IIoT systémy v Ex prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Moderní IIoT systémy musí být schopny pracovat nejen v běžných prostředích, ale i v nebezpečných oblastech výbuchu. I tam je dnes nutné zavádět technologie sběru dat prostřednictvím Ethernetu.

Odborníci jsou přesvědčeni, že se Ethernet rozšíří i v procesním průmyslu a se stane všeobecně přijímaným.

IIoT systém excom

Systém excom společnosti Turck je jediný vysoce dostupný I/O systém na světě, který desítky let důsledně implementuje distribuovanou koncepci automatizačního systému pro použití v nebezpečných oblastech výbuchu a je zde považován za osvědčený nástroj v procesním průmyslu. Excom totiž spojuje úroveň I/O rozhraní a ATEX oddělení v jednom krytu pro prostorově úsporné centrální i decentralizované instalace jak v zóně 2, tak v zóně 1. Celý systém je navíc pro Ex oblasti rovnou výrobcem i schválen. Uživatelé si mohou flexibilně vyměňovat či dokonce rozšiřovat / doplňovat brány nebo I/O karty bez opětovného schválení.

iiot ex 2024 1

Redundantní spolehlivé systémy

Pro zajištění maximálně spolehlivého a nepřetržitého provozu může být dosaženo vybavením jak zdvojeného (tj. redundantního) napájení, tak i průmyslové komunikace. Místo jednoho zdrojového a jednoho komunikačního modulu lze instalovat vždy dva stejné moduly, přičemž jeden pracuje jako hlavní a druhý jako záložní. V případě poruchy jednoho z nich pak bez jakéhokoliv přerušení funkce přebírá jeho práci modul druhý a poškozený modul lze za neustálého plného běhu I/O jednotky také vyměnit - tzv. „hot swapping“. Lze tak zajistit trvalý běh bez přerušení funkce systému požadovaný zejména v náročných provozech.

iiot ex 2024 2
Celý modulární I/O systém excom se skládá z propojovací základny s I/O sloty, napájecích zdrojů a komunikačních bran. Karty vstupů a výstupů jsou k dispozici pro digitální / spínané i analogové signály a nechybí ani moduly pro odporové teplotní senzory, rychlé frekvenční signály nebo připojení potenciometrů. Ve výsledku může být využita celková hustota až 960 signálů v pěti základních deskách umístěných v jedné standardní ovládací skříni.
Pro přímou konfiguraci systému z PC slouží softwarový balíček DTM excom umožňující on-line konfiguraci celé I/O sestavy i specifická nastavení každého modulu. K dispozici je kompletní simulace včetně signálů na vstupech a výstupech a podrobná diagnostika systému i za běhu.

iiot ex 2024 3

Excom brány GEN-3G a GEN-N

Komunikační brány GEN-N a GEN-3G umožňují napojení vzdálených I/O excom jednotek i v průmyslových ethernetových sítích, a tak snadno integrovat do řídicích systémů protokoly Profinet, Ethernet/IP a Modbus-TCP. Připojení je realizováno pomocí standardních konektorů RJ45 a brány podporují 10/100 Mbit/s a half/full duplexní přenos i automatické křížení.
Navíc excom GEN-3G brána jako jeden z prvních modulů svého druhu poskytuje možnost přenosu signálů až z ATEX výbušné zóny 0. Konkrétně umožňuje snadno realizovat ethernetové rozhraní v ATEX zóně 2, které na jedné straně přes moduly umožňuje napojit senzory umístěné v zóně 1 nebo 0 a na druhé straně ze zóny 2 realizovat flexibilní paralelní přístup a přenos procesní informace i metadat z terénu přímo do lokálních i do externích IT systémů mimo výrobní areál nebo do cloudu pro analýzu a vyhodnocení, efektivní monitorování stavu, prediktivní údržby, optimalizace dat procesu prostřednictvím paralelního přístupu k datům a cloudové připojení pro analýzu dat mezi závody.
Navíc integrovaný přepínač umožňuje implementaci kruhové topologie v souladu s DLR nebo MRP. Pro nejvyšší dostupnost podporuje excom, kromě redundancí hardwaru pro napájení a komunikaci, i systémové redundance S2.

iiot ex 2024 4

Nové napájecí moduly pro ATEX

Nové napájecí moduly PSM24 umožňují prediktivní údržbu, monitorování a optimalizaci pro aplikace s vysokou dostupností i v zóně ATEX 2. Modul PSM24-3G.1 napájí systémy excom v zóně 2/22, zatímco PSM24-N.1 napájí systémy excom v základním prostředí (systém N). Navíc kompatibilita s předchozími napájecími moduly a systémy excom umožňuje modernizaci stávajících instalací excom o funkce IIoT.

iiot ex 2024 5

Široké možnosti aplikací v průmyslu

Škála aplikací s excom systémy v Ex zónách zahrnuje systémy v různém chemickém, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, například v lakovnách, stáčírnách nebo farmaceutických provozech, stejně jako v potravinářském průmyslu. Ethernet komunikace zde nabízí možnost paralelního přístupu k signálům z procesu a analýzu těchto dat. To umožňuje otevřít závody pro vývoj umělé inteligence a související zvýšení efektivity.
Systémy excom vysílají diagnostické údaje v souladu s normou NAMUR NE107 prostřednictvím ethernetové brány a k procesním datům lze přistupovat také prostřednictvím paralelního přístupu pro čtení, aniž by byla ovlivněna integrita procesní komunikace. Tato data lze využít pro systémy prediktivní údržby nebo monitorovací a optimalizační opatření (M+O).

iiot ex 2024 6

Propojitelnost s DCS různých výrobců

Systém Turck excom podporuje transparentní napojení na DCS/PLC systémy Rockwell, Emerson, Honeywell, Siemens, ABB, Yokogawa nebo Supcon. Tak se uživatelé mohou vždy spolehnout na stejné DTM, EDS nebo GSDML konfigurační soubory a stejnou provozní logiku. To snižuje požadavky na školení a usnadňuje flexibilní nasazení kvalifikovaných zaměstnanců v různých částech závodu.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku