Ochrana před bleskem u anténních systémů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při instalaci antény na střechu různých typů objektů je důležité si uvědomit, že technik, který instalaci provádí, má být seznámen s vnější ochranou před bleskem. Pro instalaci anténního systému by měla být zpracována dokumentace pro provedení stavby ,,DPS“.

Tato dokumentace má již zohledňovat celou aplikaci anténního systému vč. návaznosti na jímací soustavu. Pochopitelně technik, který zpracovává dokumentaci pro umístění anténního systému na střechu objektu, musí vědět, jaká jímací soustava je na stavbě instalována, a podle toho zajistit daná ochranná opatření. Častou situací je informace od odborné firmy, že stávající hromosvod na objektu je nevyhovující, a tedy nebude zajištěna spolehlivá ochrana instalovaných antén a u uvedené stavby tedy hrozí další rizika spojená se zavlečením bleskového proudu do stavby. Tato skutečnost bývá nepříjemnou zprávou pro investora, jelikož to znamená v nejhorším případě předělání celé jímací soustavy. Níže jsou popsány zásadní body a rady pro nové a dodatečné instalace anténních systémů na různé typy střech.

anteni system 2023 1b

Co na to norma?

Pro anténní systémy by měl být upřednostněn izolovaný hromosvod podle normy ČSN EN 62305-3, ed. 2, čl. 5.1.2 Výběr vnějšího LPS: „Izolovaný (oddálený) vnější LPS od chráněné stavby by měl být použit v případě, že tepelné a výbušné účinky v místě úderu nebo ve vodičích, které vedou bleskový proud, mohou způsobit škody na stavbě nebo na jejím obsahu (viz Příloha E).“

 anteni system 2023 2

Izolovaný (oddálený) vs. neizolovaný (neoddálený) hromosvod

Při instalaci antény na různé typy objektů je nutné si uvědomit, jaká jímací soustava je na stávajícím objektu instalována. Zároveň je potřeba vyhodnotit, zda je stávající hromosvod správně zhotoven a zda odpovídá normě, podle které byl realizován. Ať už je na střeše instalován izolovaný (oddálený) LPS dle čl. 5.3.2, nebo neizolovaný (neoddálený) LPS, je nutné dodržet dostatečnou vzdálenost z této normy, tedy čl. 6.3 ČSN EN 62305-3 ed. 2. V případě instalace antén v blízkosti k hromosvodu, a tedy nedodržení dostatečné vzdálenosti, je nezbytné dokumentaci přepracovat, nebo zpracovat novu projektovou dokumentaci DPS jímací soustavy, případně zvážit jiné umístění antény.

 anteni system 2023 3

Ochranný prostor jímací soustavy

Anténní stožár je nutné dostat do tzv. ochranného prostoru jímací soustavy. V případě nové aplikace by měl projektant, který zpracovává dokumentaci, zohlednit polohy a výšky anténních stožárů a tyto podklady vzít v úvahu v návrhu vnější ochrany před bleskem. V okamžiku dodatečné instalace nemusí stávající jímací soustava vyhovovat, jelikož s vysokým anténním stožárem původně nebylo počítáno, v takovém případě je třeba přepracovat dokumentaci, zohlednit polohu a výšku anténního stožáru a navrhnout úpravy jímací soustavy tak, aby nový stožár a antény na stožáru byly v ochranném prostoru jímací soustavy.

 anteni system 2023 4

anteni system 2023 5

Dostatečná vzdálenost

Kontrola dostatečné vzdálenosti dle čl. 6.3 ČSN EN 62305-3, ed. 2 musí být zajištěna mezi jímací soustavou a svody na jedné straně a kovovými součástmi stavby, instalacemi a vnitřními systémy na straně druhé. Dodržení dostatečné vzdálenosti je důležité pro zajištění protipožárního zabezpečení objektu před přímým úderem blesku, svedení bleskového proudu do uzemňovací soustavy, ochranu osob nacházejících se uvnitř a vně objektu před vlivy přímých úderů blesku do stavby a ochranu elektronických systémů uvnitř objektu.

 anteni system 2023 6

Vnitřní systém ochrany

Vnitřní ochrana před bleskem chrání vnitřek budovy, zejména elektrická zařízení a elektronické přístroje. Hlavním opatřením této ochrany je ochranné pospojování měděným vodičem o průřezu 4 mm2 včetně přepěťových ochran zapojených mezi vnitřním a vnějším vodičem kabelu, aby se tak zabránilo vzniku jisker a výbojů.

 anteni system 2023 7

DEHN s.r.o.
Pod Višňovkou 1661/33, 140 00 Praha 4 - Krč
Tel: +420 222 998 880
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dehn.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, únor 2024

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, nouzové osvětlení, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku