Plastové rozváděčové skříně AX – Extrém²

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pokud jste si někdy položili otázku, zda může být produkt extrémně robustní a zároveň extrémně flexibilní, existuje jednoduchá odpověď. Ano je to skutečně možné, firma Rittal má v nabídce řadu plastových rozváděčových skříní AX.

Tyto rozváděčové skříně spojují všechny výhody extrémně odolného materiálu a plné svobody při návrhu, pokud jde o vnitřní výzbroj skříně.

Skutečný charakter se často ukáže, až když jde do tuhého, a rozváděčové skříně nejsou výjimkou. Vezměme si příklad z tunelových aplikací, kde na stěnách tunelu bývají umístěny rozváděčové skříně pro bezpečnostní osvětlovací systémy a napájecí zdroj pro záchranné složky. Je kladen důraz na odolnost, protože vysokorychlostní vlak generuje při průjezdu tunelem obrovskou tlakovou vlnu – efekt, který je ještě větší, pokud se dva vlaky v tunelu míjejí. Rozváděčové skříně musí odolávat extrémním výkyvům tlaku a také vysoké rychlosti proudu větru.

Testováno v tunelu v reálných podmínkách

Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR) testovalo plastové rozváděčové skříně AX. Tyto testy potvrdily, že plastové rozváděčové skříně AX firmy Rittal splňují požadavky na nasazení v tunelech. Tři velikosti byly testovány na základě směrnice Deutsche Bahn (Ril 853.2001 A01). V aerodynamickém tunelu a tlakové komoře DLR prokázali svou extrémní odolnost a vhodnost pro tunelové aplikacei železniční projekty.

ax extrem 2 2023 1

Led, déšť a slunce

Tyto rozváděčové skříně však mohou nabídnout ještě více. Stejně působivé jsou i ve venkovním prostředí, například ve vodárenském průmyslu a čistírnách odpadních vod, kde jsou nepřetržitě vystaveny povětrnostním vlivům způsobeným ledem, deštěm a sluncem. Rittal stále používá pro své plastové rozváděčové skříně AX polyester vyztužený skelnými vlákny, ale úpravou složení tohoto materiálu je 7x odolnější vůči UV záření. A co víc, skříně splňují venkovní hodnocení UL F1
(UL 746C). Další výhodou je jejich schopnost zadržovat prach a vodu. Pro splnění stupně krytí IP 66/NEMA 4X (IP 56/NEMA 12, varianta s průhledovým oknem), vybavil Rittal dveře svých plastových rozváděčových skříní celoobvodovým těsněním. Aby byla zajištěna ochrana proti prachu a vodě, je na horní a spodní hraně dveří umístěn ochranný pásek proti vniknutí vody, skříně mají tak dvojité těsnění.
Plastové rozváděčové skříně se také mohou pochlubit vynikajícím chováním při požáru. Materiál odpovídá třídě V-0 normy UL 94, která stanoví, že plast musí přestat hořet do deseti sekund a nevytvářet žádné žhavé kapky. Z hlediska elektrické izolace splňují skříně požadavky normy ČSN EN 61140 třídy ochrany II. Samozřejmostí je schválení UL 508A pro severoamerický trh.

Flexibilní a univerzální

Pokud jde o vnitřní vybavení plastových rozváděčových skříní AX, možnosti byly dosud často velmi omezené, ale nemusí tomu tak být. Společnost Rittal použila systémovou koncepci vnitřního příslušenství používaného v ocelových a nerezových skříní v plastových skříních. To znamená, že vnitřní strana skříně má četné integrované montážní výlisky, které usnadňují použití systémového příslušenství, jako jsou nosné lišty, aretace dveří, dveřní spínače, vnitřní dveře apod. Univerzální držáky vytvářejí rozteč 25 mm, která je známá ze systému řadových rozváděčových skříní VX25. To má tu výhodu, že příslušenství pro systémové řadové skříně VX25 a kompaktní rozváděčové skříně AX lze také použít
v plastové rozváděčové skříni AX – od světel a systémových chassis až po uzamykací systémy – pro rychlou instalaci komponent a plnou svobodu při návrhu vnitřního vybavení. Dveře poskytují dodatečnou montážní plochu v podobě svého výztužného rámu, do kterého lze velmi snadno osadit lišty, systémová chassis, dveřní lišty nebo kapsu pro uložení dokumentace rozváděče. Montážní výlisky eliminují potřebu obrábění korpusu skříně, aniž by bylo ohroženo krytí skříně IP. Montáž plastové rozváděčové skříně na zeď nebo sloup je stejně jednoduchá, protože zadní panel je vybaven nalisovanými závity pro upevnění šroubů při připevňování držáků.

ax extrem 2 2023 2

Rychle a pohodlně

Montážní deska, která je součástí dodávky, je zabalena mimo skříň, což znamená, že obrábění a montáž komponent na montážní desku může začít okamžitě. Proces instalace osazené montážní desky je také velmi přímočarý – jednoduše se nasune na šrouby se závitem a pevně přišroubuje na místo. Plastové rozváděčové skříně AX mají symetrický design, což znamená, že jej lze v případě potřeby snadno otočit o 180°.
A co víc, závěsy dveří jsou vyměnitelné, takže je lze přesunout na druhou stranu, otevírání je tedy možné mít na levé nebo pravé straně, dokonce i na místě v několika jednoduchých krocích.

Více informací naleznete na www.rittal.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku