Druhy a typy proudových chráničů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

K úrazu elektrickým proudem dochází při přímém kontaktu s živými částmi. Většinou při dotyku vodiče pod napětím. Alternativně může vzniknout z nepřímého kontaktu, pokud v důsledku závady dojde k situaci, ve které bude nechráněná kovová konstrukce pod napětím.

V případě, že se osoba dotkne vodiče nebo kovové konstrukce, která je pod napětím, nastává riziko protečení elektrického proudu do země tělem osoby. Noark si je těchto hrozících rizik vědom a nabízí a stále vyvíjí produkty pro Vaši bezpečnost.

Druhy proudových chráničů

RCD je zkratka anglického názvu „Residual current device“ nebo-li zařízení reziduálního (zbytkového) proudu. Do této skupiny řadíme přístroje, které nás dokážou ochránit před úrazy elektrickým proudem a požáry. Pro jejich vysokou citlivost a důležitost je podstatné, aby docházelo k jejich pravidelné kontrole pomocí testovacího tlačítka v doporučené periodě výrobce.

RCCBResidual current circuit breaker“ nebo-li proudový chránič je modulární zařízení, které najdeme v každé novější instalaci. Od roku 2019 platí norma upravující ochranu před úrazem elektrickým proudem (ČSN 33 2000-4-41 ed. 3), která nařizuje instalovat tento ochranný prvek ke každému přístupnému elektrickému okruhu.

typy chranicu 2022 2

RCBOResidual Circuit Breaker with Overcurrent protection“ nebo-li kombinovaný chránič, je zařízení, které je kombinací proudového chrániče a jističe. Rozvaděče mají omezený prostor a instalace dvou samostatných zařízení se někdy stává problematickou. Z tohoto důvodu vědci vyvinuli kombinovaný chránič, který může plnit dvojí funkci při ochraně a tím šetřit místo i čas.
Reziduální proudy nemusí být jen čistě sinusové, ale mohou vlivem spotřebičů a elektrických zařízení obsahovat i stejnosměrnou nebo vysokofrekvenční složku, které nemusí být nesprávným typem proudového chrániče zaznamenány. Proto je důležité vzít v potaz elektrický obvod a správně vybrat typ proudového chrániče.

typy chranicu 2022 3

Typy proudových chráničů

Typ AC
Nejčastěji se instaluje v bytech. Jsou navrženy k použití pro střídavý sinusový reziduální proud k ochraně zařízení, která jsou odporová, kapacitní nebo indukční a bez jakýkoli elektronických součástek. V některých státech je již zakázaný a je nutné použít minimálně typ A.
Lze je využít v aplikacích, které obsahují: mikrovlnné trouby, osvětlení, topení, varné desky atd.

Typ A
Využívá se pro střídavý sinusový reziduální proud a pro reziduální pulzující stejnosměrný proud do 6 mA. Instalují se k ochraně obvodů, kde jsou instalována zařízení s elektronickými součástkami jako např: LED osvětlení, počítače, pračky atd.

typy chranicu 2022 4

Typ F
Speciální varianta typu A s vyšší frekvenční citlivostí až 1kHz. Používá se v aplikacích u spotřebičů s regulací otáček, které dokážou generovat reziduální proudy na vysokých frekvencích např: klimatizace, myčky nádobí, tepelná čerpadla atd.

Typ B
Najde uplatnění v aplikacích, kde se může vyskytnout střídavý, pulzující a hladký stejnosměrný proud. Využívá se především pro fotovoltaiku, výtahy, eskalátory či pro nabíječky elektromobilů.

Dále rozlišujeme typy s časovým zpožděním (necitlivostí). Portfolio společnosti Noark nabízí dva typy zpoždění.

Typ G
S časovým zpožděním 10 - 300 ms. Lze použít pro omezení nežádoucího vypínání zkratových proudových rázů jističů.

Typ S
S časovým zpožděním 130 - 500 ms. Lze použít pro selektivitu anebo jako hlavní chránič.

typy chranicu 2022 5

NOARK nabízí kompletní řešení pro většinu instalací a neustále rozšiřuje produktové portfolio. V minulém roce jsme uvedli komfortní inovaci v podobě jednomodulových elektronických kombinovaných chráničů Ex9NLE. Tyto kombinované chrániče mají šířku jednoho modulu a díky tomu ušetří až 50% místa při instalaci rozvaděčů. Díky svému elektronickému principu mají výhodu přesnějšího měření a tím se snižuje počet nechtěných vybavení. Tyto přístroje nemají problém se zmagnetizováním vybavovací jednotky, jelikož neobsahují permanentní magnet.

Pro více informací navštivte naše webové stránky www.noark-electric.cz

NOARK Electric Europe s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha
Tel.: +420 226 203 120
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noark-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.

Najdete nás na Facebooku