Při instalaci antény na střechu různých typů objektů je důležité si uvědomit, že technik, který instalaci provádí, má být seznámen s vnější ochranou před bleskem. Pro instalaci anténního systému by měla být zpracována dokumentace pro provedení stavby ,,DPS“.
Tato dokumentace má již zohledňovat celou aplikaci anténního systému vč. návaznosti na jímací soustavu. Pochopitelně technik, který zpracovává dokumentaci pro umístění anténního systému na střechu objektu, musí vědět, jaká jímací soustava je na stavbě instalována, a podle toho zajistit daná ochranná opatření. Častou situací je informace od odborné firmy, že stávající hromosvod na objektu je nevyhovující, a tedy nebude zajištěna spolehlivá ochrana instalovaných antén a u uvedené stavby tedy hrozí další rizika spojená se zavlečením bleskového proudu do stavby. Tato skutečnost bývá nepříjemnou zprávou pro investora, jelikož to znamená v nejhorším případě předělání celé jímací soustavy. Níže jsou popsány zásadní body a rady pro nové a dodatečné instalace anténních systémů na různé typy střech.
Co na to norma?
Pro anténní systémy by měl být upřednostněn izolovaný hromosvod podle normy ČSN EN 62305-3, ed. 2, čl. 5.1.2 Výběr vnějšího LPS: „Izolovaný (oddálený) vnější LPS od chráněné stavby by měl být použit v případě, že tepelné a výbušné účinky v místě úderu nebo ve vodičích, které vedou bleskový proud, mohou způsobit škody na stavbě nebo na jejím obsahu (viz Příloha E).“
Izolovaný (oddálený) vs. neizolovaný (neoddálený) hromosvod
Při instalaci antény na různé typy objektů je nutné si uvědomit, jaká jímací soustava je na stávajícím objektu instalována. Zároveň je potřeba vyhodnotit, zda je stávající hromosvod správně zhotoven a zda odpovídá normě, podle které byl realizován. Ať už je na střeše instalován izolovaný (oddálený) LPS dle čl. 5.3.2, nebo neizolovaný (neoddálený) LPS, je nutné dodržet dostatečnou vzdálenost z této normy, tedy čl. 6.3 ČSN EN 62305-3 ed. 2. V případě instalace antén v blízkosti k hromosvodu, a tedy nedodržení dostatečné vzdálenosti, je nezbytné dokumentaci přepracovat, nebo zpracovat novu projektovou dokumentaci DPS jímací soustavy, případně zvážit jiné umístění antény.
Ochranný prostor jímací soustavy
Anténní stožár je nutné dostat do tzv. ochranného prostoru jímací soustavy. V případě nové aplikace by měl projektant, který zpracovává dokumentaci, zohlednit polohy a výšky anténních stožárů a tyto podklady vzít v úvahu v návrhu vnější ochrany před bleskem. V okamžiku dodatečné instalace nemusí stávající jímací soustava vyhovovat, jelikož s vysokým anténním stožárem původně nebylo počítáno, v takovém případě je třeba přepracovat dokumentaci, zohlednit polohu a výšku anténního stožáru a navrhnout úpravy jímací soustavy tak, aby nový stožár a antény na stožáru byly v ochranném prostoru jímací soustavy.
Dostatečná vzdálenost
Kontrola dostatečné vzdálenosti dle čl. 6.3 ČSN EN 62305-3, ed. 2 musí být zajištěna mezi jímací soustavou a svody na jedné straně a kovovými součástmi stavby, instalacemi a vnitřními systémy na straně druhé. Dodržení dostatečné vzdálenosti je důležité pro zajištění protipožárního zabezpečení objektu před přímým úderem blesku, svedení bleskového proudu do uzemňovací soustavy, ochranu osob nacházejících se uvnitř a vně objektu před vlivy přímých úderů blesku do stavby a ochranu elektronických systémů uvnitř objektu.
Vnitřní systém ochrany
Vnitřní ochrana před bleskem chrání vnitřek budovy, zejména elektrická zařízení a elektronické přístroje. Hlavním opatřením této ochrany je ochranné pospojování měděným vodičem o průřezu 4 mm2 včetně přepěťových ochran zapojených mezi vnitřním a vnějším vodičem kabelu, aby se tak zabránilo vzniku jisker a výbojů.
DEHN s.r.o.
Pod Višňovkou 1661/33, 140 00 Praha 4 - Krč
Tel: +420 222 998 880
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dehn.cz