Izolační plyn AirPlus v rozváděčích ABB pro bezpečnost, spolehlivost a ochranu životního prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Izolační plyn AirPlus společnosti ABB představuje ekologickou alternativu k plynu SF6, který se používá jako izolační a spínací médium v elektrických rozváděčích vysokého napětí.

Zvýšený zájem o globální oteplování a změny klimatu klade důraz na hledání ekologicky šetrných řešení. Plyn SF6, vyvinutý na počátku 20. století, není v tomto směru výjimkou. Díky svým vynikajícím izolačním a spínacím vlastnostem zajišťuje bezpečný a spolehlivý provoz elektrických zařízení již desítky let. Jeho zásadní nevýhodou je však nepříznivý vliv na životní prostředí. Jedná se o skleníkový plyn s hodnotou potenciálu globálního oteplování GWP = 22800, uvolnění 1 kg plynu SF6 tak odpovídá ekvivalentu 22,8 tun CO2, což pro ilustraci odpovídá emisím vyprodukovaným za celý rok dvěma obyvateli České republiky.
Po mnohaletém výzkumu přišla společnost ABB na trh s ekologickou alternativou k plynu SF6, jež disponuje všemi potřebnými vlastnostmi. Jedná se o směs plynů na bázi fluoroketonu, která byla na trh uvedena pod názvem AirPlus.

Nová směs AirPlus obsahuje:

  • Fluoroketon, oxid uhličitý a kyslík pro rozváděče velmi vysokého napětí
  • Fluoroketon, dusík a kyslík pro rozváděče vysokého napětí

airplus 2020 1

Molekuly směsi AirPlus (obr. 1) se pod ultrafialovým světlem v nižší atmosféře rychle rozpadají, čímž se jejich atmosférická životnost zkracuje na přibližně 15 dní (oproti cca 3200 rokům v případě SF6). Hodnota potenciálu globálního oteplování GWP se tak dostává pod hodnotu 1, což je dokonce méně než CO2. Molekula je prakticky netoxická, nehořlavá a nepoškozuje ozónovou vrstvu.

airplus 2020 2
Pilotním projektem, kde byla nová směs plynů použitá, se v roce 2015 stala 170kV rozvodna velmi vysokého napětí v srdci švýcarského Curychu (obr. 2), záhy doplněná také o 24kV primární rozváděč vysokého napětí. V České republice jsou od roku 2016 úspěšně v provozu dnes už desítky sekundárních rozváděčů typu SafeRing/SafePlus AirPlus (obr. 3 a 4).
Tyto rozváděče pro sekundární distribuci vycházejí ze stávajících řad rozváděčů SafeRing/SafePlus a nabízejí stejné uživatelské rozhraní, rozměry, náhradní díly a ovládání. V současné době je tak k dispozici široké portfolio ekologicky šetrných rozváděčů pro distribuci elektrické energie, které zcela splňují požadavky norem IEC a ČSN EN.

airplus 2020 3
K dispozici jsou kombinace polí s vypínači a odpínači do max. parametrů 25 kV, 630 A, 16 kA s volitelnou výbavou, zahrnující možnost digitální komunikace pomocí nejmodernějších ochranných relé.

ABB, s.r.o.
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
new.abb.com/medium-voltage/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku