Při instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu objektu zaskočí nejednoho investora informace od odborné firmy, že je nutná i úprava hromosvodu, nebo kompletní předělání celé jímací soustavy což pochopitelně navyšuje cenu celé instalace.
Fotovoltaické střešní systémy se nacházejí na exponovaných místech budovy a jsou zvláště ohroženy přímými a nepřímými účinky úderu blesku. Fotovoltaický systém má přímé napojení na elektroinstalaci budovy a úder blesku tak může mít vážné následky – pro budovu, pro osoby i elektrická zařízení nacházející se v budově.
Profesionální systém ochrany před bleskem se skládá z:
- vnější ochrany před bleskem s jímačem, svodiči a uzemňovací soustavou
- vnitřní ochrany před bleskem pro vyrovnání potenciálů ochrany před bleskem a přepěťové ochrany
Co na to norma
Pro fotovoltaické aplikace by měl být upřednostněn izolovaný hromosvod podle ČSN EN 62305-3 ed. 2, čl. 5.1.2 Výběr vnějšího LPS „Izolovaný (oddálený) vnější LPS od chráněné stavby by měl být použit v případě, že tepelné a výbušné účinky v místě úderu nebo ve vodičích, které vedou bleskový proud, mohou způsobit škody na stavbě nebo na jejím obsahu (viz. Příloha E).
Izolovaný (oddálený) vs. neizolovaný (neoddálený) hromosvod
Při instalaci fotovoltaické elektrárny na různé typy objektů je nutné si uvědomit jaká jímací soustava je na stávajícím objektu instalovaná. Zároveň je nutné vyhodnotit, zda je stávající hromosvod správně zhotovený a zda odpovídá normě podle které byl realizován. Ať už je na střeše instalovaný izolovaný (oddálený) LPS dle čl. 5.3.2 nebo neizolovaný (neoddálený) LPS je vždy nutné dodržet dostatečnou vzdálenost z této normy tedy čl. 6.3 ČSN EN 62305-3 ed. 2. V případě instalace FVE v blízkosti k hromosvodu, a tedy nedodržení dostatečné vzdálenosti je nutné přepracovat, nebo zpracovat novu projektovou dokumentaci DPS jímací soustavy, případně zvážit jiné umístění FVE panelů.
Ochranný prostor jímací soustavy
V případě malého objektu lze objekt dostat do ochranného prostoru pouze jedním vyšším jímačem. Při instalaci fotovoltaické elektrárny na různých typech objektů je možné docílit snížení celkových nákladů na jímací soustavu díky využití okolních staveb. Využití okolních staveb pochopitelně přináší detailní zaměření okolního terénu vč. okolních budov, o které budeme valící se kouli opírat. Pokud není možné k snížení nákladů využití okolních staveb, je nutné osazení takového počtu jímačů, jejich délek a poloh tak aby se valící koule nedotýkala stavby, ale jímací soustavy.
Dostatečná vzdálenost
Kontrola dostatečné vzdálenosti dle čl. 6.3 ČSN EN 62305-3 ed. 2.
Dostatečná vzdálenost „s“ musí být zajištěna mezi jímací soustavou a svody na jedné straně a kovovými součástmi stavby, instalacemi a vnitřními systémy na straně druhé. Dodržení dostatečné vzdálenosti je důležité pro zajištění protipožárního zabezpečení objektu před přímím úderem blesku, svedení bleskového proudu do uzemňovací soustavy, ochranu osob nacházejících se uvnitř a vně objektu před vlivy přímých úderů blesku do objektu a ochranu elektronických systémů uvnitř objektu.
Dostatečná vzdálenost „s“ = vzdálenost mezi dvěma vodiči, která zabrání vytvoření nebezpečných přeskoků.
Vnitřní ochrana na straně AC/DC
Pro správný výběr vnitřní ochrany SPD je nutné znát stav vnější ochrany LPS a podle toho vybrat správné a vhodné typy vnitřních SPD.
V případě stejnosměrné části DC se osadí svodič bleskových proudů a přepětí typu 1+2 pokud není dodržena dostatečná vzdálenost ,,s“ od FVE a tedy hrozí zavlečení bleskového proudu. Jakmile je dodržena dostatečná vzdálenost ,,s“ FVE od jímací soustavy a FVE je v ochranném prostoru hromosvodu je dostačující aplikace svodiče přepětí T2. Instalace uvedených svodičů se provádí na rozhraní zón LPZ 0-1. V případě delšího vedení > 10 m od rozhraní zón je nutné opakovat svodič přepětí T2 u technologie FVE - rozvaděč FVE.
V případě instalace FVE, je nutné věnovat pozornost také ochraně střídavé části AC sítě. Musí být aplikovaný svodič bleskových proudů a přepětí T1+T2 na vstupu do objektu tedy v hlavním rozvaděči, nebo rozvodně. Pokud je technologie fotovoltaické elektrárny od místa instalace svodiče bleskových proudů a přepětí vzdálenější > 10 m vedení je nutné opakovat svodič přepětí T2 u technologie FVE – rozvaděč FVE.
Zároveň nesmíme opomenout ochranu datových sítí, které zajišťují přenos informací z koncových zařízení. Bez tohoto připojení přicházíme o možnost sledování provozu FVE.
DEHN s.r.o.
Pod Višňovkou 1661/33, 140 00 Praha
Tel: +420 222 998 880
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dehn.cz