Protokol o určení vnějších vlivů je základní dokument pro přípravu projektové dokumentace, který zachycuje možná rizika a z nich vyplývající skutečnosti a zásadní technické požadavky na elektrickou instalaci.
Vyhodnocení vnějších vlivů a z nich vyplývající technické požadavky na elektrickou instalaci stanovují kromě projektanta elektrické instalace i další specialisté z oborů, které mají na návrh a provoz elektrického instalace a elektrického zařízení navrhovaného objektu vliv.
Způsob zápisu vnějších vlivů do protokolu o určení vnějších vlivů
V protokolu o určení vnějších vlivů je možné zvolit jeden z těchto způsobů zápisu:
- a) uvést všechny vnější vlivy, které jsou stanoveny v ČSN 33 2000-5-51 ed. 3+Z1+Z2 a v ostatních relevantních normách a jejich vyhodnocení.
V případě, že se určitý vnější vliv nebo skupina vnějších vlivů v instalaci nevyskytuje, se uvede poznámka „nevyskytuje se"; nebo - b) uvést všechny vnější vlivy, které mohou působit na elektrickou instalaci nebo elektrické zařízení včetně jejich vyhodnocení. U vnějších vlivů, které jsou považovány za normální vnější vlivy, se uveden poznámka „normální". U vnějších vlivů, které jsou považovány abnormální vnější vlivy bude uveden odkaz na relevantní technickou normu jejíž požadavky musí být k minimalizaci důsledků takového vnějšího vlivu splněny nebo bude uvedeno konkrétní opatření, které musí být minimalizaci důsledků takového vnějšího vlivu splněny; nebo
- c) uvést všechny vnější vlivy, které mohou působit na elektrickou instalaci nebo elektrické zařízení včetně jejich vyhodnocení. U vnějších vlivů, které jsou považovány abnormální vnější vlivy bude uveden odkaz na relevantní technickou normu jejíž požadavky musí být k minimalizaci důsledků takového vnějšího vlivu splněny nebo bude uvedeno konkrétní opatření, které musí být minimalizaci důsledků takového vnějšího vlivu splněny, ostatní vnější vlivy je možné shrnout do konstatování: „Všechny ostatní vnější vlivy jsou považovány za normální.".
Z hlediska odpovědnosti dodavatele stavební dokumentace je v souladu s dikcí zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, preferován způsob zápisu a).
Skládání tříd téže povahy vnějšího vlivu
Je-li to z jakéhokoli důvodu vhodné nebo výhodné, je možno v jednom prostoru pokrýt vnější vliv jedné skupiny pomocí více tříd označujících vnější vliv i když existuje třída, která by svým rozsahem působení tohoto vnějšího vlivu pokryla, ale svým širším rozsahem by znamenala větší nároky na elektrickou instalaci nebo elektrické zařízení.
PŘÍKLAD: Je nutné charakterizovat pomocí vnějšího vlivu prostý teplotní rozsah od -25 °C do +40 °C. Pro tento teplotní rozsah je možné použít třídu vnějšího vlivu AA7, avšak ta by svým rozsahem (do +55 °C) kladla vyšší požadavky na elektrickou instalaci nebo elektrické zařízení. Z tohoto důvodu je dovoleno charakterizovat vnější vliv složením dvou tříd jedné povahy, např. třídou AA3 a AA4.
Konstrukce elektrických instalací a elektrických zařízení z hlediska působení vnějších vlivů na laiky
Při vyhodnocování účinků vnějších vlivů a zpracování protokolu o určení vnějších vlivů musí být respektován požadavek, že všechny elektrické instalace a elektrická zařízení určená pro laiky musí být minimálně v provedení vyhovujícím pro normální vnější vlivy.
Minimální stupeň ochrany krytem pro elektrická zařízení (výrobky) určená pro používání laiky je v případě normálních vnějších vlivů IP20.