Optimalizované procesy a koordinovaná systémová řešení pro vyšší efektivitu při zpracování vodiče

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Výrobci rozváděčů čelí mnoha výzvám. Počínaje mezinárodním konkurenčním tlakem spolu s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků hrají významnou roli také finanční záležitosti, jako jsou rostoucí náklady na pracovní sílu a materiál.

Vzhledem k tomu, že pro ovlivnění těchto aspektů lze udělat relativně málo, je stále více v centru pozornosti vnitropodniková výroba se všemi jejími procesy a strukturami a také obecná struktura nákladů.

Vzhledem k velkému množství a rozmanitosti prováděných manuálních činností nabízí procesní řetězec ve výrobě rozvaděčů významný potenciál pro zvýšení efektivity jak ve strojírenství, tak ve výrobě. Efektivnějších a ekonomičtějších procesních sekvencí lze dosáhnout ve výrobě rozvaděčů použitím optimálně koordinovaných systémů (Obr. 2).

Identifikace časově náročných kroků procesu

Kontinuita procesního řetězce – od inženýringu až po sestavení rozváděče – je zásadní pro efektivitu a konkurenceschopnost při výrobě rozváděčů. Existuje značný nevyužitý potenciál, zejména v přípravě vodičů, identifikaci a zapojení. Tyto časově náročné procesní kroky představují až dvě třetiny celkové pracovní doby výrobce rozváděče. Výrobní série zahrnují vysoký podíl ručních prací. V důsledku toho je nejlepším možným způsobem, jak využít tento potenciál z hlediska hospodárnosti a flexibility, použití optimálně koordinovaných ručních nástrojů a automatických nástrojů, jakož i manuálních a automatických systémů značení.

zpracovani vodice 2024 1

Automatizace a sdružování základních procesů

I pro malá až střední množství lze ruční krimpovací nástroje efektivně nahradit automatickými. Automatická stříhací zařízení, jako je Cutfox 10, mohou stříhat vodiče přesně a s opakovatelnou přesností při vysoké rychlosti. Pro následné procesy odizolování a krimpování uživatel těží nejen z úspory času, ale také ze snadného a pohodlného použití. Hlavní výhodou stacionárních zařízení je, že obě ruce jsou „volné“. Zejména při použití krimpovacího zařízení, jako je CF 500, je možné obě ruce použít na vodiče s dutinkou nebo konektorem a jejich přesné umístění v čelistech pro krimpování. V tomto případě se krimpovací cyklus spouští nožním spínačem. S vyměnitelnými čelistmi pro různé typy kontaktů umožňují tyto krimpovací stroje velkou flexibilitu ve výrobě.
Dalším způsobem, jak optimalizovat produktivitu, je spojit jednotlivé možnosti odizolování a krimpování. V závislosti na výrobních podmínkách mohou tato odizolovací a krimpovací zařízení, jako jsou CF 1000 a CF 3000 od společnosti Phoenix Contact, přinést úsporu času a nákladů až 70 procent. Vodič se vloží do zařízení a automaticky spustí proces. Odizolování vodiče a nakrimpování dutinky se provádí v jediném kroku během několika sekund.

zpracovani vodice 2024 2
Pokud jde o identifikaci jednotlivých vodičů, hrají důležitou roli také požadavky na chemickou odolnost. Z tohoto důvodu nabízí produktové portfolio Phoenix Contact širokou škálu řešení značení pro všechny rozsahy průřezů a montážní situace. Samotné štítky lze značit konvenčním termotransferovým tiskem, všestranným UV LED tiskem nebo vysoce odolným přímým laserovým značením. Značení, jeho ruční oddělování, a nakonec jejich montáž na vodiče – to vše zabere spoustu času. I zde však existuje značný potenciál pro zvýšení efektivity. Značící systém Thermomark řady E od společnosti Phoenix Contact je prvním modulárním systémem na světě, který automatizuje a kombinuje tisk a aplikaci různých materiálů pro značení v jediném kroku procesu. V důsledku toho lze při průmyslové identifikaci dosáhnout úspory času kolem 60 procent (Obr. 3).
Automatizovaný proces tisku a aplikace umožňuje intuitivní manipulaci a zajišťuje trvale vysokou úroveň kvality značení, což má za následek trvale vysokou úroveň efektivity po celý pracovní den. Řada Thermomark E se skládá ze tří aplikátorů, které poskytují různá řešení značení pro identifikaci vodičů a kabelů. Aplikátory jsou připojeny ke standardní termotransferové tiskárně, která se jinak používá k tisku všech druhů označovacích materiálů v kotoučovém formátu – například vytváření štítků pro identifikaci zařízení. Pro implementaci tohoto řešení značení tedy není potřeba další zařízení.

zpracovani vodice 2024 3

Efektivita a ergonomie

Softwarově podporovaný systém Clipx Wire Assist od Phoenix Contact provede uživatele krok za krokem celým procesem poloautomatické přípravy vodiče. Jednotlivé automatické nástroje a tiskárny jsou ovládány přímo a potřebné informace pro další zpracování a zapojení jsou zobrazovány na monitoru ve snadno srozumitelném formátu (Obr. 4). Tento systém je postaven na výškově nastavitelném pracovním stole a splňuje také další klíčový ergonomický požadavek: možnost přepínat mezi sezením a stáním při práci. Kompaktní systém je namontován na kolečkách průmyslové kvality s brzdou, díky čemuž je velmi mobilní. To znamená, že jej lze použít tam, kde je třeba provést práci, a tím snížit nebo dokonce odstranit zbytečnou práci v terénu.
Modulární design pracovního stolu dává uživateli svobodu uspořádat si pracovní stanici podle potřeby. Automatické nástroje a tiskárny nemusí být umístěny na povrchu pracovní desky, protože je lze připevnit přímo k základní konstrukci. Zařízení lze velmi flexibilně výškově polohovat. Toto řešení tedy splňuje všechny požadavky na pohodlné pracoviště. K nosným ramenům a sloupkům je připevněno další příslušenství, jako jsou systémy vedení vodiče.

zpracovani vodice 2024 4

Nic nefunguje bez dat a softwaru

Kromě všech těchto inovativních a flexibilních funkcí je asistenční systém Wire Assist využit naplno, pokud je také použit software Wire Assist.
Tato kombinace je spolehlivým způsobem, jak zvýšit produktivitu. Intuitivní software ovládá zařízení a vede uživatele celým procesem přípravy vodiče. To výrazně snižuje ruční práci a minimalizuje zdroje chyb. Grafické uživatelské rozhraní je vybaveno dotykovým ovládáním a může se pochlubit jasným a intuitivním designem.
Komplexní data a konzistentní tok dat bez systémových diskontinuit šetří čas i peníze při realizaci projektu. Potřebné informace o zapojení pro automatické dokončení procesních kroků jsou proto exportovány z CAE programů a importovány do Wire Assist (Obr. 5). Pro udržení přehledu zejména v rozsáhlých a mnohostranných projektech a pro zajištění co nejefektivnějšího zpracování vodičů je software vybaven funkcemi filtrování a třídění. Například vodiče stejného typu a velikosti mohou být vyráběny přímo za sebou, čímž se eliminují zbytečné změny materiálu.

zpracovani vodice 2024 5

Závěr

Ať už se jedná o plně vybavený asistenční systém Clipx Wire Assist včetně řady Thermomark E, který splňuje nejvyšší požadavky na efektivitu a ergonomii, nebo typický pracovní stůl s ručním nářadím, automatickými nástroji a značícími systémy – je důležité, aby zpracování vodiče bylo optimální, přizpůsobené individuálnímu výrobnímu prostředí a jeho specifickým požadavkům. Díky flexibilním softwarovým řešením, která lze přizpůsobit příslušné situaci a použitým zařízením, je možné zefektivnit projekty a snížit s tím spojený čas a náklady. Intuitivní software provede uživatele krok za krokem celým procesem, od zpracování vodiče až po kabeláž, čímž zajišťuje spolehlivost procesu a hladký výrobní proces.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47b, 617 00 Brno
Tel.: +420 542 213 401
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku