Izolační plyn AirPlus v rozváděčích ABB pro bezpečnost, spolehlivost a ochranu životního prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Izolační plyn AirPlus společnosti ABB představuje ekologickou alternativu k plynu SF6, který se používá jako izolační a spínací médium v elektrických rozváděčích vysokého napětí.

Zvýšený zájem o globální oteplování a změny klimatu klade důraz na hledání ekologicky šetrných řešení. Plyn SF6, vyvinutý na počátku 20. století, není v tomto směru výjimkou. Díky svým vynikajícím izolačním a spínacím vlastnostem zajišťuje bezpečný a spolehlivý provoz elektrických zařízení již desítky let. Jeho zásadní nevýhodou je však nepříznivý vliv na životní prostředí. Jedná se o skleníkový plyn s hodnotou potenciálu globálního oteplování GWP = 22800, uvolnění 1 kg plynu SF6 tak odpovídá ekvivalentu 22,8 tun CO2, což pro ilustraci odpovídá emisím vyprodukovaným za celý rok dvěma obyvateli České republiky.
Po mnohaletém výzkumu přišla společnost ABB na trh s ekologickou alternativou k plynu SF6, jež disponuje všemi potřebnými vlastnostmi. Jedná se o směs plynů na bázi fluoroketonu, která byla na trh uvedena pod názvem AirPlus.

Nová směs AirPlus obsahuje:

  • Fluoroketon, oxid uhličitý a kyslík pro rozváděče velmi vysokého napětí
  • Fluoroketon, dusík a kyslík pro rozváděče vysokého napětí

airplus 2020 1

Molekuly směsi AirPlus (obr. 1) se pod ultrafialovým světlem v nižší atmosféře rychle rozpadají, čímž se jejich atmosférická životnost zkracuje na přibližně 15 dní (oproti cca 3200 rokům v případě SF6). Hodnota potenciálu globálního oteplování GWP se tak dostává pod hodnotu 1, což je dokonce méně než CO2. Molekula je prakticky netoxická, nehořlavá a nepoškozuje ozónovou vrstvu.

airplus 2020 2
Pilotním projektem, kde byla nová směs plynů použitá, se v roce 2015 stala 170kV rozvodna velmi vysokého napětí v srdci švýcarského Curychu (obr. 2), záhy doplněná také o 24kV primární rozváděč vysokého napětí. V České republice jsou od roku 2016 úspěšně v provozu dnes už desítky sekundárních rozváděčů typu SafeRing/SafePlus AirPlus (obr. 3 a 4).
Tyto rozváděče pro sekundární distribuci vycházejí ze stávajících řad rozváděčů SafeRing/SafePlus a nabízejí stejné uživatelské rozhraní, rozměry, náhradní díly a ovládání. V současné době je tak k dispozici široké portfolio ekologicky šetrných rozváděčů pro distribuci elektrické energie, které zcela splňují požadavky norem IEC a ČSN EN.

airplus 2020 3
K dispozici jsou kombinace polí s vypínači a odpínači do max. parametrů 25 kV, 630 A, 16 kA s volitelnou výbavou, zahrnující možnost digitální komunikace pomocí nejmodernějších ochranných relé.

ABB, s.r.o.
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
new.abb.com/medium-voltage/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku