délce buď barvou izolace, nebo barevnými značkami (markery), kromě holých vodičů, kde barevné označení musí být u konce vodičů a u připojovacích bodů/míst.
Kabelové nosné konstrukce HL system s klasifikací dle ČSN 73 0895
Drátěné žlaby se stále čím dál víc uplatňují ve všech typech instalací. Výhodou systému HL system je nadstandardní průměr nosných drátů a integrované Rapid Klik spojky.
Novinky v projektování a požární bezpečnosti dobíjecích stanic pro elektromobily
Problematiku elektromobility z pohledu projekční a požární bezpečnosti zajímá stále více projektantů a realizačních firem.
Rozsáhlé testy potvrzují mnoho výhod technologie Push-in
Technologie Push-in nabízí úsporu času i nákladů ve všech fázích životního cyklu rozváděče. Nová odborná studie publikovaná společností Eaton, která se zabývá řízením energie, ukazuje na základě mnoha praktických i laboratorních testů přidanou hodnotu technologie Push-in v porovnání se šroubovými a pružinovými svorkami.
Ochranné pospojování v síti TN
V síti TN závisí bezporuchovost uzemnění instalace na spolehlivosti a účinnosti spojení vodičů PEN nebo PE se zemí. Jestliže uzemnění je zajištěno veřejnou nebo jinou napájecí sítí, dodržení potřebných podmínek, které platí vně instalace, je na zodpovědnosti provozovatele distribuční soustavy.
Rychlé připojení vodičů všech druhů bez použití nástrojů
Rodina WAGO svorek řady 221 se rozrůstá: představujeme páčkovou instalační svorku Inline pro univerzální připojování vodičů v jednom směru.