Zpracování elektrodokumentace na stisk tlačítka?

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vzhledem k rostoucí složitosti vyráběných zařízení a zkracování času k jejich vývoji se jedním z hlavních trendů stává projektování zařízení pomocí předem připravených šablon.

Software, který dokáže jednoduchým, rychlým, a hlavně spolehlivým způsobem vytvořit co nejkomplexnější dokumentaci, umožní uživateli získat jasnou konkurenční výhodu oproti jiným firmám.

Od kopírování ke konfigurování

Jedním ze stále využívaných způsobů, jak vytvořit novou dokumentaci, je zkopírovat podobný projekt a ten přizpůsobit novému zařízení. Tento způsob má nevýhodu, že při kopírování staré dokumentace jsou převzaty i chyby, které byly odstraněny až během uvádění zařízení do provozu, ovšem nedošlo ke zpětné revizi dokumentace.
Druhou možností je připravit celou řadu šablon typových zapojení a z nich ručně seskládat novou dokumentaci s následným přeznačením všech prvků a s tím souvisejícími úpravami. Zde je k dispozici určitá variabilita, ale neustále zůstává spousta ruční práce, a to hlavně při změnách zadání.
Výrazného zlepšení a zjednodušení procesu návrhu se tedy tímto způsobem nedočkáme.
Pro dosažení inovace v projekční praxi je třeba použít nový způsob vytváření dokumentace, a to pomocí konfigurování. Tento způsob inteligentního generování dokumentace, založené na modulech a variantách, nabízí platforma Engineering Base (EB).

eb 2019 1

Typový správce - cesta k vyšší efektivitě

Myšlenka konfigurace je v podstatě rozhodujícím krokem ke zvýšení efektivity, protože automatické začlenění předpřipravených celků do již existující struktury dokumentace logicky usnadňuje práci a šetří čas. Základem je vytvoření tzv. modulů (např. zapojení motorového vývodu, I/O obvodů PLC, …), které obsahují grafickou podobu typového zapojení, definici všech prvků pro jističe, stykače, PLC, kabely, svorky apod.
Konfigurace celého projektu je zapsána alfanumerickým způsobem v tabulce přímo v EB nebo ji lze naimportovat z Excelu či jiného tabulkového editoru. Typový správce následně dokáže vygenerovat celou dokumentaci s převzetím hodnot zapsaných v konfiguraci (tabulce). Během chvilky tak vznikne kompletní grafická dokumentace včetně aktuálních kusovníků, seznamu kabelů apod.
Při případné změně lze velice jednoduše a rychle vygenerovat novou verzi dokumentace. Projekční oddělení tím získá větší kapacitu pro rychlé zpracování aktuálních projektů.

Pokročilý typový správce (ATM) - třešnička na dortu

Platforma Engineering Base nabízí ovšem ještě více. Pro uživatele, kteří potřebují absolutní volnost a variabilitu, je k dispozici ATM (Advanced Typical Manager). Tento správce umožňuje měnit vzhled a obsah předdefinovaných modulů pomocí tzv. variant. Lze takto seskládat různé varianty modulu - např. základní zapojení 3f. motorového vývodu vybavit reverzací, přepínáním Y/D, deblokem apod. Výsledkem je vygenerovaná dokumentace zapojení s přizpůsobenou grafikou a prvky odpovídající našemu zadání. Další výhodou je možnost do konfigurace zapojit i parametry pro dimenzování. Tímto způsobem lze hromadně a flexibilně měnit použité prvky (kabely, jištění, svorky, motor, …) např. dle výkonu použitého motoru.

Základem je preciznost dat

Jednotlivé moduly a varianty jsou navrženy zkušenými uživateli a jsou dostupné pro opakované použití. Při definici modulů je však potřebné zvážit jejich podobu. Čím jsou moduly detailnější, tím je jejich počet vyšší, což ztěžuje jejich udržování a přehlednost. Komplexnější moduly zase často postrádají potřebnou flexibilitu a mohou se stát předmětem častých změn.

Úspory, úspory a zase úspory

Použitím EB a generováním dokumentace lze ušetřit značné množství času oproti ručnímu kopírování nebo ruční tvorbě grafické dokumentace. Navíc takto vygenerovanou dokumentaci lze následně pohodlně měnit běžnými prostředky platformy EB. Tento způsob je použitelný i pro částečné zpracování dokumentace s dodatečným ručním dopracováním.
Dokumentaci může tímto postupem vygenerovat nejen zkušený projektant, ale i osoba bez detailních znalostí elektrotechniky, nebo lze využit i jiného softwarového konfigurátoru. Vše je založeno na prvotní precizní přípravě zdrojových šablon a dat.

Ověřeno praxí

Společnost Technodat Elektro s.r.o., dodavatel platformy Engineering Base, provádí mimo vlastní dodávky software i digitalizaci dokumentace (zpracování skutečného stavu). Jednou z posledních zakázek bylo převedení dokumentace vytvořené v jiném CAD nástroji do Engineering Base.
Při digitalizaci byl použit způsob inteligentního generování dokumentace na bázi typového správce v EB. V prvním kroku došlo k definici alfanumerické podoby projektu v MS Excelu. Následně proběhl import dat do EB a vytvoření základních struktur projektu (jednotlivé prvky, funkce a dokumentace). Nakonec byla pomocí typového správce a dalších nástrojů EB postupně vygenerována kompletní grafická dokumentace včetně přiřazení konkrétních přístrojů a jejich dat do atributů prvků.
Vlastní vygenerování dokumentace tak proběhlo v podstatě „na stisk tlačítka“. Je ovšem potřebné si uvědomit, že před samotným kreslením musíme připravit projekt v alfanumerické podobě, což zabere určitý čas. Nicméně výsledkem je značné zrychlení zpracování dokumentace, reprodukovatelnost, minimalizace chybovosti a z toho vyplývající úspora času. A samozřejmě při následných změnách se tyto úspory násobí.
V praxi se tak potvrdilo, že plně databázová platforma Engineering Base a její vlastnosti mohou projekční firmy posunout k vyšší efektivitě a zajistit jim tak konkurenční výhodu.

Technodat Elektro, s.r.o.
tr. Tomáše Bati 3295, 760 01 Zlín
Tel.: +420 571 894 311
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
www.technodat.cz
www.engineeringbase.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.