Při realizaci bezpečné automatizace v podmínkách společnosti Taurid Ostrava s.r.o. jsou využívány softwarové nástroje, které nabízejí export aplikace do Pack&Go verze.
Tak se každý člen realizačního týmu ze své pozice seznámil s funkcionalitami, které na míru šitá aplikace nabízí bez potřeby komplikované a finančně nákladné instalace vývojového prostředí.
Jednou z důležitých fází realizace zakázky je prezentace na míru šité HMI nebo SCADA aplikace s vytvořenými obrazovkami a funkcionalitami a dát šanci cílovému zákazníkovi a zároveň budoucímu uživateli, aby se s ní v předstihu seznámil. Technolog si rád vyzkouší, jakým způsobem může definovat výrobní recepturu, jaká data se ukládají a na závěr generují do výrobního protokolu anebo jakým způsobem je lze zpětně prohlížet a analyzovat. Obsluha uvítá, když dostane možnost seznámit se předem se způsobem ovládání aplikace a naučí se pracovat s jednotlivými položkami menu.
Možnost exportovat aplikaci do Pack&Go verze bohužel není součástí všech firmou Siemens nabízených softwarových řešení. Společnost ji nenabízí ani pro SCADA vývojový nástroj WinCC ani pro HMI vývojový nástroj WinCC TIA Portal.
Velmi dobrou zkušenost máme s vývojovým prostředím Siemens PLM Tecnomatix Plant Simulation, které samo o sobě je licencované, ale nabízí možnost exportovat aplikaci do samospustitelného *.exe souboru. Vygenerovanou Pack&Go verzi aplikace můžeme rozeslat v rámci realizačního týmu (cílový zákazník, generální dodavatel, zhotovitel, technolog, vedoucí výroby, management aj.), aby se každý člen ze své pozice seznámil s funkcionalitami, které na míru šitá aplikace nabízí a popř. si vyžádal její úpravu anebo se seznámil s výrobností projektované výrobní linky. Takto vygenerovaná aplikace není editovatelná, metody jsou zašifrované, ale pomocí dialogových oken je možné vybírat z předdefinovaných možností.
Na příkladu 3D digitálního modelu – digitálního dvojčete diskrétního výrobního systému založeného na událostech, v tomto případě vanové mořící linky, si ukážeme jednotlivé možnosti.
Transportní hák s navěšeným svitkem drátu je přenášen manipulátorem podle přiřazené receptury mezi procesními pozicemi vanové mořící linky.
Výrobní systém může být obsluhován pomocí 1 nebo 2 i více manipulátorů, podle receptury je pozice využívána nebo přeskočena a také lze volit procesní časy na dvou pozicích. Simulaci chování výrobního systému lze sledovat v reálném čase, animaci je však možné spustit i zrychleně.
V okrově zbarveném zadávacím Control Panel poli lze volit z předdefinovaných možností:
- procesní čas na pozici PreHeating, roletové menu nabízí 10, 11, 12 nebo 13 minut
- procesní čas na pozici SaltBath, roletové menu nabízí 10, 11, 12 nebo 13 minut
- volba On/Off umožňuje simulovat transport s/bez využití procesní pozice PreHeating
Volba 1 TU/2 TU dává možnost simulovat transport s jednou nebo dvěma manipulátory (transportními jednotkami), v roletovém menu lze volit rychlost počítačové simulace Simulation Time (RealTime, 10x RealTime, 30x RealTime, 1000x RealTime) a samotné ovládání simulace pomocí tlačítek Start, Pause nebo Reset.
V zeleně zbarveném poli Results lze sledovat:
- počet zpracovaných svitků Already Done
- výrobnost v počtu háků za hodinu Hook/h
Zákazník uvažuje, že výrobní systém bude nejdříve obsluhován pomocí jednoho manipulátoru a zajímá se o dosažitelnou výrobnost. A to pro variantu bez předehřevu (svitek je při optimální výrobní logistice ještě relativně předehřátý z předchozí technologické operace) anebo s předehřevem svitku.
Pozdější zařazení druhého manipulátoru pomůže rozdělit investiční náklady v čase a samozřejmě zvýšit výrobnost. Toto je reálný příklad, jak může počítačová simulace pomoci při manažerském rozhodování.
Uvedený model zatím slouží pro pochopení chování diskrétního, na událostech založeného výrobního systému, dále pro pochopení, které manipulační časy mají zanedbatelný anebo stěžejní vliv na výslednou produkci a v neposlední řadě generuje pro jednotlivá nastavení dosažitelné výsledky výrobní kapacity.
PaG verzi je možné poslat zákazníkovi, aby si varianty sám vyzkoušel a v klidu si výsledky analyzoval.
Toto je pouze jedna z možností, jak lze model–digitální dvojče reálného výrobního systému využít. Následně model hodláme použít pro virtuální zprovoznění, resp. ověření logistické vrstvy algoritmu řízení, přidělování událostí manipulátorům, ověření, že nedochází ke kolizím na společné pojezdové dráze apod.
Jedním z důležitých cílů specialistů ve společnosti Taurid Ostrava s.r.o. je dát šanci zákazníkům, aby si na míru šité aplikace vyzkoušeli předem. V dnešní době nám to moderní technika již umožňuje a nemusíme čekat až do okamžiku instalace a zprovoznění reálného výrobního systému a pak překvapeně/nazlobeně sledovat, že je něco ergonomicky špatně, nedosahuje očekávaných výsledků, popř. nebylo správně pochopeno.
Taurid Ostrava s.r.o.
Starobělská 3040/56, 700 30 Ostrava
Tel.: +420 599 507 800
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.taurid.cz