Noark přichází s hlídacími relé do fotovoltaických systémů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Množství zařízení, elektroniky a komplexních systémů citlivých na odchylku od jmenovitého napájecího napětí rok od roku roste. Jedním z takových systémů, jež aktuálně zažívají boom, jsou fotovoltaické elektrárny, u kterých se stoupajícím počtem instalací roste i riziko požáru.

Vzhledem k tomu, že jde o systémy nacházející se v obytných zónách, je více než potřeba maximalizovat kontrolu elektrické sítě. NOARK Electric proto přichází s monitorovacím relém Ex9JP F-1 a multifunkčním Ex9JP V-1 3P, sloužící k ochraně obvodů připojených k rozvodné síti, které primárně reagují na potřeby instalací FV systémů.

Díky státní podpoře obnovitelných zdrojů energie zažívá celý sektor rychlý růst a podíl energie vyrobené domácnosti se každý měsíc násobně zvyšuje. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) vede vysoká poptávka v řadě případů k rostoucímu počtu FVE vznikajících bez odborných znalostí zhotovitele a zpracovatele dokumentace, což má za následek skokový nárůst požárů.
Z našeho pohledu není problémem při realizaci FVE pouze neodborná instalace, ale také kvalita komponentů. Bohužel, kvůli tlaku na cenu i rychlost realizace se dostávají do elektrické sítě komponenty pochybné kvality. Proto jsme se rozhodli přijít s modulovým relém Ex9JP F-1 pro hlídání frekvence střídavého napětí určeného přímo pro fotovoltaické elektrárny, a především multifunkční hlídacím napěťovým relém Ex9JP V-1 3P,“ představuje novinky pro segment FVE Michal Růžička, produktový manažer společnosti NOARK Electric, která se specializuje na elektroinstalační komponenty po celém světě. „Jedním z důvodů bylo také zvýšení výkonu FVE provozovaných bez potřeby mít licenci od Energetického regulačního úřadu na 50 kW. To sice snižuje administrativní požadavky na provozovatele, ale také na požárně-bezpečnostní řešení. Z našeho pohledu tak roste potřeba automatické kontroly toho, co se v elektrické síti děje.“

hlidaci rele 2024 1

Relé od NOARK „pod mikroskopem“

Relé Noark Ex9JP F-1 slouží k hlídání frekvence střídavého napětí, kdy je možné přepínačem zvolit mezi hlídanými frekvencemi 50/60/400 Hz. K dispozici jsou dvě úrovně frekvence (Fmin, Fmax) nastavitelné v rozsahu 80–120 %, volitelná úroveň diference 0,5 – 5 % a nastavitelná úroveň zpoždění do poruchového stavu 0,5 – 10 sekund.
Multifunkční hlídací napěťové relé Noark Ex9JP V-1 3P představuje ideální prostředek pro dohled v 3fázové síti pro 3vodičové nebo 4vodičové zapojení (s nulovým vodičem). Jde o univerzální řešení měřící skutečnou efektivní hodnotu střídavého napětí (True RMS), které dovoluje monitorovat pořadí, výpadek i asymetrii fází včetně přerušení (případného) nulového vodiče. Dále můžete s jeho pomocí hlídat horní i spodní hodnotu napětí a frekvence s exaktností měřeného napětí +/- 5V a přesností měřené frekvence +/- 0,3 Hz.
Nová relé rovněž nabízí volitelné zpoždění reakce výstupního kontaktu na změřený chybový stav nebo přechod z chybového stavu do OK stavu. Děje se tak včetně zpožděné reakce výstupních kontaktů po připojení napájecího napětí, sepnutí nebo rozepnutí výstupního kontaktu při změření chybového stavu. Kombinované možnosti měření (včetně prodlev a nastavení prahových hodnot) jsou v síti s FV systémem základem konzistentní funkčnosti a umožňují adekvátně reagovat na stavy sítě ovlivněné FVE nebo připojením do veřejné rozvodné sítě. Tyto stavy nemusí být nutně poruchové, ale mohou způsobit poškození připojených spotřebičů nebo elektroniky, aniž by primárně došlo k odpojení jističe.

hlidaci rele 2024 2
„Naše nová relé jsou spolehlivými komponenty, jež dokáží díky monitoringu sítě detekovat stavy, které by mohly vést k poškození zařízení v systému a následně i požáru. Přispívají tak k větší bezpečnosti fotovoltaických elektráren, kterých se v současné době instalují tisíce po celé republice,“ dodává Michal Růžička.

NOARK Electric Europe s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha
Tel.: +420 226 203 120
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noark-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku