Měření a sběr dat elektrické energie

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Téměř každá společnost se v poslední době potýká s otázkou, jak si poradit s rostoucí cenou elektrické energie. Tato skutečnost nás vede ke snaze využívat elektrickou energii efektivně bez zbytečných ztrát, které činí nemalé výdaje.

Je kladen důraz na analýzu, kontrolu a predikci dlouhodobých spotřeb energií a dalších médií.

Celý tento proces je nazýván energetickým managmentem a skládá se z následujících činností:

  • měření spotřeby energie
  • stanovení potenciálu úspor energie
  • realizace opatření
  • vyhodnocování spotřeby energie a účinnosti realizovaných opatření
  • porovnávání velikosti úspor předpokládaných a skutečně dosažených
  • aktualizace energetických koncepcí, energetických a akčních plánů

Základním kamenem procesu je sběr dat a jejich zpracování.

mereni energii 2023 1
Zaměřme se na první část energetického managementu, tedy na měření spotřeby elektrické energie. Společnost Phoenix Contact nabízí kompletní sortiment k zajištění monitoringu a vyhodnocování elektrických parametrů. Užitím přístrojů pro měření energie řady EMpro jste schopni měřit a zaznamenávat relevantní údaje o stavu distribuční sítě. A to především napětí, proudy, všechny složky výkonu, účiník, spotřebu, harmonické zkreslení a frekvenci. Dobře si uvědomujeme potřebu předat naměřené parametry do systémů řízení či správy vyšší úrovně, a proto nabízíme možnost vybrat si z celé řady komunikačních protokolů. Kromě rozhraní pro klasickou průmyslovou komunikaci jsou tyto produkty vybavený integrovaným rozhraním REST API či je lze použít k přímému připojení na cloudové uložiště. Čili varianty podporující IoT. Díky integrovanému webserveru je nastavení velice intuitivní a jednoduché. Stejně snadno probíhá i integrace více měřičů s následným propojením a sběrem dat.

mereni energii 2023 2
Zmiňované měřáky elektrické energie vyhodnocují harmonické zkreslení až do 63 harmonické a nabízí jejich jednotlivou analýzu. Součástí je i digitální výstup, který je možno uzpůsobit dle vašich požadavků. Měření proudu probíhá přes měřící transformátor s výstupním proudem 1A nebo 5A, případně lze volit varianty měření pomocí Rogowského cívek. Uchycení zařízení na panel nebo DIN lištu je opět možné dle přání zákazníka.
Samostatnou kapitolou v oblasti měření elektrické energie jsou pak elektroměry s MID certifikací dle normy EN 50470. Tedy elektroměry použitelné pro fakturační měření. Zákazník si může vybrat varianty pro měření 1fázových či 3fázových AC sítí, kde se nabízí přímé měření proudu až do 80A u 3fázové varianty a do 40A u 1fázového elektroměru. Nebo lze volit zařízení s nepřímým měřením a doplnit aplikaci
o měřící transformátory proudu s výstupním proudem 1A nebo 5A. I zde se nabízí možnost dálkového nastavení a výčtu dat přes různé komunikační protokoly, konkrétně se jedná o M-Bus, Modbus/RTU a Modbus/TCP.

mereni energii 2023 3
Z našich zkušeností víme, že zavádění energetického managementu může být nákladnou investicí. Nejvyšší položky ovšem nejsou spojené s nákupem zařízení, ale s implementací do systému řízení, pořízení softwarové licence a další s tím spojené služby. Celková částka na pořízení pak může být relativně vysoká. Proto nabízíme výhodné balíčky „plug and play“, tedy aplikace, kde jsou použity již předprogramované průmyslové kontroléry. Data z měřicích pracovišť jsou sbírána na SQL serveru, kde jsou uživateli k dispozici ke zpracování. Softwarové vybavení je v rámci řešení poskytováno zdarma.

mereni energii 2023 4

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47b, 617 00 Brno
Tel.: +420 531 015 731
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku