Podružné měření spotřeby elektrické energie s automatickým dálkovým odečtem

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podružné měření elektrické energie nachází řadu uplatnění, jak v průmyslových odvětvích, tak v komerčních i obytných budovách.

V současnosti, v době neustálého růstu cen energií, je stále důležitější mít přehled o jejich přesném využití a nakládat s nimi co nejefektivněji.
Běžné fakturační měření, instalované na předávacím místě, nám dodává informaci o celkové spotřebě a tím o celkových nákladech na provoz objektu, ale nedozvíme se už kolik energie spotřebují jednotlivé výrobní procesy, jakou spotřebu mají kanceláře, osvětlení, výtahy a další. Nevíme, co se podílí největší měrou na nákladech za elektrickou energii, kde je prostor k potenciálním úsporám a které výrobní procesy se nejvíce promítají do výsledných nákladů vyráběného produktu.

podruzne mereni 1
Chybějící informace nám nejlépe poskytne podružné měření elektrické energie, které spočívá v nezávislém měření energie ve více bodech objektu spotřebitele. Počet měřených bodů závisí obvykle na požadavcích uživatele, velikosti jeho objektu, struktuře elektroinstalace a množství spotřebičů. Mohou to být jednotky až stovky měřených bodů.
V nejmenších systémech se obvykle měří spotřeba osvětlení, spotřeba výroby/provozu, klimatizace/vytápění a spotřeba administrativních částí. V největších systémech je pak možné měřit až na úrovni spotřeby jednotlivých strojů, jednotlivé okruhy osvětlení, administrativní jednotky a další.
V dnešní době by mělo být samozřejmostí, aby systém podružného měření umožňoval automatické dálkové odečty s koncentrací dat. Systém pro automatické dálkové odečty umožňuje sběr dat ze všech měřených bodů současně, a s libovolnou periodou odečtu. Automatický systém tak zvyšuje přesnost získaných informací, šetří čas energetikovi, který nemusí pravidelně všechny měřené body obcházet. Z podrobných pravidelných odečtů je možné získat mnohem více informací a vytvářet i výkonové profily a energetické mapy. Dozvíme se také, kdy má který spotřebič největší spotřebu a zda byl chod zařízení v daný okamžik oprávněný (osvětlení ve dne apod.)

podruzne mereni 2
Dalším přínosem podružného měření je “prediktivní údržba” strojů a technologií, kde vyšší, než obvyklá spotřeba některého zařízení obvykle znamená blížící se problém (přidřené ložisko atd.).
V portfoliu společnosti KMB systems, s.r.o. naleznete kompletní sestavu produktů pro podružné měření elektrické energie – od měřicích transformátorů proudu přes měřicí přístroje až po vyhodnocovací software, který zajistí automatické odečty, zpracování dat a distribuci protokolů zodpovědným osobám prostřednictvím emailu.
Uživatel takového systému získá detailní přehled o energetické náročnosti výrobních procesů nebo dokonce jednotlivých výrobků a dokáže tak mnohem přesněji stanovit výrobní náklady.
Nabízené přístroje jsou uzpůsobeny jak k nezávislému měření několika jednofázových vývodů/spotřebičů, tak pro měření třífázových vývodů libovolných výkonů.
Systém je vhodný i pro snadný retrofit do existujících rozvodů a často je dokonce možné provést kompletní instalaci bez přerušení provozu.
Dálkové odečty je možné realizovat přes řadu komunikačních rozhraní. Nejčastěji po existující či nově nainstalované sítí Ethernet, po sběrnici RS-485 nebo jejich kombinací. Možné jsou také bezdrátové přenosy jako sběr přes GPRS a za jistých okolností také WiFi.

podruzne mereni 3
Systém umožňuje také integraci dalších zařízení třetích stran a dovoluje tak sledovat vedle elektrické energie i spotřebu vody, plynu, tlakového vzduchu a dalších. Díky otevřeným komunikačním protokolům (Modbus a M-Bus) je stejně tak jednoduché zahrnout data měřená našimi přístroji do již existujících monitorovacích softwarů (SCADA).
V různých podobách systémy podružného měření spotřeby sestaveného z našich produktů používá například náš přední výrobce automobilů i řada jeho subdodavatelů, datová centra, hotely, supermarkety, logistické haly, výrobci potravin, a to vše nejen v Čechách ale po celém světě.

podruzne mereni 4
Systém je vhodný nejen pro velké provozy, ale pro všechny, kteří chtějí efektivně nakládat s odebranou energií a mít o jejím využití detailní přehled. I přes to, že některé aplikace sestavené z našich produktů obsahují až stovky měřených bodů, velká část realizací využívá jednotky či desítky našich měřicích přístrojů. Systém je velice modulární a je možné ho postupně rozšiřovat dle potřeb uživatele.

KMB systems s. r. o.
Dr. Milady Horákové 559, 460 06 Liberec
Tel: +420 485 130 314
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.kmb.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2019

Číslo je zaměřené na rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí a zkušební techniku

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.