Řešení pro optimalizaci elektrické energie

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V dnešní době je otázka optimálního využití energií stále aktuálnější. Náklady na energie rostou každým rokem, a to i přes liberalizaci trhu s nimi.

Energetický management jakožto řídicí proces pro zajištění energetických potřeb, jehož cílem je efektivní řízení a snižování spotřeby energie, se stává nutností i pro menší provozy a bytové prostory.

Jedná se tedy o uzavřený cyklický proces neustálého zlepšování energetického hospodářství, který klade důraz na analýzu, kontrolu a predikci dlouhodobých spotřeb energií a médií. Skládá z následujících činností:

  • měření spotřeby energie
  • stanovení potenciálu úspor energie
  • realizace opatření
  • vyhodnocování spotřeby energie a účinnosti realizovaných opatření
  • porovnávání velikosti úspor předpokládaných a skutečně dosažených
  • aktualizace energetických koncepcí, energetických a akčních plánů

V rámci výrobních podniků je problematika obzvláště aktuální, protože náklady na energie tvoří nemalou část nákladů, které se přímo promítají do ceny výrobku. Stanovením spotřeby v průběhu výroby zjistíme, jaké procesy jsou energeticky nejnáročnější a kde energiemi plýtváme zbytečně. Vedle spotřeby je dobré sledovat také kvalitu dodávek, které mají přímý vliv jak na produkci, tak na životnost a spolehlivost zařízení.

optimalizace el energie 2020 1
V rámci analýzy dat pro stanovování potencionálních úspor často zjišťujeme, že opatření pro zefektivnění spotřeby s energiemi často nevyžadují vysoké investice. Odhalí se trvalé odběry „zanedbatelného“ charakteru (v důsledku znamenající roční úspory v řádech tisíců korun), které nesouvisí s výrobou nebo s ní souvisí jen minimálně. Další úspory je možné realizovat s minimálními náklady např. pouhá výměna klasických svítidel za úsporná, automatické ovládání osvětlení a jeho odstupňování podle potřeby uspoří významné částky.
Velmi významnou oblastí, kde se investice na snížení spotřeby energie vyplácí velice rychle, jsou elektrické motory. Na nich stojí většina objemu výroby a spotřebovávají nejvíce elektrické energie. Optimalizačními nástroji v takových případech jsou měniče, energeticky efektivní motory a převodovky, regulátory a software – mohou zajistit okamžité a měřitelné úspory. Jelikož konstrukční rychlost motorů je využívána jen zřídka, zavedení frekvenčních měničů a řízení spotřeby přispívá nejen ke snížení nákladů a výrazným úsporám ale i k šetření ventilů, prodloužení životnosti čerpadel, omezení výpadků proudu při startu a celkovému přispění k pružnějšímu chodu.

optimalizace el energie 2020 2
Mnohá opatření, převážně ty nejjednodušší výše zmíněná, se minou účinkem, jsou-li závislá na lidském faktoru. V této souvislosti je nutné co nejvíce procesů, jak analýzy, tak samotné optimalizační procesy, co nejvíce automatizovat.
Společnost Phoenix Contact nabízí kompletní sortiment k zajištění monitoringu a vyhodnocování elektrických parametrů v systému. Měřiče energie EMpro jsou schopny měřit, zaznamenávat a následně předávat dále v rozličných komunikačních sítích všechny relevantní údaje o stavu distribuční sítě. A to napětí, proudy, všechny složky výkonu, účiník, spotřebu, harmonické zkreslení a frekvenci.
V současné době se skupina měřicích přístrojů sestává ze tří druhů zařízení.
Nejkompaktnějším měřicím zařízením je EEM-MA370, které slouží k montáži na DIN lištu do rozvaděčových skříní a třífázovému měření do 690 V AC. Nabízí nejlepší poměr cena/výkon. V základním provedení se dodává s komunikačním rozhraním Ethernet. Díky integrovanému webserveru je nastavení velice intuitivní a jednoduché. Stejně snadno probíhá i integrace více měřičů s následným propojením a sběrem dat. Dále se nabízí ve verzi s komunikací RS-485 (Modbus/RTU). Všechny modely této řady jsou vybaveny digitálním alarmovým výstupem, který sleduje překročení nastavené hodnoty. A digitálním vstupem pro přepínání tarifů a měřením teploty.

optimalizace el energie 2020 3
Dalším zástupce pro montáž na DIN lištu je EEM-MB370, který nemá displej a slouží výhradně k předávání naměřených dat po sběrnici. Najdeme zde komunikační protokoly PROFINET a Ethernet/IP.
Nejvyšším zástupcem rodiny EMpro je pak model EEM-MA770, který je určen k montáži na víko rozváděče. K dispozici jsou modely komunikující na všech výše zmíněných protokolech.
Všechny měřiče energií vyhodnocují harmonické zkreslení až do 63 harmonické a nabízí i jejich jednotlivou analýzu. Zaznamenávají naměřené hodnoty a ukládají do interní paměti. Dále máte možnost nastavení digitálního výstupu dle Vámi specifikovaných podmínek. Měření proudu probíhá buď přes transformátor se sekundárem 5/1A nebo pomocí Rogowského cívek (modely EEM-MAxx1).
Společnost Phoenix Contact si uvědomuje, že zavádění energy managementu je nemalou investicí pro subjekt. Nejvyšší náklady nejsou spojené s nákupem zařízení, ale s implementací do systému řízení, pořízení softwarové licence a další s tím spojené služby. Celková částka na pořízení pak může pro malé a koncové zákazníky být příliš vysoká. Proto nabízíme výhodný balíček „plug and play“ orientovaný právě na ně. V této aplikaci jsou použity již předprogramované průmyslové kontroléry a uživatel provádí jen nastavení. Data s měřicích pracovišť jsou sbírána na SQL serveru, ze kterého si jej uživatel může pohodlně zpracovávat. V případě zájmu o doplnění řízení do kontroléru je k dispozici tým pracovníků, kteří pomohou s implementací. Softwarové vybavení je v rámci řešení poskytováno zdarma.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47, 617 00 Brno
Tel.: +420 542 213 401
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku