Push-X – nová éra připojovaní vodičů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Push-in připojení patří mezi velmi oblíbené a úspěšné technologie připojení 21. století. Nadále je vyvíjeno a inovováno. Výsledkem je technologie Push-X, která předčí původní řešení a nabízí nové výhody tohoto systému.

Push-in technologie se stala synonymem spolehlivosti a snadného použití. Technologie pružinového připojení také šetří čas, protože uživatelé nepotřebují žádné nářadí a zapojují vodič přímo do upínacího bodu. Z tohoto důvodu lze spojení s malým oranžovým tlačítkem nalézt téměř ve všech produktových řadách společnosti Phoenix Contact – zejména v oblasti svorkovnic. V posledních letech se rozrostl nejen výběr PT svorek, ale také portfolio PTFIX svorek. Také se samotný směr připojení vodiče změnil z horizontálního na vertikální směr a lze jej nalézt v řadě PTV. Nyní se Push-in přesouvá do nové generace, Push-X.
Jedná se o nový přístup k připojování vodičů bez použití nářadí: technologii Push-X lze bez výjimky používat k přímému propojení všech typů vodičů, a to bez použití nářadí a bez nutnosti vynaložení většího úsilí. Klíčovým prvkem této nové technologie je předepnutá kontaktní pružina. Tento princip umožňuje připojování tuhých i ohebných vodičů s dutinkou i bez ní. Připojení spouští i ty nejmenší ohebné vodiče. Kontakt s vodičem se vytvoří lehkým zatlačením, tedy zcela bez námahy, na uvolňovací plochu na konci svorkové komory. Zatlačením se uvolní mechanismus a okamžitě se vytvoří trvalý kontakt s vodičem. Připojený vodič se uvolňuje (stejně jako u technologie push-in) stisknutím oranžového ovládacího tlačítka. Současně s uvolněním vodiče dojde k předepnutí kontaktní pružiny pro opakovaný proces propojení.

Push X 2023 1

Řadové svornice XT

Jsou první svornice s čelním připojením Push-X. Čelní připojení vodičů umožňuje uživateli provádět přehledné a jednoduché propojování. Řadové svornice XT jsou zpočátku dostupné v provedení s jmenovitým průřezem 2,5 mm². Portfolio se skládá z průchozích, vícevodičových a vícepatrových svornic a také z nožových rozpojitelných svornic a základních rozpojovacích svornic. Jelikož tyto řadové svornice patří k systému řadových svornic CLIPLINE complete, lze základní rozpojovací svornice osazovat různými funkčními zásuvnými součástmi, jakými jsou například pojistky, i dalšími konstrukčními prvky a nožovými rozpojovači.
Od listopadu 2023 bude portfolio doplněno řadovými svornicemi XT v provedení s jmenovitým průřezem 4 mm² a rovněž prvními pojistkovými svornicemi.

Push X 2023 2

Řadové svornice XTV

Dodávají se v provedeních s jmenovitými průřezy 6, 10 a 16 mm², což umožňuje snadné propojování vodičů s průřezy v rozsahu od 1,5 do 25 mm². Vzhledem k velkým průřezům vodičů bylo u řadových svornic XTV zvoleno boční připojení (V = vertikální). Důvodem jsou poloměry ohybu, které při propojování vznikají. Jelikož se vodiče větších průřezů, jakými jsou např. vodiče s průřezem 16 mm², obtížněji ohýbají, boční připojení usnadňuje propojování. Modulární řadové svornice XTV navíc doplňují portfolio svornic s bočním pružinovým připojením. Řešení nabízená společností Phoenix Contact díky tomu umožňují provádění průběžných bočních pružinových připojení vodičů s průřezy od 0,14 (PTV) do 185 mm² (PTPOWER).

Push X 2023 3

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47b, 617 00 Brno
Tel.: +420 531 015 731
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku