Novinky v portfoliu profilových skenerů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Profilové skenery scanCONTROL z portfolia společnosti Micro-Epsilon patří k nejprodávanějším přístrojům své kategorie v České republice, a to díky univerzálnosti, kompaktnosti, a rovněž i dobrému poměru výkonu k ceně.

Profilový skener funguje na principu laserové triangulace stejně jako bodové snímače vzdálenosti z kategorie optoNCDT s tím rozdílem, že vytvoří laserovou čáru složenou z několika stovek až tisíců jednotlivých bodů.

Vyladěná optická metoda měření

Skenery mají rozlišení až 1,5 µm, pokud se měří z nejbližší možné vzdálenosti v čistém prostředí při pokojové teplotě, a to co nejvíc kolmo k povrchu se skenerem natočeným tak, aby nedocházelo k zastínění odrazu (triangulace). Protože průmyslové prostředí málokdy dovoluje takto ideální měření, nabízí se kombinace vhodného příslušenství, HW úprav skeneru a SW filtrování pro co nejlepší a nejpřesnější profil.

Řešení problémů z praxe

Typickým problémem je vysoká prašnost, která způsobuje falešné odrazy. Pro její snížení je v portfoliu kryt skeneru s možností připojení vzduchového ofuku. Dalším v praxi běžným problémem jsou odlesky vznikající při měření lesklých kovových předmětů. Pomocí průměrování, nastavením vhodných měřicích funkcí a oblastí zájmu lze tyto odlesky spolehlivě odfiltrovat, ale za cenu ztráty bodů a možného zkreslení měření. Poslední aktualizace přináší funkci porovnání hodnot před filtrací a po filtraci, která pomáhá toto zkreslení eliminovat. Je vhodné odleskům předcházet, a to lze částečně použitím modrého laseru a částečně nastavením co nejkratší expoziční doby.
Opačný problém nastává při měření tmavých objektů, kdy se mohla použít pouze verze s výkonnějším laserem a spokojit se s delší expoziční dobou, měření tak bylo pomalejší. To se mění díky novince v podobě možnosti nastavit citlivost.

profilovy skener 2022 1

Vyšší citlivost při krátké expozici

Při měření tmavých objektů je nyní možné při nastavení vyšší citlivosti dosáhnout stejných výsledků jako při delší expoziční době. Tam, kde bylo dřív třeba 750 µs expoziční doby, se nyní dosahuje stejných výsledků při nastavení maximální citlivosti za 150 µs, a to při použití standardní třídy laseru (laser class 2). Může tak odpadnout i nutnost použít silnější třídu laseru, kde jsou již značná bezpečnostní omezení pro obsluhu. Tato novinka je dostupná pro všechny skenery řady 30xx, a to i pro již zakoupené skenery, a může se tak vylepšit, zpřesnit a zrychlit aktuální měření a dříve obtížně měřitelné úlohy se tak stanou spolehlivě měřitelnými.

Chytré skenery SMART

Vyhodnocení 2D profilu lze provádět v PLC pomocí bodů nesoucích souřadnice X a Z, anebo můžete pořídit verzi skeneru SMART, která díky použití přednastavených programů vyhodnotí tvar profilu. Například základní měřicí program Gap najde mezeru v profilu a změří její šířku, naměřenou hodnotu porovná se zadanou tolerancí a odešle jen OK/nOk. Všechny řady skenerů 30xx mají k dispozici možnosti kombinace výpočtů, můžete tak sčítat naměřené vzdálenosti či úhly dle libosti a na kombinaci aplikovat toleranci. Jedním z nových měřicích programů je Circle Groove, který na rozdíl od klasického Groovu nezjišťuje hloubku drážky oproti jejím krajům, ale oproti Vertexu čili vrcholu vypočtené kružnice. Tento program byl již úspěšně aplikován například při 100% identifikaci škrábanců větších než 0,03 mm na kovové kulatině.

Vytvoření 3D obrazu z 2D profilů

Pohybem snímače nad měřeným objektem či naopak dokážeme vytvořit 3D model, který lze nově vyhodnocovat v SW 3D Inspect skenery řady 30xx. Měření rozměrů na 3D snímku má výhodu v možnosti nastavit více měřicích úloh najednou v konkrétních částech obrazu. Porovnávat tak lze i celkový tvar měřeného objektu. Nevýhoda je pomalejší zpracování (nejdříve se musí sejmout obraz, a až poté lze vyhodnocovat). Nejnovější verze 3D Inspectu již zvládne vyhodnocovat obraz a zároveň snímat nový.

profilovy skener 2022 2

Výstupy ze skeneru

Pro lepší aplikování skenerů v praxi a jejich integraci nabízíme nejrůznější jednotky, jež k standardním výstupům skeneru (Ethernetovému a RS422) přidávají analogový signál a PROFINET, EthernCAT či Ethernet IP. V nabídce máme nově i průmyslová PC či PLC. Profilové skenery se těší vzrůstající oblibě i mezi integrátory pracujícími s kamerami a Vision softwary, kdy skener doplňuje kameru. Velmi tomu napomáhá i podpora standardu GigE Vision (GeniCam) a poskytnutí SDK (software development kit) pro programátory, a to ve verzi jak pro 2D, tak pro 3D. Poslední aktualizace rozšiřuje podporované GigE Vision formáty například o Coord3D.

Kontaktujte výrobce

Uživatelé, kteří chtějí získat bezplatné vylepšení svých již zakoupených skenerů nebo konzultovat nové měřicí úlohy, mohou kontaktovat technickou podporu či obchodního zástupce společnosti Micro-Epsilon.

MICRO-EPSILON Czech Republic s.r.o.
Na Libuši 891, 391 65 Bechyně
Tel.: +420 381 213 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.micro-epsilon.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku