Závady elektroinstalací způsobují požáry i milionové škody

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektřina je nepostradatelným prvkem moderního života a hraje v současné společnosti zásadní roli. Bohužel, podle vyjádření odborníků z Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) stojí technické závady na elektroinstalacích a elektrospotřebičích za velkou částí požárů.

Podle statistik HZS ČR byly jen za loňský rok technické závady příčinou více než 2500 požárů a škod přesahujících 900 milionů korun. Jak riziku požáru způsobeným nekvalitní elektroinstalací předcházet? Odpovědí je prevence a sázka na kvalitní komponenty.

Prevence

Požáry bývají často spojeny s tepelnými projevy vznikajícími na přechodových odporech, zkratových jevech nebo ve spojení s přetížením elektrických obvodů. Měli byste proto věnovat pozornost výběru vhodného zabezpečovacího zařízení, které celý systém a připojené spotřebiče dokáže ochránit.
Samozřejmostí by měla být volba produktů, které jsou pro ochranu přímo určeny. Navíc mají jasně dohledatelný původ, záruční list a certifikát o tom, že splňují platné předpisy (ČSN). Zodpovědný a spolehlivý distributor vám bude umět poradit, jaký produkt vybrat a současně doporučit obchodního partnera na montáž.
Správně provedená instalace a údržba elektrických zařízení přispívá k jejich dlouhodobé spolehlivosti. Kvalifikovaný elektrikář může identifikovat potenciální problémy, provádět preventivní opatření a minimalizovat tak riziko poruch a elektrických havárií. „Kvalitní a certifikovaný elektrikář by měl ve výběru vhodných zařízení, jejich zapojení i kontrole optimálního fungování hrát klíčovou roli,“ doplňuje Michal Růžička, produktový manažer společnosti NOARK Electric, která se specializuje na elektroinstalační komponenty po celém světě.
V neposlední řadě je naprosto zásadní provádět pravidelné revize elektroinstalací a při užívání běžných elektrospotřebičů průběžně kontrolovat jejich stav. „Například jestli není prodřený elektrický kabel, nepřepalují se součástky atd. Pokud by se vám něco nezdálo v pořádku, nechte přístroj raději zkontrolovat odborníkem,“ uvádí Růžička.

zavady noark 2023 2

Sázka na kvalitu = nevybírat jen podle ceny

Cena výrobku nesmí být hlavním kritériem pro výběr výrobku. Přednost by měly dostat technické specifikace a údaje o spolehlivosti zabezpečovacích i rozváděcích prvků. Nízká reklamovatelnost jen několika desítek kusů na stotisícové prodeje rovněž může napovědět, že se jedná o kvalitní výrobek, který vaši domácnost a připojená zařízení spolehlivě ochrání.

Doporučení pro domácnosti

Právě spolehlivost a nízká reklamovatelnost jsou silnými stránkami produktů společnosti NOARK Electric, například proudového chrániče Ex9L-N, 6 kA, který je vhodný zejména do domácností. „Jedná se o zabezpečovací prvek, který chrání před nebezpečným dotykovým napětím i proti požáru. Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace nebo při dotyku člověka,“ vysvětluje Růžička.
Chrániče jsou založeny na klasické konstrukci s permanentním magnetem. Výhodou této technologie je napěťová nezávislost vybavovací funkce. „Pro zákazníky jsou 6 kA verze proudových chráničů Ex9L-N k dispozici ve 2 a 4pólové verzi. Rozsah jmenovitého proudu se může pohybovat od 16 do 63 A a jmenovitý reziduální proud od 10 do 500 mA chrání osoby v případě přímého kontaktu s živou či neživou částí při poruše,“ říká Růžička a pokračuje: „Proudové chrániče jsou vhodné pro instalace ve velkém rozsahu teplot od -25° do 60 °C a mohou se pochlubit nízkou reklamovatelností 0,099 %. To znamená, že se nám z prodaných 300 tisíc kusů loni vrátilo jen 290, což svědčí o vysoké kvalitě zpracování a spolehlivosti produktu.“

zavady noark 2023 3

Pravidelné testování usnadní „T“

Proudové chrániče ovšem musí být pravidelně testovány – ideálně každých 6 měsíců v suchém a bezprašném prostředí a každý měsíc v náročnějších podmínkách (typu staveniště, venkovní obvody nebo výrobní provozy). V případě netestování magnetických proudových chráničů může dojít k zmagnetizování vypínacího mechanismu a tím k nepřesnému vyhodnocení unikajícího proudu, což může vést k fatálním důsledkům.
Všechny proudové chrániče jsou vybaveny testovacím tlačítkem na čele produktu s označením „T“. Jeho stisknutím se simuluje únik proudu a v případě správné funkce vypne elektrický obvod. Uživatel, revizní technik nebo elektrikář snadno a rychle ověří správnou funkci chrániče. „Před testem určitě doporučuji upozornit všechny osoby v objektu, že bude krátkodobě přerušena dodávka elektrické energie. Pokud nebude zjištěn žádný problém, je možné chránič znovu zapnout a dodávku energie obnovit,“ radí Michal Růžička.

NOARK Electric Europe s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha
Tel.: +420 226 203 120
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noark-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku