UMC100.3 představuje vyšší úroveň řízení motorů, a to bez námahy, v jednom inteligentním přístroji

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Univerzální řídicí jednotka motorů (UMC) je inteligentní modulární řídicí systém pro řízení jednofázových a třífázových indukčních motorů. Představuje kombinaci dvou klasických funkcí, a to ochrany a řízení motoru, zabudovaných do jediného přístroje.

Kromě toho UMC 100.3 nabízí také diagnostické funkce a komunikační možnosti po sběrnici Fieldbus. UMC má modulární design, splňuje tak všechny požadavky na řízení motorů, výrazně zjednodušuje projektování, konstrukci a redukuje objem nutných skladových zásob. Moduly s jednoduchým upevněním – patří sem např. digitální rozšiřovací moduly, analogové a teplotní moduly či napěťové moduly. Jejich prostřednictvím získáte dokonalou flexibilitu a jste schopni pokrýt širokou škálu aplikací.
Univerzální řídicí jednotka UMC100.3 nabízí takovou úroveň spolehlivosti a ochrany, kterou očekáváte od provozu inteligentního datového centra (data hub) při prediktivním řízení, údržbě a správě aktiv. Chrání vaše motory v kterémkoli okamžiku, a to i v případě, že váš vlastní řídicí nebo komunikační systém (Ethernet nebo Fieldbus) vypadne
z funkce. Jedná se o ideální nástroj pro kriticky důležité aplikace, kde jakákoli porucha představuje významné náklady a ztráty.
Inteligentní motorové řídicí systémy (Intelligent Motor Management Systems) zajišťují informace o motoru, připojených zátěžích a o stavu těchto zátěží. Informace jsou předávány do nadřízeného řídícího systému (DCS – Distributed Control System) a jsou přímo k dispozici na ovládacím panelu v motorovém řídícím centru (MCC). Uživatel tak může včas detekovat možné problémy v blízké budoucnosti, zabránit výpadku provozní jednotky z funkce a zároveň zvýšit její provozní dostupnost.

UMC100 3 2023 1
Základním stavebním kamenem je řídicí jednotka. Řídicí jednotku (Obr. 2.1) je možné využívat pro řízení jednofázových, třífázových i asynchronních motorů s napájecím napětím do 1000 V. UMC100.3 obsahuje konfigurovatelné funkce, jako je přímý rozběh, reverzace, spouštěč hvězda-trojúhelník, přepínání pólů, relé na přetížení, režim „actuator“ nebo režim softstartér. V případě zákaznických specifických aplikací můžete UMC100.3 volně programovat interní logikou vytvářenou pomocí funkčních bloků.
Výhodou jednotky je přímé měření proudu až do hodnoty 63 A (vyšší hodnoty přes externí proudové transformátory).
K napájení lze použít jak 24 V DC, tak síťové napětí v rozsahu 110–240 V AC (dle modelu, kde některé splňují i ATEX požadavky). Samotná jednotka disponuje také jedním PTC vstupem pro kontrolu teploty vinutí motoru, šesti digitálními vstupy a čtyřmi digitálními výstupy.
Komunikace s nadřazeným systémem se provádí pomocí komunikačního rozhraní (Obr. 2.2), které se zapojuje k základní jednotce. Připravené jsou různé sběrnice – rozhraní Profibus (tj. moduly PDP32.0: Profibus DP, DNP31.0: DeviceNet, MRP31.0: Modbus RTU) nebo rozhraní Ethernet (tj. moduly MTQ22-FBP.0: Modbus TCP, PNQ22-FBP.0: Profinet IO, EIU32.0: EtherNet/IPTM).

UMC100 3 2023 2
Napěťová měření probíhají přes moduly VI150/VI155-FBP.0 (Obr. 2.3) a slouží ke stanovení fázových napětí, účiníku (cos φ), činného výkonu, zdánlivé energie a obsahu vyšších harmonických (THD). Připojením napěťových modulů získáváte možnost využít ochranné funkce závislé na přítomnosti napětí.
Analogový/teplotní modul (Obr. 2.5) umožňuje rozšíření základní jednotky o analogové a teplotní vstupy pro připojení teplotních senzorů a standardních signálů.

UMC100 3 2023 3
Dalším rozšířením jsou digitální moduly DX111/DX122-FBP.0 (Obr. 2.4) s napájením 24 V DC. Rozdílnost modulů je v jejich vstupech, zatímco DX111 obsahuje osm digitálních vstupů 24 V DC, modul DX122 osm digitálních vstupů 110/230 V AC. Oba moduly disponují čtyřmi digitálními reléovými výstupy a jedním konfigurovatelným analogovým výstupem.
Pomocí uvedených komponent lze využít ochranných funkcí motoru, vztažených na proud nebo na napětí. Jedná se o přetížení/příliš nízká zátěž, nadproud/podproud, přepětí/podpětí, zablokování rotoru, výpadek fáze/fázová nesymetrie/sled fází, detekce zemní poruchy, ochrana proti přehřátí motoru buď termistorem, nebo měřením teploty motoru. V neposlední řadě jsou pak k dispozici komplexní provozní a diagnostická data: počet provozních hodin, počet rozběhů motoru stejně jako počet vypnutí v důsledku přetížení, energie, monitorování doby nečinnosti a počtu provozních hodin, stav motoru, poruchy a výstrahy, historie poruch (16 událostí); proud motoru, fázová napětí, tepelné zatížení, účiník (cos φ), činný výkon, zdánlivý výkon, energie a celkové harmonické zkreslení (THD).

UMC100 3 2023 4
Jednotka UMC100.3 může fungovat samostatně (bez komunikace) nebo v rámci motorových řídicích center, ať už stacionárně nebo ve výsuvných systémech.
Oživení a nastavení jednotky může probíhat několika způsoby, pomocí lokálně ovládacího panelu nebo konfiguračního softwaru FIM UMC Edition. UMC100.3 je možno konfigurovat on-line i off-line. V „monitorovacím“ režimu jsou všechna data zobrazována on-line, zatímco v „provozním“ (angl. operating) režimu je možno zařízení testovat a konfigurovat pomocí příkazů start a stop a také sledovat stav on-line. UMC lze nastavit manuálně přes UMC PAN panel, postupně parametrem po parametru nebo panelem a nahráním předpřipraveného nastavení ze souboru. Anebo můžete použít software FIM, který vychází z normy Field Device Integration (FDI) a je vybaven vysoce výkonným grafickým uživatelským rozhraním. Díky FIM značně urychlíte nastavování zařízení do provozu. V programu (obr. 5) se přepnete do záložky Device (zařízení) a Parametrize (nastavení parametrů). A následně pohodlně naklikáte použité rozšiřovací moduly, nastavíte ochranné funkce nebo si naprogramujete vlastní logiku – Enable Custom Application Editor, který umožní vytvoření individuálních motorových spouštěcích funkcí. Komunikace mezi PC a UMC100.3 probíhá po jednoduché sériové lince (kabelu), nebo sběrnici s protokolem Profibus.

UMC100 3 2023 5
K dispozici pro vás máme kompletní manuál FIM UMC a zvlášť také manuál na aplikační editor.
Modularita systému dovoluje řídicí systém nakonfigurovat přesně podle našich či aplikačních požadavků. A dále díky řízení a diagnostice pohonu, případně přidružených technologií, lze monitorovat jejich stav a provozní hodnoty a na základě indicií přistoupit k preventivní údržbě nebo výměně. A vyhnout se tak neplánovaným přestávkám či haváriím. Podrobné informace najdete v našem katalogu UMC.

UMC100 3 2023 6

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku