Izolační plyn AirPlus v rozváděčích ABB pro bezpečnost, spolehlivost a ochranu životního prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Izolační plyn AirPlus společnosti ABB představuje ekologickou alternativu k plynu SF6, který se používá jako izolační a spínací médium v elektrických rozváděčích vysokého napětí.

Zvýšený zájem o globální oteplování a změny klimatu klade důraz na hledání ekologicky šetrných řešení. Plyn SF6, vyvinutý na počátku 20. století, není v tomto směru výjimkou. Díky svým vynikajícím izolačním a spínacím vlastnostem zajišťuje bezpečný a spolehlivý provoz elektrických zařízení již desítky let. Jeho zásadní nevýhodou je však nepříznivý vliv na životní prostředí. Jedná se o skleníkový plyn s hodnotou potenciálu globálního oteplování GWP = 22800, uvolnění 1 kg plynu SF6 tak odpovídá ekvivalentu 22,8 tun CO2, což pro ilustraci odpovídá emisím vyprodukovaným za celý rok dvěma obyvateli České republiky.
Po mnohaletém výzkumu přišla společnost ABB na trh s ekologickou alternativou k plynu SF6, jež disponuje všemi potřebnými vlastnostmi. Jedná se o směs plynů na bázi fluoroketonu, která byla na trh uvedena pod názvem AirPlus.

Nová směs AirPlus obsahuje:

  • Fluoroketon, oxid uhličitý a kyslík pro rozváděče velmi vysokého napětí
  • Fluoroketon, dusík a kyslík pro rozváděče vysokého napětí

airplus 2020 1

Molekuly směsi AirPlus (obr. 1) se pod ultrafialovým světlem v nižší atmosféře rychle rozpadají, čímž se jejich atmosférická životnost zkracuje na přibližně 15 dní (oproti cca 3200 rokům v případě SF6). Hodnota potenciálu globálního oteplování GWP se tak dostává pod hodnotu 1, což je dokonce méně než CO2. Molekula je prakticky netoxická, nehořlavá a nepoškozuje ozónovou vrstvu.

airplus 2020 2
Pilotním projektem, kde byla nová směs plynů použitá, se v roce 2015 stala 170kV rozvodna velmi vysokého napětí v srdci švýcarského Curychu (obr. 2), záhy doplněná také o 24kV primární rozváděč vysokého napětí. V České republice jsou od roku 2016 úspěšně v provozu dnes už desítky sekundárních rozváděčů typu SafeRing/SafePlus AirPlus (obr. 3 a 4).
Tyto rozváděče pro sekundární distribuci vycházejí ze stávajících řad rozváděčů SafeRing/SafePlus a nabízejí stejné uživatelské rozhraní, rozměry, náhradní díly a ovládání. V současné době je tak k dispozici široké portfolio ekologicky šetrných rozváděčů pro distribuci elektrické energie, které zcela splňují požadavky norem IEC a ČSN EN.

airplus 2020 3
K dispozici jsou kombinace polí s vypínači a odpínači do max. parametrů 25 kV, 630 A, 16 kA s volitelnou výbavou, zahrnující možnost digitální komunikace pomocí nejmodernějších ochranných relé.

ABB, s.r.o.
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
new.abb.com/medium-voltage/cs

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku