Chytrá senzorika a její aplikace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Moderní senzory se vyznačují snadnou montáží i snadnou manipulací a ovládáním. Toho se výrobci snaží docílit implementací konceptu intuitivního ovládání pro celou řadu či škálu senzorů různých veličin.

Modulární procesní připojení pak umožňuje zákaznicky specifické kombinace frontendu, senzorové jednotky a backendu v krátkých dodacích lhůtách.

Tyto vlastnosti má i rodina senzorů Turck Fluid+. Ta například zahrnuje snímače průtoku FS+, teploty TS+, tlaku PS+ i hladiny LS+. Všechna tato zařízení přitom sdílejí společnou konstrukční filozofii, což je výhodné pro mnoho aplikací.

Měření hladiny pro nanášení barev ponorem

Katodické ponorné lázně se využívají pro nanášení barev jako účinné a dlouhodobé ochrany proti korozi a také pro atraktivní vzhled dílů. K úplnému ponoření obrobku připojeného k dopravnímu pásu do potahovacího média je třeba zajistit, aby byl dopravní pás namontován ve správné výšce. Současně musí být zajištěna správná hladina naplnění nátěrového média v nádrži. Protože ponorné senzory lze v procesu kataforézy kvůli silným proudům použít jen omezeně, uživatelé obvykle měří hladiny bezdotykově. Spojení dopravníku a další infrastruktury mezi snímačem hladiny a ponornou lázní však mohou vést k nežádoucím signálům, a tedy nesprávným měřením hladiny ponorné lázně.
Radarové senzory hladin a vzdáleností Turck LRS+ však mohou spolehlivě maskovat rušivé impulsy z kovových nosičů nebo samotného ponořeného předmětu (např. karosérie automobilu) pomocí modifikace křivky radarového signálu. Ta se zobrazuje v reálném čase prostřednictvím konfiguračního softwaru založeného na prohlížeči.

chytra senzorika 2023 1

Optimalizace robotického nanášení lepidla

Dokonalá viskozita lepidla může být určena jeho teplotou. Aby se zabránilo nanesení příliš velkého nebo příliš malého množství lepidla, musí být teplota média udržována v ideálním rozmezí. Za tímto účelem se sudy s lepidlem zahřejí tak, aby po vyprázdnění jednoho lepicího bubnu byl další již připraven k použití v ideálním teplotním rozsahu. Zde senzory TS+ monitorují teplotu a přenášejí naměřené hodnoty do regulátoru přes IO-Link. Senzory tlaku PS+ s membránou pak regulují funkci dávkovací trysky spolehlivým hlídáním tlaku. Protože na tomto senzoru se žádná adhezivní média nemohou usazovat a ucpat tak tlakový kanál, je to cenově výhodná alternativa k drahým průtokovým senzorům.

chytra senzorika 2023 2

Sledování chladicího okruhu na svařovacích svorkách

Bodové svařování dílů automobilových karoserií někdy vytváří vysoké teploty, proti kterým je třeba svařovací svorky chránit pomocí dostatečného chlazení. Pro zajištění přesného a vysoce kvalitního svařování provádějí snímače průtoku FS+ dvě kontroly: monitorují přívod i zpětný tok chladicího média a včas detekují hrozící přehřátí svorek. Odolný senzor FS+ pracuje na kalorimetrickém principu, sleduje teplotu média i průtok. Díky rozhraní IO-Link je také možné senzor vzdáleně učit, ovládat nebo číst data, např. z řídicí místnosti. Kromě toho paměť max. a min. hodnot je ideální pro preventivní údržbu.

chytra senzorika 2023 3

Měření procesního tlaku na nůžkových plošinách

Hydraulické nůžkové zvedáky pro zvedání a polohování těžkých obrobků kladou náročné požadavky na tlaková čidla hydraulických válců. Na začátku zdvihu totiž mohou vznikat tlaky až 400 barů. Robustní tlakové senzory Turck PS+ se však dodávají také s kovovým měřicím článkem PS510, který nabízí odolnost až sedminásobku jmenovitého tlaku a zajišťuje hermetickou těsnost i v případě přetížení.

chytra senzorika 2023 4

Kontrola hladiny v centrálním mazacím systému

Domazávání správným množstvím maziva vhodným pro danou aplikaci ve správných intervalech je v průmyslu předpokladem pro optimální výkon stroje a maximální životnost. Automatické centrální mazací systémy zásobují několik míst prostřednictvím jediného systému, přičemž mazivo je dopravováno, dávkováno a distribuováno z centrální nádrže přes řídicí systém. Nepřetržité sledování hladiny maziva v nádrži je tedy nezbytné.
Obvykle jsou ve srovnatelných aplikacích limitní úrovně monitorovány speciálními kapacitními senzory. Pokud se však používá větší nádoba, je preferována detekce výšky hladiny. Ale i hladinový senzor zde musí být necitlivý na přilnavá média. S měřicím rozsahem až 1,3 metru je ultrazvukový senzor LUS+ s IO-Link ideální pro použití i ve středně velkých nádržích. Díky otáčivé snímací hlavě jej lze na zařízení flexibilně namontovat a krytí IP69K jej umožňuje používat i v nejdrsnějších prostředích.

chytra senzorika 2023 5

Společné znaky senzorů Turck Fluid+

Mezi hlavní znaky moderních senzorů dnes patří kapacitní dotykové ovládání, robustní pouzdro z nerezové oceli, bezešvé těsnění pro třídu ochrany až IP69K a také snadné ovládání pomocí gest. To obsahují i senzory Turck řad Fluid+. Jejich hlava je navíc otočná o 340 stupňů, což umožňuje optimální umístění. 2barevný displej indikuje kritické hodnoty změnou barvy na červenou. Modulární procesní připojení senzorové jednotky s různými principy měření pak umožňuje komponenty kombinovat. Pro rychlé uvedení do provozu lze využít automatickou detekci typu výstupů (NPN/PNP nebo proudový/ napěťový signál), IODD IO-Link konfigurátor nebo funkci Quick-Teach. Sensor-to-cloud režim pak poskytuje přímou integraci do Turck Cloud Solutions bez programování.

Navzdory této uniformitě rodiny má však každý typ senzorů i své vhodné specifické vlastnosti pro jejich co nejjednodušší použití.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku