Napájecí zdroje Turck s IP20 i IP67 pro modulární stroje

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jednou z hlavních složek každého elektrického zařízení je napájecí zdroj. Bez elektrické energie není chod systémů možný. A pro moderní distribuovaná řízení jsou potřeba vhodné kompaktní a flexibilně použitelné zdroje i v provedení bez nutnosti jakékoliv přídavné skříně.

Široký sortiment zdrojů Turck

Společnost Turck disponuje širokým portfoliem spínaných zdrojů různých typů a provedení jak pro napájení jednotek v rozváděčových skříních, tak pro moderní distribuované decentralizované systémy v podobě modulárních strojů nebo rozsáhlých dopravníkových systémů.
Sortiment společnosti Turck lze v zásadě rozdělit do následujících dvou základních kategorií:

  • Průmyslové spínané zdroje na DIN lištu s krytím IP20
  • Decentralizované napájecí jednotky s krytím IP67

napajeci zdroje 2023 1

Spínané zdroje s IP20 na DIN lištu

Řada IM82 jsou univerzální 24 V DC spínané zdroje pro proudové zatížení 2,5 A, 5 A, 10 A nebo 20 A, tedy jinak řečeno s výkony 60 W, 120 W, 240 W a 480 W. Výstupní napětí lze nastavit v rozsahu 24 až 28 V DC, přičemž vstupní napětí napájení může být klasicky střídavé 1fázové v rozsahu 85 až 264 V AC, nebo i 3fázové (vstupní svorky L1, L2, L3) v rozsahu 340 až 575 V AC. Zdroje lze provozovat samostatně, nebo paralelně (s vazební diodou) a jejich součástí je ochrana proti přetížení a překlenutí výpadku sítě až 30 ms. Přístroj je certifikován na bezpečné nízké napětí (SELV) dle normy EN 60950. V sortimentu řídicí a měřicí techniky Turck se hodí pro napájení řídicích jednotek nebo interfaceových spínacích a kontrolních přístrojů řady IM, IME, IMS a IMC.
Do stejné skupiny zdrojů na DIN lištu spadají i zástavbou velmi úzké (jen 12,5 mm široké) systémové 24 V DC zdroje řady IM12. Ty poskytují galvanicky oddělené SELV napájecí výstupy o výkonu 12 W s ochranou proti zkratu a běhu naprázdno. K dispozici jsou provedení se šroubovacími i pružinovými odnímatelnými svorkami. Zajímavá je ATEX / IECEx certifikace pro použití ve výbušném prostředí zóny 2. Zdroje IM12 jsou ideální pro napájení měřicích modulů Turck IM(X).

napajeci zdroje 2023 2

Decentralizované napájecí jednotky s IP67

Druhou kategorií jsou pak decentralizované napájecí jednotky Turck řady PSU67. Ty představují moderní kompaktní elektronické 24 V DC zdroje, které umožňují jednodušší a flexibilnější instalaci v distribuovaných a modulárních zařízeních, tedy přímo v terénu a vzdálené monitorování jejich provozního stavu. Tvůrci systémů mají možnost flexibilně navrhovat aplikace podle různých specifických požadavků.
Napájecí zdroje ve variantách PSU67-11 a PSU67-12 představují velmi rozměrově kompaktní provedení s výstupním výkonem 48 W (2 A), 91 W (3,8 A) a 192 W (8 A) s rozměry 140x85x35 nebo 240x122x70 mm a montážními otvory pro přišroubování na plochu. Provozní teplotní rozsah je -25 až +60 °C. Pro připojení vstupního napájení i výstupu slouží kruhové konektory (3pinový pro vstupní střídavé napětí 100 až 240 V AC a 4pinový se dvěma 24 V DC výstupy).

napajeci zdroje 2023 3

Nové inteligentní zdroje PSU67-1P/3P s IO-Link

Novinkou společnosti Turck jsou pak inteligentní napájecí zdroje s označením PSU67-1P-1S a PSU67-3P-1S. Ty představují nové portfolio flexibilních 24 V DC napájecích jednotek pro napojení 1 a 3fázového vstupního napětí. Tyto robustní elektronické napájecí jednotky s krytím IP67 pracují při teplotách od -25 do +70 °C a lze je instalovat přímo u stroje bez nutnosti ochranných opatření, a tak se lze zcela obejít bez rozvodných skříní. Napájecí jednotky PSU67 jsou k dispozici pro výstupní proudy 15, 20 nebo 25 A a jsou opatřeny kruhovými konektory M12, 7/8" nebo HAN-Q4. Vysoká bezpečnost je zajištěna elektronickými ochranami proti chodu naprázdno, přetížení a zkratu. Integrované výstupy chráněné pojistkou eFuse snižují nároky na kabeláž a umožňují použití menších průřezů kabelů.
Nové zdroje PSU67-1P a 3P lze ovládat a parametrizovat prostřednictvím tlačítek nebo dálkově přes komunikační rozhraní IO-Link. Takto lze provádět vzdálené zapínání a vypínání napájecích jednotek, doladění napětí v rozsahu 24 až 28 V DC či resetování všech spuštěných kanálů. IO-Link však umožňuje odesílat ze zdroje i důležitá provozní data a parametry, jako jsou chybová hlášení, aktuální napětí, teplota, stav pojistek a stav provozních hodin, takže lze napájecí jednotky použít k rozšíření systémů monitorování stavu. K dispozici však stále zůstávají i tradiční indikační reléové výstupy (DC-OK).

napajeci zdroje 2023 4

Kompletní sortiment doplňků M12 POWER

Turck navíc rozšiřuje i svou řadu integrovaných řešení pro decentralizované napájecí zdroje M12 Power s kódováním K, L, S a T. Kromě dostupných napájecích kabelů M12 nově nyní obsahuje také samostatné zástrčky, zásuvky, rozdělovače a adaptéry M12 na 7/8”. Kromě připojovací technologie nabízí Turck také technologii M12 Power v robustních blokových modulech I/O a RFID. Tato široká škála možných kombinací umožňuje jednoduchá a efektivní řešení strukturovaného a decentralizovaného napájení, od napájecího zdroje přes ovládací skříň až po všechna koncová zařízení. Uživatelé tak těží z vysoké dostupnosti systému a také úspory času a nákladů, a to dokonce i při vysokých teplotách.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku