Komponenty a služby pro zajištění bezpečnosti strojů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bezpečnost osob pracujících s průmyslovými stroji, systémy a linkami je všeobecnou prioritou každé společnosti a je také vyžadována a definována množstvím nařízení
a norem, které je nutné plnit.

Mezi základní oblasti zajištění bezpečnosti strojů patří ochrana prstů, rukou a končetin osob (ochrana obsluhy stroje či zařízení před vážnými úrazy končetin například při manipulaci s materiálem) nebo ochrana těla osob pohybujících se v okolí stroje. Pro tyto účely se nejčastěji využívají bezpečnostní optické závěsy. V moderních robotických systémech, zejména mobilních strojích a aplikacích, je pak nutné realizovat definované ochranné území (oblast), ve kterém se mohou vyskytnout různé osoby, ať již pracují jako aktivní obsluha, dozor nebo údržba.

Bezpečnostní světelné závory Banner

Bezpečnostní světelné závory jsou osvědčeným prostředkem, jak ochránit obsluhu či personál stroje nebo výrobní či balicí linky před zraněním. Sortiment společností Turck / Banner Engineering se pohybuje od malých a kompaktních typů až po modely s robustními variantami krytu a příslušenství, které jsou vyrobeny tak, aby vydržely drsné prostředí. Konkrétně provedení od nejmenší velikosti 16 cm pro malé ruční zakládací otvory (pro ochranu ruky a prstů) až po největší 2 380 mm vysoké závory pro zavážení materiálů a výrobků pro robotické paletizace (pro ochranu končetin i celých osob). Závory je možné propojit do kaskády a získat větší dosah pro kontrolu většího prostoru, případně zabezpečit jiný úhel.

komponenty pro stroje 2023 2

Bezpečnostní optické závory řady S4B

Nejnovějším typem je řada S4B, která poskytuje moderní, odolné a spolehlivé zabezpečení různých typů strojů pro různé aplikace. Dosah, tj. vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem je až 12 m a end-to-end snímání v délkách závor od 300 mm až do 1800 mm umožňuje bezproblémovou detekci končetin i celého těla. Rozlišení 30 mm je pak současně optimální pro detekci ruky. Vizuální tříbarevné indikátory seřízení (zarovnání zón) a indikátory slabé síly paprsku usnadňují instalaci a nastavení, obsluhu i případné odstraňování problémů. Pro snadné elektrické propojení slouží kruhové euro konektory M12. Krytí IP65 umožňuje nasazení do většiny průmyslových aplikací.
Z pohledu bezpečnostních norem EN ISO 13849-1, IEC 61508 a IEC 62061 splňují závory S4B až maximální možnou bezpečnostní úroveň Category 4, PL e a SIL3.

komponenty pro stroje 2023 3

Bezpečnostní laserové skenery řady SX5

Bezpečnostní laserové skenery Banner Engineering SX5 se skvěle hodí pro zabezpečení aplikací, kde je současně stejně důležitý přístup uživatelů i jejich ochrana.
S úhlem skenování 275° se přizpůsobí téměř jakémukoliv tvaru hlídané plochy a jeho flexibilita umožňuje měnit tvar ochranné zóny při změně rozměrů a parametrů pracovních buněk. Výhodou je možnost operativního přepínání až šesti úloh s garantovanou prodlevou do 30 ms. Detekce osob ve varovném poli (zelená plocha) ještě umožňuje například robotu pokračovat v činnosti během detekce osoby a vypne se až během zjištění osoby v červeném ochranném poli. Proto je bezpečnostní laserový skener nákladově efektivním řešením pro zabezpečení pracovních buněk, kde se elektromechanické bezpečnostní systémy rychle opotřebovávají. Další oblastí použití jsou různá robotická přepravní vozidla, kde skenery SX5 navíc umožňují do sebe napojit i další senzory (tedy posloužit jako Remote I/O jednotka) a tím do jisté míry eliminovat nutnost použití přídavného PLC.
Konkrétně nové typy SX5-10 a SX-M70 umožňují individuálně pomocí nastavovacího počítačového softwaru definovat 10 nebo až 70 bezpečnostních zón a dvě varovné zóny v dosahu 0,05 až 5,5 metrů. Rozlišení 30, 40, 50, 70, nebo 150 mm. Výstražné zóny lze nastavit tak, aby odpovídaly tvaru pracovní oblasti.

komponenty pro stroje 2023 4

Služby českého zastoupení Turck

České zastoupení společnosti Turck CZ s.r.o. nenabízí jen bezpečnostní komponenty, ale i ucelenou nabídku doprovodných služeb přímo navržených pro český trh, které mají umožnit zákazníkovi pomoci i posoudit, navrhnout a realizovat vhodné zabezpečení průmyslových strojů, systémů a aplikací, ale následně je i odborně zkontrolovat a certifikovat.
Základní oblasti pomoci lze rozdělit do následujících třech kategorií, tzv. třech pilířů bezpečnosti:

  1. Mechanická bezpečnost – norma ČSN EN ISO 12100-1
  2. Elektrická bezpečnost – norma ČSN EN 60204-1
  3. Ochrana pracovníka – norma ČSN EN 13849 a ČSN EN ISO 13855

Pro každou z těchto oblastí nabízí Turck několik možných podpůrných služeb:

  • Vypracování posouzení rizik dle ČSN EN 12100 pro efektivní bezpečnostní řešení a identifikaci mechanických a elektrických ohrožení (například cílené posuzování rizik, doporučení přiměřených opatření, stanovení potřebné úrovně vlastností (PLr) apod.).
  • Bezpečnostní koncept, návrh zabezpečení stroje a následně provedení výchozí revize stroje a zařízení dle ČSN 60204 (zahrnující např. návrh řešení pro vytvoření opatření ke snížení rizik, vizualizace řešení se zobrazením opatření na stroji, plánování ochranných krytů v souladu s normou apod.).
  • Posouzení linky dle ČSN EN 13849 zahrnující prohlídku strojního zařízení a posouzení rizik stroje, včetně výpočtu bezpečnostních obvodů dle SISTEMA (např. identifikace mechanických a elektrických ohrožení, vyhodnocení rizik, posouzení existujících opatření a doporučení nových atd.).
  • Měření doběhového času a výpočet potřebné bezpečné vzdálenosti mezi nebezpečným místem a ochranným krytem podle normy ČSN EN ISO 13855.
  • Dále pak i přidružené služby, jako například tvoření podkladů pro Prohlášení o shodě, zprostředkování auditu TIČR - inspekce na vyhrazené technické zařízení, zpracování manuálů apod.

S komponentami a službami Turck a Banner Engineering tak lze moderně, flexibilně a uceleně realizovat celé zabezpečení strojů i velkých linek bez kompromisů i v nejvyšším stupni ochrany.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Oblíbené normy

Najdete nás na Facebooku