Inspekční a provozní měření při výrobě baterií

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aktuální trend řešení klimatické krize vsadil na technologie, které pro uskladnění elektrické energie vyžadují enormní množství akumulátorů a baterií s vysokou kapacitou.

V úvahu tak přichází jen plně automatizovaná výroba. Z technologických a bezpečnostních důvodů je nutné dodržet vysokou přesnost a bezchybnost výrobních procesů. Společnost Micro-Epsilon dodává pro výrobce baterií snímače a systémy zejména pro měření tloušťky, šířky a detekci deformace. Široké uplatnění nacházejí i termografické systémy založené na průmyslových infrakamerách thermoIMAGER.

Měření tloušťky nekonečných pásů

Přesné měření tloušťky nekonečných pásů různého složení, struktury a teploty je typická úloha pro inspekční měření v různých fázích výroby baterií. Pro inline měření se většinou používají párové snímače, a to buď stacionární, nebo na pojezdu. Nevyhnutelnou podmínkou je jejich precizní časová synchronizace, automatická teplotní kompenzace a autokalibrační mechanismy. Micro-Epsilon na měření tloušťky používá bezkontaktní snímače založené na různých principech, které tak dokáží změřit širokou škálu materiálů v mokrém i suchém procesu. Pro vysoce lesklé materiály s požadavkem na miniaturní měřící bod se používají konfokální snímače a interferometry na bázi bílého světla. Laserové snímače jsou vhodné pro matnější povrchy. Pro strukturované a žhavé plochy jsou ideální kapacitní senzory a v neposlední řadě se pro měření tloušťky homogenního pásu proti rotačnímu válci používají snímače kombinované, které eliminují vliv házivosti rotačního válce. Důležitou součástí je software, který za pomoci filtrů a statistické metody pro získávání relevantních výsledků zajišťuje interakci s obsluhou a komunikaci s nadřazeným systémem. Micro-Epsilon nabízí i komplexní zařízení thicknessGAUGE přizpůsobené na míru dané aplikaci a požadavkům zákazníka.

inspekce mereni 2022 1

Využití 2D skenerů

Profilové laserové skenery Micro-Epsilon se používají v různých fázích výroby baterií, a to na kontrolu zakřivení po řezání okrajů, na kontrolu zvlnění okrajů po nanášení vrstev, na měření nanášení tmelu pro lepení pouzder a van, pro kontrolu přesnosti a komplexnosti montáže bateriových buněk, apod.

inspekce mereni 2022 2

inspekce mereni 2022 3

Termografie – bezpečnost a diagnostika

Termografie se využívá zejména při testech baterie. V reálném čase umožňuje sledovat zahřívání povrchu buněk při inicializačním nabíjení a okamžitě signalizovat chybný stav. Vysoké rozlišení kamer slouží ke kontrole svárů vodivých spojů mezi jednotlivými segmenty. Chybný svár anebo zkrat se projevuje změnou teploty vodivé plochy oproti normálu. Neméně důležitá je prevence vzniku požáru. Micro-Epsilon pro dané účely nabízí množství infračervených kamer thermoIMAGER, jejichž společným jmenovatelem je vysoké obrazové i teplotní rozlišení, vysoká vzorkovací frekvence, malé rozměry a příznivá cena.

inspekce mereni 2022 4

Ke kamerám se dodává kompletní softwarové vybavení včetně SDK (software development kit pro programátory). Následně je možné s obrazem pracovat v běžných vision systémech pro strojové vidění. Nejnovější modely thermoIMAGER 8 a 41 jsou schopné samostatné analytické práce bez stálého připojení k PC.

MICRO-EPSILON Czech Republic s.r.o.
Na Libuši 891, 391 65 Bechyně
Tel.: +420 381 213 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.micro-epsilon.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Monitorovací systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku