Kapacitní snímače vzdálenosti mají vysokou přesnost, nízkou cenu, ale i omezené použití

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kapacitní snímače od Micro-Epsilon slouží pro přesné bezkontaktní měření vzdálenosti do 10 mm s přesností až v řádu nanometrů. Fungují na principu deskového kondenzátoru, kdy je jednou elektrodou aktivní plocha snímače a druhou elektrodou je samotný měřený objekt.

Z toho důvodu lze měřit touto metodou jen vodivé materiály. Změna vzdálenosti objektu způsobí změnu kapacity, kterou kalibrovaná jednotka přepočítá na změnu v jednotkách délky.

Výhody a nevýhody kapacitních snímačů

Kapacitní snímače jsou vysoce přesné. Poměr ceny snímače k přesnosti je nejlepší z celého portfolia snímačů Micro-Epsilon. V katalogu najdete měřicí rozsahy od rozsahu 0,05 mm do 10 mm. Linearita začíná na 150 nm a rozlišení na 37 pm. Jako u všech snímačů vzdálenosti platí, že čím je menší měřicí rozsah, tím je vyšší přesnost.
Kapacitní snímače mají vynikající teplotní stabilitu a měří stabilně i v dlouhém časovém úseku. Měří plošně, ale plocha není tak velká jako například u snímačů na bázi vířivých proudů a nemají offset, takže hodnota 0 mm je při dotyku cíle se snímačem. Typickým cílem je kov, ale měřit můžeme i polovodiče.

kapacitni snimace 2023 1
Jak už je u artiklů vyráběných ve společnosti Micro-Epsilon zvykem, lze vyvinout snímač s nekatalogovými parametry na míru (OEM). V nabídce je i speciální kalibrace (na válec, kouli) či provedení do náročných prostředí (vakuum, žár). Snímače však nevyžadují kalibraci na konkrétní cíl a dají se tak libovolně měnit a prohazovat mezi sebou.
Kapacitní snímače mají i řadu nevýhod, na které je třeba brát zřetel při vytipování správné měřicí metody pro zadanou úlohu. Jaké to jsou? Jak už bylo zmíněno, kapacitní snímače jsou použitelné pouze na vodivé (či polovodivé) materiály a měřicí rozsah je poměrně krátký. Další nevýhodou v průmyslu je nutnost relativně čistého prostředí. Podmínkou stabilního měření je konstantní relativní permitivita dielektrika. Pokud by se mezi snímač a objekt dostala například kapka oleje, tak neměříme, ale jen detekujeme olej (což může být alternativní využití kapacitního snímače).

kapacitni snimace 2023 2

Novinka: Snímače pro aplikace při teplotách až do 800°C

Kapacitní systém capaNCDT 6228 má k dispozici sondy s označením CSE/HT, které snesou teploty až do 800°C. Dají se využít například při měření rozžhavených brzdových destiček. Měřicí rozsahy mají od 1 mm až do 20 mm (speciální prodloužený měřicí rozsah). Najednou můžeme měřit až 4 snímači. Snímače samozřejmě mají i teplotně odolný kabel, který je kvalitně odstíněn, aby nedocházelo k rušení signálu elektrickým či magnetickým polem. Komunikace naměřených hodnot jednotkou capaNCDT 6228 probíhá analogově či digitálně přes Ethernet či EtherCAT.

kapacitni snimace 2023 3

Novinka: Extrémně malé kapacitní senzory

Nové senzory capaNCDT CSE01 a CSE025 rozšiřují portfolio Micro-Epsilon. Průměr 3 mm a délka 15,6 mm činí CSE01 jedním z nejmenších triaxiálních snímačů na světě. Kabel je integrovaný a můžeme tak snímače instalovat i do velmi omezených prostor.

kapacitni snimace 2023 4

Použití kapacitních snímačů

Měření mezery mezi rotorem a statorem. Měření házivosti turbín. Nejrůznější měření ve strojích na výrobu polovodičů a čipů. Měření náklonů zrcadel a optických čoček (přes přidaný vodivý cíl). Měření polohy levitujících objektů. Měření tloušťky bateriových fólií. Díky teplotní stabilitě se ve velkém používají na měření házivosti a tloušťky brzdových kotoučů přímo v zátěžových testech. Osvědčili se i na měření vnitřního průměru extrudérů.

Pro více informací kontaktujte zástupce firmy:

MICRO-EPSILON Czech Republic s.r.o.
Na Libuši 891, 391 65 Bechyně
Tel.: +420 381 213 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.micro-epsilon.cz

 

 

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku