Druhy a typy proudových chráničů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

K úrazu elektrickým proudem dochází při přímém kontaktu s živými částmi. Většinou při dotyku vodiče pod napětím. Alternativně může vzniknout z nepřímého kontaktu, pokud v důsledku závady dojde k situaci, ve které bude nechráněná kovová konstrukce pod napětím.

V případě, že se osoba dotkne vodiče nebo kovové konstrukce, která je pod napětím, nastává riziko protečení elektrického proudu do země tělem osoby. Noark si je těchto hrozících rizik vědom a nabízí a stále vyvíjí produkty pro Vaši bezpečnost.

Druhy proudových chráničů

RCD je zkratka anglického názvu „Residual current device“ nebo-li zařízení reziduálního (zbytkového) proudu. Do této skupiny řadíme přístroje, které nás dokážou ochránit před úrazy elektrickým proudem a požáry. Pro jejich vysokou citlivost a důležitost je podstatné, aby docházelo k jejich pravidelné kontrole pomocí testovacího tlačítka v doporučené periodě výrobce.

RCCBResidual current circuit breaker“ nebo-li proudový chránič je modulární zařízení, které najdeme v každé novější instalaci. Od roku 2019 platí norma upravující ochranu před úrazem elektrickým proudem (ČSN 33 2000-4-41 ed. 3), která nařizuje instalovat tento ochranný prvek ke každému přístupnému elektrickému okruhu.

typy chranicu 2022 2

RCBOResidual Circuit Breaker with Overcurrent protection“ nebo-li kombinovaný chránič, je zařízení, které je kombinací proudového chrániče a jističe. Rozvaděče mají omezený prostor a instalace dvou samostatných zařízení se někdy stává problematickou. Z tohoto důvodu vědci vyvinuli kombinovaný chránič, který může plnit dvojí funkci při ochraně a tím šetřit místo i čas.
Reziduální proudy nemusí být jen čistě sinusové, ale mohou vlivem spotřebičů a elektrických zařízení obsahovat i stejnosměrnou nebo vysokofrekvenční složku, které nemusí být nesprávným typem proudového chrániče zaznamenány. Proto je důležité vzít v potaz elektrický obvod a správně vybrat typ proudového chrániče.

typy chranicu 2022 3

Typy proudových chráničů

Typ AC
Nejčastěji se instaluje v bytech. Jsou navrženy k použití pro střídavý sinusový reziduální proud k ochraně zařízení, která jsou odporová, kapacitní nebo indukční a bez jakýkoli elektronických součástek. V některých státech je již zakázaný a je nutné použít minimálně typ A.
Lze je využít v aplikacích, které obsahují: mikrovlnné trouby, osvětlení, topení, varné desky atd.

Typ A
Využívá se pro střídavý sinusový reziduální proud a pro reziduální pulzující stejnosměrný proud do 6 mA. Instalují se k ochraně obvodů, kde jsou instalována zařízení s elektronickými součástkami jako např: LED osvětlení, počítače, pračky atd.

typy chranicu 2022 4

Typ F
Speciální varianta typu A s vyšší frekvenční citlivostí až 1kHz. Používá se v aplikacích u spotřebičů s regulací otáček, které dokážou generovat reziduální proudy na vysokých frekvencích např: klimatizace, myčky nádobí, tepelná čerpadla atd.

Typ B
Najde uplatnění v aplikacích, kde se může vyskytnout střídavý, pulzující a hladký stejnosměrný proud. Využívá se především pro fotovoltaiku, výtahy, eskalátory či pro nabíječky elektromobilů.

Dále rozlišujeme typy s časovým zpožděním (necitlivostí). Portfolio společnosti Noark nabízí dva typy zpoždění.

Typ G
S časovým zpožděním 10 - 300 ms. Lze použít pro omezení nežádoucího vypínání zkratových proudových rázů jističů.

Typ S
S časovým zpožděním 130 - 500 ms. Lze použít pro selektivitu anebo jako hlavní chránič.

typy chranicu 2022 5

NOARK nabízí kompletní řešení pro většinu instalací a neustále rozšiřuje produktové portfolio. V minulém roce jsme uvedli komfortní inovaci v podobě jednomodulových elektronických kombinovaných chráničů Ex9NLE. Tyto kombinované chrániče mají šířku jednoho modulu a díky tomu ušetří až 50% místa při instalaci rozvaděčů. Díky svému elektronickému principu mají výhodu přesnějšího měření a tím se snižuje počet nechtěných vybavení. Tyto přístroje nemají problém se zmagnetizováním vybavovací jednotky, jelikož neobsahují permanentní magnet.

Pro více informací navštivte naše webové stránky www.noark-electric.cz

NOARK Electric Europe s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha
Tel.: +420 226 203 120
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noark-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2024

Číslo je tematicky zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku