Řešení pro optimalizaci elektrické energie

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V dnešní době je otázka optimálního využití energií stále aktuálnější. Náklady na energie rostou každým rokem, a to i přes liberalizaci trhu s nimi.

Energetický management jakožto řídicí proces pro zajištění energetických potřeb, jehož cílem je efektivní řízení a snižování spotřeby energie, se stává nutností i pro menší provozy a bytové prostory.

Jedná se tedy o uzavřený cyklický proces neustálého zlepšování energetického hospodářství, který klade důraz na analýzu, kontrolu a predikci dlouhodobých spotřeb energií a médií. Skládá z následujících činností:

  • měření spotřeby energie
  • stanovení potenciálu úspor energie
  • realizace opatření
  • vyhodnocování spotřeby energie a účinnosti realizovaných opatření
  • porovnávání velikosti úspor předpokládaných a skutečně dosažených
  • aktualizace energetických koncepcí, energetických a akčních plánů

V rámci výrobních podniků je problematika obzvláště aktuální, protože náklady na energie tvoří nemalou část nákladů, které se přímo promítají do ceny výrobku. Stanovením spotřeby v průběhu výroby zjistíme, jaké procesy jsou energeticky nejnáročnější a kde energiemi plýtváme zbytečně. Vedle spotřeby je dobré sledovat také kvalitu dodávek, které mají přímý vliv jak na produkci, tak na životnost a spolehlivost zařízení.

optimalizace el energie 2020 1
V rámci analýzy dat pro stanovování potencionálních úspor často zjišťujeme, že opatření pro zefektivnění spotřeby s energiemi často nevyžadují vysoké investice. Odhalí se trvalé odběry „zanedbatelného“ charakteru (v důsledku znamenající roční úspory v řádech tisíců korun), které nesouvisí s výrobou nebo s ní souvisí jen minimálně. Další úspory je možné realizovat s minimálními náklady např. pouhá výměna klasických svítidel za úsporná, automatické ovládání osvětlení a jeho odstupňování podle potřeby uspoří významné částky.
Velmi významnou oblastí, kde se investice na snížení spotřeby energie vyplácí velice rychle, jsou elektrické motory. Na nich stojí většina objemu výroby a spotřebovávají nejvíce elektrické energie. Optimalizačními nástroji v takových případech jsou měniče, energeticky efektivní motory a převodovky, regulátory a software – mohou zajistit okamžité a měřitelné úspory. Jelikož konstrukční rychlost motorů je využívána jen zřídka, zavedení frekvenčních měničů a řízení spotřeby přispívá nejen ke snížení nákladů a výrazným úsporám ale i k šetření ventilů, prodloužení životnosti čerpadel, omezení výpadků proudu při startu a celkovému přispění k pružnějšímu chodu.

optimalizace el energie 2020 2
Mnohá opatření, převážně ty nejjednodušší výše zmíněná, se minou účinkem, jsou-li závislá na lidském faktoru. V této souvislosti je nutné co nejvíce procesů, jak analýzy, tak samotné optimalizační procesy, co nejvíce automatizovat.
Společnost Phoenix Contact nabízí kompletní sortiment k zajištění monitoringu a vyhodnocování elektrických parametrů v systému. Měřiče energie EMpro jsou schopny měřit, zaznamenávat a následně předávat dále v rozličných komunikačních sítích všechny relevantní údaje o stavu distribuční sítě. A to napětí, proudy, všechny složky výkonu, účiník, spotřebu, harmonické zkreslení a frekvenci.
V současné době se skupina měřicích přístrojů sestává ze tří druhů zařízení.
Nejkompaktnějším měřicím zařízením je EEM-MA370, které slouží k montáži na DIN lištu do rozvaděčových skříní a třífázovému měření do 690 V AC. Nabízí nejlepší poměr cena/výkon. V základním provedení se dodává s komunikačním rozhraním Ethernet. Díky integrovanému webserveru je nastavení velice intuitivní a jednoduché. Stejně snadno probíhá i integrace více měřičů s následným propojením a sběrem dat. Dále se nabízí ve verzi s komunikací RS-485 (Modbus/RTU). Všechny modely této řady jsou vybaveny digitálním alarmovým výstupem, který sleduje překročení nastavené hodnoty. A digitálním vstupem pro přepínání tarifů a měřením teploty.

optimalizace el energie 2020 3
Dalším zástupce pro montáž na DIN lištu je EEM-MB370, který nemá displej a slouží výhradně k předávání naměřených dat po sběrnici. Najdeme zde komunikační protokoly PROFINET a Ethernet/IP.
Nejvyšším zástupcem rodiny EMpro je pak model EEM-MA770, který je určen k montáži na víko rozváděče. K dispozici jsou modely komunikující na všech výše zmíněných protokolech.
Všechny měřiče energií vyhodnocují harmonické zkreslení až do 63 harmonické a nabízí i jejich jednotlivou analýzu. Zaznamenávají naměřené hodnoty a ukládají do interní paměti. Dále máte možnost nastavení digitálního výstupu dle Vámi specifikovaných podmínek. Měření proudu probíhá buď přes transformátor se sekundárem 5/1A nebo pomocí Rogowského cívek (modely EEM-MAxx1).
Společnost Phoenix Contact si uvědomuje, že zavádění energy managementu je nemalou investicí pro subjekt. Nejvyšší náklady nejsou spojené s nákupem zařízení, ale s implementací do systému řízení, pořízení softwarové licence a další s tím spojené služby. Celková částka na pořízení pak může pro malé a koncové zákazníky být příliš vysoká. Proto nabízíme výhodný balíček „plug and play“ orientovaný právě na ně. V této aplikaci jsou použity již předprogramované průmyslové kontroléry a uživatel provádí jen nastavení. Data s měřicích pracovišť jsou sbírána na SQL serveru, ze kterého si jej uživatel může pohodlně zpracovávat. V případě zájmu o doplnění řízení do kontroléru je k dispozici tým pracovníků, kteří pomohou s implementací. Softwarové vybavení je v rámci řešení poskytováno zdarma.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47, 617 00 Brno
Tel.: +420 542 213 401
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!